Testovanie Slovákov v práci narazilo na problém. Povinný režim OTP na pracovisku od pondelka platiť nebude

  • Od pondelka mali pracoviská fungovať v režime OTP
  • Táto povinnosť sa zrejme posunie, naznačili to ministerka spravodlivosti a minister zdravotníctva
  • Predpokladá sa, že nariadenie vstúpi do platnosti 29. novembra 2021
práca automobilka peugeot
Práca v automobilke, ilustračná snímka, TASR/Lukáš Grinaj
  • Od pondelka mali pracoviská fungovať v režime OTP
  • Táto povinnosť sa zrejme posunie, naznačili to ministerka spravodlivosti a minister zdravotníctva
  • Predpokladá sa, že nariadenie vstúpi do platnosti 29. novembra 2021

Vláda včera prijala nové opatrenia, ktoré majú začať platiť v pondelok 22.11.2021. Naráža sa však na prvé komplikácie. 

Po novom mal byť vstup do zamestnania v červenom, bordovom a čiernom okrese povolený iba pre O (očkovaných), T (testovaných), P (prekonaných). Nezaočkovaní a tí, ktorí neprekonali COVID-19 v ostatných 180 dňoch, sa mali pravidelne testovať. 

Ako informuje TV Markíza, táto povinnosť sa zrejme posunie. Vyzerá to tak, že toto nariadenie bude platné až od 29. novembra 2021. Televízii to údajne prezradil zdroj z prostredia vlády. 

Kto bude testovanie hradiť?

TV Markíza upozorňuje, že doteraz nie je jasné, kto bude testy nezaočkovaným zamestnancom hradiť.

Prijaté uznesenie vlády o COVID automate nie je tým uznesením vlády, ktoré je potrebné pre podmieňovanie vstupu zamestnancov na pracovisko.

V zmysle COVID automatu aktuálne na úrovni vlády prebieha rokovanie, aká logistika má súvisieť s povinnosťou zamestnávateľa zabezpečiť bezplatné testovanie pre zamestnancov a príslušné uznesenie vlády, ktoré by podmieňovalo vstup na pracovisko, možno očakávať budúci týždeň a následne k tomu aj prijatie danej vyhlášky,“ povedala pre televíziu ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.

Overovací týždeň

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský dnes v rádiu Expres povedal, že testy by mal spočiatku dodávať, respektíve preplácať štát. 

Aj Lengvarský pripustil v tomto smere možnosť posunu. „Je možné, že dôjde k posunu,“ vyhlásil v súvislosti povinnosťou OTP režimu na pracoviskách v relácii Braňa Závodského na Exprese

Obaja ministri sa zhodli v tom, že budúci týždeň majú zamestnávatelia využiť na to, aby zistili, koľko zo zamestnancov sa bude musieť pravidelne testovať. 

Úrad verejného zdravotníctva však neskôr pre Denník N potvrdil, že povinnosť kontroly OTP v práci sa odkladá a od pondelka platiť nebude.

Ľudia majú v opatreniach chaos

Ľudia sa na internete sťažujú, že zamestnávatelia od nich žiadajú, aby už v pondelok prišli do práce s negatívnym výsledkom testu.

Stále viac a viac sa nám kopia zúfalé prosby o pomoc, lebo niektorí zamestnávatelia vám arogantne oznamujú, že od pondelka máte prísť s negatívnym testom, alebo ostať doma na neplatenom voľne,“ informuje facebooková stránka Pracujúca chudoba

Opatrenie však od tohto pondelka platiť nebude, testy by však mal najskôr preplácať, respektíve dodávať štát. Neskôr by mal časť nákladov hradiť zamestnávateľ. 

POZOR! DÔLEŽITÉ! ZDIEĽAJTE!Stále viac a viac sa nám kopia zúfalé prosby o pomoc, lebo niektorí zamestnávatelia vám…

Posted by Pracujúca chudoba on Friday, November 19, 2021

Zdroje: TV Markíza/ tvnoviny.sk, Braňo Závodský/ Rádio Expres, Denník N, Facebook/ Pracujúca chudoba

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie