Otvorili vymodlený úsek diaľnice. Slovenským vodičom ušetrí cenné minúty

  • Úsek R4 Prešov – severný obchvat, I. etapa s dĺžkou 4,3 kilometra je otvorený
  • Motoristom ušetrí asi 10 minút
Pohľad na nový úsek R4.
Ilustračné foto, Facebook/Reprofoto/Národná diaľničná spoločnosť
  • Úsek R4 Prešov – severný obchvat, I. etapa s dĺžkou 4,3 kilometra je otvorený
  • Motoristom ušetrí asi 10 minút

Ako sme ťa informovali, Slovensko sa snaží napredovať aj vo výstavbe diaľnic. Pre krajinu ide o kľúčový projekt pre rozvoj infraštruktúry a posilnenie hospodárskej konkurencieschopnosti krajiny.

Slovensko tak chce podporiť rýchlejší a efektívnejší transport osôb a tovaru medzi rôznymi regiónmi. Národná diaľničná spoločnosť (NDS) na sociálnej sieti informovala o otvorení nového úseku R4 Prešov – severný obchvat, I. etapa s dĺžkou 4,3 kilometra, ktorý vodičom ušetrí približne 10 minút cesty.

Lepšie rozdelenie dopravy

Nový úsek rýchlostnej cesty R4 má spojiť diaľnicu D1 s úsekom R4 Kapušany – Giraltovce. Ako uvádza portál Topspeed.sk, jeho hlavným cieľom je odľahčiť dopravnú záťaž v meste Prešov vďaka mimoúrovňovým križovatkám, čím sa lepšie rozdelí doprava. Vďaka tomuto riešeniu sa zvýši bezpečnosť vodičov a cesta bude plynulejšia a príjemnejšia, čo potvrdzuje Národná diaľničná spoločnosť.

Cesta cez tento úsek umožní vodičom ušetriť približne 10 minút a očakáva sa, že tadiaľ denne prejde približne až 15-tisíc vozidiel.

Tento úsek je obzvlášť výhodný pre vodičov smerujúcich do miest ako Sabinov, Lipany alebo Stará Ľubovňa. Nemusia už vchádzať do mesta Prešov, ale jednoducho odbočia z D1, či už idú z Košíc alebo Popradu a pokračujú po R4. Takto Prešov, tretie najväčšie mesto Slovenska, obídu rýchlo.

Na tomto novom úseku sa nachádza 155 rôznych stavebných konštrukcií, vrátane 9 mostov, križovatka pri Prešove na severe a tiež tunel Bikoš, ktorý má dĺžku 1 150 metrov.

Pomocník na cestách

V súvislosti so slovenskými diaľnicami sme ťa nedávno informovali o výhodách, ktoré súvisia s nákupom diaľničnej známky, ktorý mnohí vodiči berú len ako „povinnú jazdu“. Avšak mnohí nevedia, že nákupom tejto známky automaticky získajú aj služby, za ktoré by inak museli platiť poisťovniam či asistenčnej službe.

Portál Autoviny.sk informuje, že vodiči, ktorí zakúpia diaľničnú známku, môžu využívať aj službu nazývanú Diaľničná patrola. Táto služba je k dispozícii nielen pre domácich vodičov, ale aj pre cudzincov, ktorí si riadne zakúpili diaľničnú známku a pre vodičov, ktorých vozidlá sú oslobodené od jej kúpy. Diaľničná patrola pomáha vodičom pri poruchách, nehodách a iných prekážkach na cestách.

Diaľničná patrola vznikla už v roku 2015, pričom motoristom dokáže výrazne uľahčiť cestu. Svedčia o tom aj údaje Národnej diaľničnej spoločnosti, ktorá ešte minulý rok uviedla, že posádkam sa čiastočne aj vďaka rozsahu činnosti patroly podarilo opraviť 11-tisíc defektov, absolvovať takmer 13 miliónov kilometrov, spraviť 110-tisíc kontrolných okruhov a zasiahnuť pri 9-tisíc požiaroch a nehodách. 

Práve Diaľničná patrola má totižto za úlohu reagovať na vzniknuté problémy na cestách, kontrolovať stav diaľnic, starať sa o čistotu odpočívadiel alebo asistovať motoristom pri oprave defektov či iných porúch.

NDS vysvetľuje, že diaľničná patrola ti pomôže zabezpečiť miesto poruchy, defektu či nehody, zvýrazniť prekážku na diaľnici a veľakrát ti pomôžu problém vyriešiť. Ak potrebuješ auto odtiahnuť, musíš to vybaviť vo svojej poisťovni, alebo ti patrola pomôže privolať odťahovú službu.

Užitočná aplikácia pre vodičov

Okrem toho by však každý motorista mal vedieť, že môže vzniknutý problém nahlásiť pomocou mobilnej aplikácie Pomoc na diaľnici

Výhodou tejto aplikácie je, že motorista nemusí dopodrobna vysvetľovať, kde sa nachádza. Aplikácia totižto umožňuje presnú lokalizáciu miesta udalosti, ak má vodič zapnutú GPS a k dispozícii pripojenie na internet. 

Ďalšou skvelou a zaujímavou funkciou aplikácie je aj sledovanie diania na diaľnici či odpočívadlách cez kamerové systémy, ktoré sú k dispozícii. Zatiaľ ide o body na ťahoch D1, D2 a R1. Motorista si môže v aplikácii uložiť konkrétne body aj do svojho vlastného zoznamu. 

Zdroje: Topspeed.sk, Archív SIU, FB/Národná diaľničná spoločnosť, Archív SIU, Autoviny.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá