Ozbrojené sily našli do špeciálnej jednotky nezničiteľných Slovákov, zvládli dni plné vyčerpania, nedostatku spánku a jedla

  • Výber ukázal, kto z adeptov je schopný vykonávania funkcie
  • Testovali schopnosť pracovať pod tlakom aj strach z výškových rozdielov
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, facebook/Jaro Naď - minister obrany SR, OĽANO
  • Výber ukázal, kto z adeptov je schopný vykonávania funkcie
  • Testovali schopnosť pracovať pod tlakom aj strach z výškových rozdielov

6. apríla 2021 začali dni náročného výberu profesionálnych vojakov k Silám pre špeciálne operácie Ozbrojených síl Slovenskej republiky. O tom, že skúšku zvládnu len najlepší z najlepších, svedčia aj zábery, ktoré zverejnil na svojej sociálnej sieti minister obrany Jaroslav Naď.

Vyčerpanie aj strata motivácie

Osoby, ktoré sa uchádzajú o vstup do bojového úseku, musia absolvovať 11 výberových dní, uchádzači o zabezpečovaciu časť menej ako polovicu.

„Zo 61 prihlásených adeptov v prvý deň nastúpilo na pomyselnú štartovú čiaru 49 vojakov a počas prvých dní vypadlo 12 z nich. Rovnako 12 profesionálnych vojakov ukončilo výber zazvonením na nábojnicu na znak čestného ukončenia vlastnej snahy,“ uvádza Vesso.

Okrem osobných dôvodov za nedokončením cieľovej rovinky stála aj strata motivácie či vyčerpanie. Nemalú úlohu však zohráva aj vlastné nastavenie mysle.

Práve z toho dôvodu sa uchádzačom počas výberu venujú aj psychológovia. Práve schopnosť pracovať pod stresom, tímový duch či motivácia sú pri tomto povolaní stavebným kameňom.

„Po fyzickej stránke je možné človeka vytrénovať na požadovanú úroveň, no silným a správnym psychickým základom musí adept disponovať už pri vstupe k SŠO,“ informuje na svojom webe Vesso.

Výcvik
zdroj: Facebook/Jaro Naď - minister obrany SR, OĽANO

Červeným baretom to nekončí

Počas výberu profesionálnych vojakov boli adepti udržiavaní v nepretržitom stave neistoty. Schopnosti uchádzačov sa preukázali aj v stave nedostatku spánku, jedla či pri zvýšenej fyzickej a psychickej námahe.

Okrem spomenutého si osoby prešli aj testom, ktorý sledoval strach z výškových rozdielov. Práve on môže pomôcť k odhaleniu fóbie z reálneho výskoku z leteckého prostriedku.

„K úspešnému ukončeniu výberu sa dostalo 11 uchádzačov pre zabezpečovací úsek a 26 pre úsek bojový. Po spracovaní výsledkov, v prípade pozitívneho vyhodnotenia a definitívnom rozhodnutí výberovej komisie rozšíri rady SŠO o 37 nových príslušníkov,“ objasňuje Vesso.

Ako však ďalej uvádzajú, cesta vzdelávania sa príslušníkov SŠO nekončí získaním červeného baretu.

TIETO FOTKY VÁS DOSTANÚ❗️ Pozrite si ako vyzeral výber do Síl pre špeciálne operácie. 11 dní plných fyzického a…

Posted by Jaro Naď – minister obrany SR, OĽANO on Sunday, 25 April 2021

V nasledujúcich mesiacoch ich bude čakať Základný kvalifikačný kurz špeciálnych operácií a rôzne iné druhy a formy vzdelávania, aby mohli doma i vo svete úspešnými činmi dokazovať svoju výnimočnosť,“ dodávajú.

Jaroslav Naď na svojej sociálnej sieti v súvislosti s výberom do Síl pre špeciálne operácie uviedol, že ich vníma ako 11 dní plných fyzického a psychického vypätia s množstvom potu a odhodlania.

výberu profesionálnych vojakov
zdroj: facebook/Jaro Naď - minister obrany SR, OĽANO

Aktivačný príspevok

V jednom z predchádzajúcich článkov sme ťa informovali, že profesionálnemu vojakovi na Slovensku patrí hodnostný plat, ktorý sa navyšuje v závislosti od trvania štátnej služby. K sume sa následne môže pripočítať aj kompenzácia za sťažené vykonávanie štátnej služby.

Profesionálnemu vojakovi v 7-týždňovej prípravnej štátnej službe náleží plat vo výške 50 % hodnostného platu vojaka 2. stupňa, čo je spolu 525 eur. Táto suma sa však dorovnávaná do minimálnej mzdy, tá je od 1.1. 2021 623 eur.

Mzdy profesionálnych vojakov sa môžu pohybovať v rozmedzí cca. 1 508 eur až 2 268 eur.

Okrem platu však môžeš ako vojak dostať aj aktivačný príspevok, a to pri prvom prijatí alebo vymenovaní do dočasnej štátnej služby v závislosti od funkcie. Tento príspevok môže siahať až do výšky 9 960 eur. Vyplácaný je postupne.

výber profesionálnych vojakov
zdroj: facebook/Jaro Naď - minister obrany SR, OĽANO

výber profesionálnych vojakov
zdroj: facebook/Jaro Naď - minister obrany SR, OĽANO
Zdroje: vesso.mil.sk, Facebook Jaro Nď

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech