Ozbrojené sily SR lákajú nových členov na štedrú odmenu. Na prihlášku máš iba pár dní, podmienok je zopár

  • Ozbrojené sily SR dávajú možnosť mladým Slovákom absolvovať dobrovoľný vojenský výcvik
  • Uchádzači môžu dostať štedrý finančný príspevok
Vojaci na výcviku a peniaze.
Ilustračné foto TASR/Jozef Ďurník, Freepik/@wirestock
  • Ozbrojené sily SR dávajú možnosť mladým Slovákom absolvovať dobrovoľný vojenský výcvik
  • Uchádzači môžu dostať štedrý finančný príspevok

Personálny úrad Ozbrojených síl SR otvoril ešte počas apríla prijímacie konanie pre tých, ktorí majú záujem o dobrovoľnú vojenskú prípravu pod heslom SPOLOČNE – ODVÁŽNE – HRDO. 

Ako informuje portál Aktuality.sk, záujemcovia majú ešte necelé 2 týždne na podanie prihlášky na dobrovoľnú vojenskú prípravu. Prijímacie konanie stále pokračuje, uviedol hovorca Ozbrojených síl SR Štefan Zemanovič.

Po splnení všetkých podmienok a úspešnom prijatí sa uchádzači počas 11-týždňového výcviku naučia alebo zdokonalia tímovú prácu. Okrem toho sa naučia zvládať stres, základy vojenskej taktiky a streľbu. Navyše, za každý predchádzajúci absolvovaný mesiac im bude po častiach vyplatený štedrý finančný príspevok.

Finančný príspevok 1 452 eur

Záujemcovia o dobrovoľnú vojenskú prípravu musia podať prihlášku do 31. mája 2024. Medzi hlavné podmienky patrí vek nad 19 rokov, slovenské občianstvo a chuť skúsiť niečo nové. 

Dobrovoľná vojenská príprava prebehne v Martine na Základni výcviku a mobilizačného doplňovania od 8. júla do 20. septembra 2024.

Uchádzači sa počas 11 týždňov naučia ovládať zbrane a vojenskú techniku. Získajú zručnosti v pohybe na bojisku a osvoja si základné techniky prežitia v prírode. Zároveň sa zlepší ich odolnosť voči stresu. Prípravu ukončí slávnostné vyradenie a vojenská prísaha.

Uchádzači dostanú počas výcviku mesačný finančný príspevok 1 452 eur v čistom.

Po úspešnom absolvovaní výcviku povýšia absolventov na vojakov 2. stupňa a zaradia ich do záloh. Zároveň majú možnosť vstúpiť do aktívnych záloh a pripraviť sa na nasadenie v rámci domáceho krízového manažmentu.

Aké podmienky musíš spĺňať?

Pred odoslaním žiadosti si over, či spĺňaš ich podmienky. Ak si ročník 2005 alebo starší, ale nepresiahol si vek 55 rokov, a máš vzniknutú alebo dobrovoľne prevzatú brannú povinnosť, môžeš pokračovať ďalej.

Dôležitá je aj tvoja spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu. Potrebuješ mať štátne občianstvo Slovenskej republiky, prípadne občianstvo SR a členského štátu EÚ alebo medzinárodnej organizácie zabezpečujúcej spoločnú obranu.

Vojaci na výcviku učia mladších študentov, ktorí sedia na zemi.
zdroj: TASR/Jozef Ďurník

Ďalej je potrebná bezúhonnosť a spoľahlivosť. Okrem toho musíš ovládať štátny jazyk a mať ukončené minimálne stredoškolské odborné vzdelanie. Je nevyhnutné, aby si bol zdravotne a psychicky spôsobilý a nesmel byť trestne stíhaný. Na záver, k dňu prijatia do DVP nesmieš byť evidovaný ako občan, ktorý odoprel výkon mimoriadnej služby podľa osobitného predpisu.

Kompletné podmienky a kontakty na regrutačné skupiny nájdeš na stránke www.budemvojak.sk.

Mätúci finančný príspevok

Ako sme už spomenuli, záujemcovia o dobrovoľnú vojenskú prípravu musia podať prihlášku do 31. mája 2024. V pláne tak mal aj jeden z našich čitateľov, ktorý sa najskôr vopred telefonicky informoval na regrutačnom stredisku o podmienkach a spomínanom finačnom príspevku. 

Ako nás čitateľ upozornil, na hlavnej stránke k dobrovoľnej vojenskej príprave nájdeš výrok, ktorý tvrdí, že ide o jednorazový výcvik, kde ti po častiach za každý predchádzajúci absolvovaný mesiac vyplatia finančný príspevok 1 452 eur v čistom. Tento výrok je však mätúci.

V odkaze sa totiž píše, že finančný príspevok je 19,36 eur za každý deň výkonu dobrovoľnej vojenskej prípravy. Ak vydelíme 1 452 eur sumou 19,36 eur, dostaneme 75 dní, čo je takmer 11 týždňov. Tieto údaje teda spolu nesedia.

„Chcel som absolvovať túto prípravu, ale 600 eur mesačne (+ strava a ubytovanie) nekompenzuje dostatočne mesačné výdaje priemerného Slováka s hypotékou a rodinou. V mojom prípade by som skončil za tých 11 týždňov 2 000 – 2 400 eur v mínuse, a to radšej budem pokračovať v zárobkovej činnosti a absolvujem prípravu formou kurzov pod patronátom súkromných spoločností. Samozrejme, 11 týždňov v armáde dá človeku asi viac ako pár víkendových kurzov (disciplína, spolupráca, prostredie, technika),“ ozrejmil náš čitateľ. 

Misia OSN na Cypre

Slovensko je súčasťou mierovej misie Organizácie Spojených národov na Cypre (UNFICYP) už 23 rokov. Úlohy aktuálne zabezpečuje 239 príslušníkov Ozbrojených síl SR a päť policajtov.

Slovenský kontingent v misii zodpovedá za Sektor 4, ktorý je jednou z častí nárazníkovej zóny. Výsledky pôsobenia Slovákov vyzdvihol počas štvrtkovej návštevy Cypru aj minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár (Smer-SD).

„Úlohou slovenských príslušníkov v tejto operácii je predovšetkým zabezpečenie monitorovania, reportovania, pozorovania incidentov v nárazníkovej zóne, či už sú to vojenské, alebo civilné incidenty,“ skonštatovala veliteľka Sektoru 4 a slovenského kontingentu Katarína Gargalíková. Zvýraznila tiež význam styčnej činnosti, ktorú vykonáva sektor pozorovateľov.

Pôsobenie v misii považuje Gargalíková za prestíž pre Ozbrojené sily SR.

„My sme profesionálni vojaci a našou úlohou je teda vytvárať aj pozitívny obraz slovenskej jednotky v zahraničí,“ poznamenala. V tejto súvislosti poukázala na aktivity navyše, ako sú charitatívne zbierky či darovanie krvi, ktoré podľa nej prispievajú k „pozitívnemu ovzdušiu“ a prezentácii SR na medzinárodnej úrovni.

Hlavnou úlohou policajného komponentu je vykonávať hliadkujúcu činnosť, priblížila policajtka Beáta Adameová. „Príslušníci vykonávajú spoločné hliadky s vojakmi v rámci jednotlivých sektorov. V rámci misie sú tri sektory a všetci policajti pôsobia vo všetkých týchto troch sektoroch,“ uviedla. Dodala, že slovenskí policajti sú do misie vysielaní 11. rok.

Zdroje: Aktuality.sk, budemvojak.sk, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá