Padli trestné oznámenia: Harabin, Jakubec aj Blaha majú problém, dôvodom je vojna

  • OĽaNO podáva trestné oznámenie
  • Dôvodom má byť šírenie lží Ľuboša Blahu, Štefana Harabina a Martina Jakubca
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, TASR/ Jakub Kotian,TASR /Pavol Zachar
  • OĽaNO podáva trestné oznámenie
  • Dôvodom má byť šírenie lží Ľuboša Blahu, Štefana Harabina a Martina Jakubca

Poslanci národnej rady Slovenskej republiky za stranu Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Kristián Čekovský a Andrej Stančík podávajú trestné oznámenia na Ľuboša Blahu, Štefana Harabina a Martina Jakubca. Vo všetkých prípadoch má ísť o prejavy týchto mužov ohľadom vojny na Ukrajine. 

Ich vyjadrenia k vojne na Ukrajine môžu podľa nich napĺňať znaky trestných činov vlastizrady, sabotáže, šírenia poplašnej správy, ohovárania či ohrozenia mieru. 

Ako slušná spoločnosť sa musíme brániť

Čekovský uviedol, že cítia zákonnú aj morálnu povinnosť upozorniť na to orgány činné v trestnom konaní.

„Osoba vystupujúca pod menom Ľuboš Blaha vo viacerých statusoch na sociálnej sieti Facebook obhajuje ruskú agresiu na Ukrajine a vyhlasuje prezidentku Slovenskej republiky za šíriteľku nenávisti voči ruskému národu. Okrem toho obviňuje vládu SR zo zaťahovania Slovenska do vojny či zastrašuje slovenské obyvateľstvo jadrovou vojnou. Mohol sa tak dopustiť trestných činov vlastizrady, sabotáže či šírenia poplašnej správy,“ hovorí Čekovský.

Podľa oboch poslancov sa previnili aj Martin Jakubec a Štefan Harabin. Poslanci preto podali trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru SR. 

zdroj: TASR/Jakub Kotian

Andrej Stančík uviedol, že demokracia sa musí brániť voči šíreniu lží a dezinformácií.

„Vyzývam pána generálneho prokurátora, ktorý pred pár týždňami písal, že neuhne ani o milimeter, aby tak neuhol ani pri hájení našich slobôd a v hájení našej demokracie,“ hovorí Stančík.

„Musíme sa ako slušná spoločnosť brániť voči týmto lžiam. Verím, že pán generálny prokurátor bude konať a už dnes oľutoval svoju návštevu v Rusku za ktorú som ho poslal na výbor kde nič nevysvetlil a zbabelo odtiaľ utiekol,“ dodáva.

Problémom sú statusy

Trestné oznámenie sa má týkať napríklad príspevkov na profile s menom Ľuboša Blahu, v ktorých autor obhajuje ruskú agresiu na Ukrajine, viní prezidentku Zuzanu Čaputovú zo šírenia nenávisti voči ruskému národu či zastrašovania jadrovou vojnou.

Poslanci hovoria o podozreniach z vlastizrady, sabotáže a šírenia poplašnej správy. Tvrdia, že znenia statusov vzbudzujú obavy, že môže ísť o konanie v spolupráci s cudzou mocou, keďže dané konanie je zjavne v prospech Ruska ako agresora.

Štefan Harabin na sociálnej sieti podľa poslancov OĽANO schvaľoval vojnový konflikt na Ukrajine, povzbudzoval nenávisť medzi ruským a ukrajinským národom či podnecoval k nenávisti a diskriminácii na základe národnosti. Mohol tak podľa nich naplniť skutkovú podstatu trestného činu ohrozenia mieru, apartheidu a diskriminácie osôb. Z rovnakých trestných činov podozrievajú poslanci aj Martina Jakubca.

Na sociálnej sieti podľa nich schvaľoval a ospravedlňoval vojnový konflikt na Ukrajine, povzbudzoval nenávisť medzi ruským a ukrajinským národom, podnecoval k nenávisti a diskriminácii na základe národnosti.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá