Padol dátum, kedy bude na výber Sputnik. Lengvarský prezradil skutočný dôvod, prečo sa neočkuje AstraZenecou

  • Vyšetrovanie úmrtia 47-ročnej ženy po očkovaní je iba jedným z dôvodov, prečo sa už Oxfordskou vakcínou na Slovensku neočkuje
  • Sputnik by mohli Slováci dostať na výber už 1. júna
Sputnik
TASR/AP Photo/Darko Vojinovic
  • Vyšetrovanie úmrtia 47-ročnej ženy po očkovaní je iba jedným z dôvodov, prečo sa už Oxfordskou vakcínou na Slovensku neočkuje
  • Sputnik by mohli Slováci dostať na výber už 1. júna

Hlavným dôvodom pozastavenia očkovania vakcínou od AstraZeneca, teda tzv. Oxfordskou vakcínou je v skutočnosti nedostatok očkovacích látok. Uviedol to na brífingu minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. 

Slovensko pozastavilo očkovanie touto vakcínou po úmrtí 47-ročnej ženy po očkovaní, ktoré sa stále prešetruje. ŠÚKL uviedol, že súvis úmrtia s očkovaním nie je vylúčený.

Akú vakcínu by si si vybral/a, ak by si mal/a výber?

Sputnik V bude v „menu“

Všetci ľudia, ktorí boli registrovaní v čakárni na očkovanie a mali dostať prvú dávku vakcíny AstraZeneca, dostanú podľa Lengvarského Pfizer. „Po zistení presných počtov dodaných vakcín budeme pracovať na tom, aby mal občan na výber vakcínu, vrátane neregistrovaných, to by som chcel podčiarknuť,“ povedal minister.

Na to však potrebuje rezort asi tri týždne, Lengvarský preto predpokladá, že od 1. júna by mal mať každý registrovaný na výber vakcínu, vrátane neregistrovaných vakcín. V prípade Slovenska ide o látku Sputnik V.  

Vláda rokuje o skončení núdzového stavu

Vicepremiérka Veronika Remišová na brífngu pred rokovaním vlády uviedla, že strana Za ľudí na dnešnom rokovaní vlády navrhne zrušenie núdzového stavu, píše SITA.

Pandemická situácia sa na Slovensku dlhodobo zlepšuje, preto nie je nevyhnutné, aby sme núdzový stav naďalej predlžovali. Myslím si, že spejeme k dobrému a kompromisnému riešeniu,“ dodala Remišová.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá