Pakistan najal tisíce nezamestnaných ľudí. Majú v krajine vysadiť 10 miliárd stromov

  • Kvôli prebiehajúcej pandémii koronavírusu prišli v Pakistane o prácu tisícky ľudí
  • Vláda však našla riešenie, ako svojim občanom zabezpečiť prácu a zároveň zalesniť krajinu
  • Títo ľudia sa pokúsia vysadiť 10 miliárd stromov v rámci kampane Tree Tsunami campaing
Pakistan najal tisíce pracovníkov, aby vysadili 10 miliárd stromčekov
unsplash.com / Sameer Akhtari, Drew Farwell,
  • Kvôli prebiehajúcej pandémii koronavírusu prišli v Pakistane o prácu tisícky ľudí
  • Vláda však našla riešenie, ako svojim občanom zabezpečiť prácu a zároveň zalesniť krajinu
  • Títo ľudia sa pokúsia vysadiť 10 miliárd stromov v rámci kampane Tree Tsunami campaing

Prebiehajúca pandémia koronavírusu pripravila o prácu milióny ľudí po celom svete. Výnimkou nie je ani Pakistan, kde tisíce občanov ostalo bez práce. Pakistanská vláda však našla riešenie, ako týchto ľudí znovu zamestnať a zároveň zalesniť svoju krajinu.

Ako informuje tlačová agentúra Reuters, Pakistan najal viac ako 63 tisíc pracovníkov, ktorí sa pokúsia v krajine vysadiť 10 miliárd stromov. 

Ambiciózna kampaň sa znovu spustila

Tento nápad pochádza z odvážnej Tree Tsunami kampane, ktorú v roku 2018 odštartoval premiér krajiny Imran Khan. Počas piatich rokov sa malo v rámci tejto kampane vysadiť v Pakistane neuveriteľných 10 miliárd stromov.

Celý projekt bol však v marci kvôli ochoreniu COVID-19 pozastavený, keďže v krajine prebiehala karanténa. Počas tohto obdobia však prišlo veľké množstvo ľudí o svoju prácu, a preto bol program tento mesiac opäť spustený.

Robotníci, ktorí boli do tohto programu zapojení však stále musia nosiť ochranné masky na tvári a dodržiavať medzi sebou odstupy. 

Pakistal najal tisíce pracovníkov, aby vysadili 10 miliárd stromčekov
zdroj: Ilustračný obrázok / unsplash.com

Stromy sa vysádzajú najmä vo vidieckych oblastiach

Rozhodla o tom Pakistanská vláda, keďže práve v týchto nízkopríjmových oblastiach môže táto forma pomoci ľuďom im môže priniesť určitý benefit. 

V súčasnosti títo pracovníci dostávajú výplatu 500 rupií na deň, čo predstavuje asi 3 doláre. Podľa slov niektorých z pracovníkov táto suma nie je najvyššia, no je to dostatok na to aby prežili a nakŕmili svoje rodiny. 

K tejto novej iniciatíve sa vyjadril aj pakistanský minister životného prostredia, ktorý verí že najatím trojnásobku týchto pracovníkov oproti minulému roku sa podarí do konca roka 2020 vysadiť 50 miliónov stromov na miesto pôvodne plánovaných 20 miliónov. 

Kampaň je len pokračovaním dlhodobého vládneho úsilia a nie je to prvýkrát čo sa Pakistan snaží podporiť výsadbu stromov v krajine.

Jedným z podobných projektov je výsadba stromčekov v provincii Khyber Pakhtunkwa v roku 2017. Táto iniciatíva v tom období dala prácu vyše 300 tisíc ľuďom a vďaka nej sa podarilo vysadiť milióny nových stromov. 

Stromčeky sa vysádzajú aj na Slovensku 

Podobný nápad, ako Pakistan, dostal aj akcionár firmy TMR, Igor Rattaj. Ten sa vyjadril, že počas pandémie koronavírusu je väčšina z takmer 2500 pracovných miest ohrozená. Pre svojich zamestnancov však prišiel z návrhom, že počas tejto situácie, by mohli pod dohľadom lesníckych organizácií pomôcť vo výsadbe stromčekov. 

Zdroje: Reuters, GoodNewsNetwork

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech