Pakistan zasiahla epidémia HIV. Nakazilo sa až 1 500 detí, spôsobil to nezodpovedný pediater

  • Detský lekár Muzaffar Ghangro opakovane používal injekčné striekačky
  • Pakistanské verejné nemocnice, ktoré sa nachádzajú prevažne v mestách, sú často chaotické
  • Pakistanci nemajú čím zaplatiť za liečbu, vravia, že sú odsúdení na zánik
pakistan
Unplash/ Kailash Nathan, Pixabay/Vanessa
  • Detský lekár Muzaffar Ghangro opakovane používal injekčné striekačky
  • Pakistanské verejné nemocnice, ktoré sa nachádzajú prevažne v mestách, sú často chaotické
  • Pakistanci nemajú čím zaplatiť za liečbu, vravia, že sú odsúdení na zánik

V Pakistane, konkrétne v provincii Sindh, rapídne pribúdajú prípady detí, ktoré sú HIV pozitívne. Úrady vravia, že na svedomí to má miestny detský lekár Muzaffar Ghangro, ktorý mal opakovane požívať injekčné striekačky. Informovala o tom agentúra AP.

Za posledné roky sa počet detí s HIV zvyšoval a podľa provinčného ministerstva zdravotníctva ide až o 1 500 prípadov. Webový portál France 24 uvádza, že množstvo pakistanských rodín doteraz o HIV ani len nepočulo.

V dôsledku katastrofy vzniklo vo vidieckom meste Rota Dero najväčšie stredisko na testovanie a liečbu HIV v Pakistane, ktoré vydáva život zachraňujúce lieky. Postihnuté rodiny si však musia ďalšie náklady spojené s ochorením hradiť sami.

Na liečbu nemajú peniaze

„Hovoria nám, aby sme išli na ďalšie testy do súkromných nemocníc, ale nemáme dostatok peňazí,“ povedal miestny obyvateľ pre agentúru AFP, informoval o tom aj portál CNN Prima News. Opísal, ako jeho syna naďalej trápia pravidelné horúčky, bolesti brucha a obličiek.

Pakistanské verejné nemocnice, ktoré sa nachádzajú prevažne v mestách, sú často chaotické a neefektívne, takže vidiecke rodiny sa môžu spoliehať len na súkromné ​​kliniky, ktoré si však len zriedka môžu dovoliť.

zdroj: pixabay/Willfried Wende

Doteraz zomrelo najmenej 50 nakazených detí, uviedla pediatrická špecialistka Fatima Mir z Univerzity Aga Khan v Karáčí, ktorá údaje analyzovala. Úrady obvinili z vyvolania ohniska nákazy pediatra Muzaffara Ghangroa.

Len jednorazové striekačky

Pakistanský pediater je v súčasnej dobe na slobode, bol prepustený na kauciu. Popiera obvinenia vznesené proti nemu a uviedol, že sa proti nemu ďalší lekári sprisahali, pretože má úspešnú prax.

„Veci sú tak zlé, aké boli v čase vypuknutia epidémie,“ povedal lekár Imran Akbar Arban, ktorý na prípad upozornil a ktorý označil nezákonné praktiky v krajine za „nemilosrdné“. Rafiq Khanani, lekár a prezident Pakistanskej spoločnosti pre infekčné choroby, oznámil, že predpisy sú neúčinné alebo sú v praxi ignorované.

Po škandále vláda zakázala dovoz konvenčných striekačiek a trvala iba na jednorazových ihlách s automatickým blokovaním, ktoré nie je možné znovu nasadiť. Sindhský úradník v zdravotníctve, ktorý nechcel byť menovaný, však agentúre AFP povedal, že veľa lekárov zákaz obchádzalo a stále kupovalo lacnejšie modely.

Odsúdení na zánik

Detská špecialistka Fatima Mírov dodala, že úspešné hromadné testovanie pomohlo identifikovať väčšinu obetí a spomaliť ďalšie prenosy. France 24 uvádza, že Pakistan však teraz musí ísť nad rámec životne dôležitých antiretrovirotík a ponúknuť pacientom komplexnejšie starostlivosť, povedala agentúre Ayesha Isan Majeed, vedúca vládneho Národného programu kontroly AIDS.

Chcú upliesť z h***a bič. Indovia si myslia, že kravské lajno ich ochráni pred koronou, celí sa ním natierajú

„Sme veľmi chudobní. Ako sa prebudím so slnkom, začnem pracovať. Kto iný teraz bude deťom dávať pravidelne lieky?“ povedala 25-ročná matka, ktorá sa tiež nakazila vírusom. Vláda pritom infikovaným neposkytuje antibiotiká ani multivitamíny. „Sme odsúdení na zánik,“ dodala.

Zdroje: France 24, CNN Prima News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá