Palička do nosa je minulosťou. Česi vyvinuli prelomové testy na koronavírus

  • Českí vedci vyvinuli test na koronavírus, ktorý sa dá uskutočniť jednoducho, pomocou kloktania
  • Testovací set by sa v budúcnosti mohol predávať priamo v lekárni, a následne po samoodbere by ho záujemca odovzdal na laboratórne vyšetrenie
  • Testy dosahujú podobnú presnosť ako PCR testy
  • Prymula tvrdí, že by mohli byť vhodné pre deti aj onkologických pacientov
23_10_2020_Raslavice_okres_Bardejov_testovanie_04735964
TASR/Milan Kapusta
  • Českí vedci vyvinuli test na koronavírus, ktorý sa dá uskutočniť jednoducho, pomocou kloktania
  • Testovací set by sa v budúcnosti mohol predávať priamo v lekárni, a následne po samoodbere by ho záujemca odovzdal na laboratórne vyšetrenie
  • Testy dosahujú podobnú presnosť ako PCR testy
  • Prymula tvrdí, že by mohli byť vhodné pre deti aj onkologických pacientov

Väčšina z nás to pozná z celoplošného testovania. Nepríjemný pocit pri odbere tyčinkou, ktorá sa zasúva hlboko do nosa. Väčšina ľudí dokonca opisovala bolesť a vyhŕknutie sĺz, a to aj pri antigénových testoch, ktorých paličky sú ohybnejšie a užšie, ako pri testoch PCR.

Nepríjemnostiam by onedlho mohol byť koniec. Českí vedci vyvinuli test na koronavírus, ktorý sa dá uskutočniť jednoducho, pomocou kloktania. Test nesie názov Gargtest.

Test vyvinuli vedci z Ústavu molekulárnej a translačnej medicíny Lekárskej fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Testovací set by v budúcnosti mohol byť bežne dostupný priamo v lekárni. Jeho súčasťou bude odmerka na vodu a transportná plastová skúmavka.

Potraviny budú na prídel a po vakcíne sa premeníš na opicu. Pred niektorými hoaxami už varuje aj polícia

Stačí kloktať po dobu 20 až 30 sekúnd

„Vyšetrovaný si, napríklad doma, naberie obyčajnú pitnú vodu do odmerky, a vykloktá si ústnu dutinu a hltan po dobu 20 až 30 sekúnd. Obsah potom vypľuje z úst do priloženej odberovej skúmavky, v ktorej je transportný prášok,“ uviedol šéf projektu, Marián Hajdúch, pre iDNES.cz.

Skúmavku následne bude treba doručiť do laboratória. Obstarávacia cena testov by sa mala pohybovať na úrovni 130 českých korún (4,96 eur). Cena testov pre samoplatcov, teda v prípade, že testovanie nenariadia lekári alebo hygiena, by sa mala pohybovať na úrovni 1 800 českých korún (68,67 eur). Test pritom funguje aj na iné vírusy.

Podobná presnosť ako pri klasických PCR testoch

Kloktajúci test má navyše podobnú presnosť ako klasický test realizovaný výterom z nosohltanu.

„Klinicky sme Gargtest validovali na počte 459 pacientov a porovnali sme ho s klasickým výterom z nosohltanu. Výsledky štandardného odberu sa od samoodberu Gargtestom signifikantne nelíšili a boli porovnateľné,“ tvrdí Hajdúch.

Tím stojaci za testom práve dokončil jeho certifikáciu a zahájil výrobu. Hajdúch ale nedokáže uviesť presný dátum, kedy by sa testy mohli dostať do českých lekární, no k distribúcii by mohli byť dostupné už na budúci týždeň.  

„Pokúsime sa ho ponúknuť na odberové miesta, ale snažíme sa o jeho dostupnosť aj u praktických lekárov. Taktiež je pripravený i na distribúciu prostredníctvom lekární na domáce použitie,“ popísal pre Deník.cz.

Nemocnica sa kvôli výrobe spojila s niekoľkými komerčnými farmaceutickými subjektami.

Vhodný pre deti aj onkologických pacientov

„Práve sa riešia distribučné kanály. Dopyt je už teraz obrovský, to nás samotných prekvapilo,“ uviedol Hajdúch pre iDNES.cz.

Podľa neho by mal test dobré využitie aj u onkologických pacientov. „Mávajú z liečby poškodené sliznice, naviac sú to rizikoví pacienti a musia na testy dochádzať častejšie. Bude to pre nich o dosť komfortnejšie.“  

Epidemiológ a bývalý minister zdravotníctva, Roman Prymula, uviedol, že takéto testy budú vhodné aj pre deti, ktoré majú problém pri výtere z nosohltanu.

Uviedol, že podobné testy chcú na trhu zaviesť aj firmy Protean a DIANA Biotechnologies. Podľa neho by takéto testovanie bolo efektívne hlavne v školách, ako to robili prednedávnom Kanaďania.

zdroj: TASR/Vladimír Benko/MV SR

 

Zdroje: iDNES.cz, Deník.cz, ČTK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK