Potraviny budú na prídel a po vakcíne sa premeníš na opicu. Pred niektorými hoaxami už varuje aj polícia

  • Svet konšpirácií má ďalšiu novú teóriu, upozorňuje Polícia SR
  • Podľa nej má vláda Slovenskej republiky vopred dohodnutý scenár, ktorý má súvisieť s očkovaním
  • Žena, ktorá s tvrdením prišla, si asi pozrela kasový trhák, myslí si Polícia SR
  • Ďalší hoax o tom, že sa človek premení na opicu, sa šíri medzinárodne. Bojovať proti dezinformáciám má aj britská rozviedka
opicka
TASR/AP Photo/Emrah Gurel | Unsplash/Syed Ahmad
  • Svet konšpirácií má ďalšiu novú teóriu, upozorňuje Polícia SR
  • Podľa nej má vláda Slovenskej republiky vopred dohodnutý scenár, ktorý má súvisieť s očkovaním
  • Žena, ktorá s tvrdením prišla, si asi pozrela kasový trhák, myslí si Polícia SR
  • Ďalší hoax o tom, že sa človek premení na opicu, sa šíri medzinárodne. Bojovať proti dezinformáciám má aj britská rozviedka

Svet konšpirácií má ďalšiu novú teóriu, upozorňuje Polícia SR na svojom facebookovom profile Hoaxy a dezinformácie. Jedna z užívateliek sociálnej siete, istá Andrea, tvrdila, že vláda Slovenskej republiky má vopred dohodnutý scenár, ktorý má súvisieť s očkovaním proti koronavírusu.

Dotyčná sa dokonca odvoláva na dve nezávislé zdroje, ktoré jej mali informácie potvrdiť. Jeden má byť dokonca členom Ústredného krízového štábu.

PRIESKUM: Názor Slovákov na očkovanie proti korone sa zmenil, zaočkovať sa chce viac ľudí

„Naša vláda má pre obyvateľov Slovenska natlačené potravinové lístky, potraviny budú na prídel a banky zmrazia časť finančnej hotovosti na účtoch. Kto sa bude chcieť dostať k financiám bude sa musieť dať zaočkovať,“ píše užívateľka Facebooku.

Podľa nej sa má celá operácia spustiť na jar budúceho roka. „Dúfam a verím, že to tak ďaleko nezájde. No v súčasnom stave už pomaly našej vláde neverím ani to, že Slovensko patrí stále Slovákom,“ dodala Andrea, ktorá ďalej nešpecifikovala identitu záhadného vykorisťovateľa Slovenska.

Andrea si pozrela kasový trhák, myslí si Polícia SR

Podľa Polície SR to vyzerá tak, že „Andrea si pozrela katastrofický kasový trhák a potom napísala tento komentár.“

Polícia upozorňuje, že Ústredný krízový štáb vždy vopred informuje o plánovaných opatreniach. Rovnako tak komunikujú prostredníctvom oficiálnych kanálov ako sú tlačové besedy, oficiálne webové stránky či sociálne siete. Žiadne informácie o potravinách na prídel sa nespomínajú.

„Ústredný krízový štáb sa aj v minulosti (1. vlna pandémie) viackrát vyjadril, že aj v prípade extrémne zlej epidemiologickej situácie budú obchody či lekárne otvorené. Andrea asi zabudla aj na to, že minister zdravotníctva sa vyjadril, že očkovanie proti koronavírusu povinné nebude,“ dodáva polícia.

Proti hoaxom bude bojovať britská rozviedka 

Okrem toho sa vo virtuálnom prostredí šíri ďalší hoax, ktorý má za cieľ zdiskreditovať britskú vakcínu od spoločnosti Astra Zeneca.

Podľa neho sa má človek, ktorý sa dá zaočkovať touto britskou vakcínou, zmeniť na opicu. Tento hoax najčastejšie šíria kontá pochádzajúce z Ruska. V ruskej verejnoprávnej televízií sa dokonca objavila fotomontáž, ktorý zobrazuje britského predsedu vlády ako opičiaka.

Podľa informácií Newsroomu ČT24 ide o cielenú snahu Ruska poškodzovať túto vakcínu, ktorá je priamou konkurenciou pre ich vakcínu Sputnik V. Na boj proti dezinformáciám a hoaxom majú Briti povolať aj svoju rozviedku, ktorá má používať softvér pôvodne určený na boj proti Islamskému štátu.

Konšpirácie nie sú nič novým 

Podľa najnovšieho prieskumu by sa dalo proti koronavírusu zaočkovať 26,8 % opýtaných, naopak, 44,3 % opýtaných očkovanie odmieta. Hoaxy a dezinformácie môžu byť priamym dôsledkom neochoty zaočkovať sa. Najmenej ochotní zaočkovať sa sú práve voliči strany Kotleba – ĽSNS, súhlasilo by iba 6,2 %. 

vakcina, koronavirus
zdroj: KK29 Berlín - Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn počas očkovania na sezónnu chrípku v nemocnici 24. októbra 2020 v Berlíne. FOTO TASR/AP German Health Minister Jens Spahn, left, receives an influenza vaccination injection from doctor Harald Bias at the Charite hospital in Berlin, Germany, Wednesday, Oct. 14, 2020. (Hannibal Hanschke/Pool Photo via AP)

Konšpirácie a hoaxy ale nie sú ničím novým. Ako prví s teóriou o začipovaní ľudí a ovládnutí mysle pred niekoľkými rokmi prišla skupina Vesmírni ľudia, no vtedy ich nik nebral vážne. Postupne sa začali podobné konšpirácie objavovať v antivaxerských skupinách a s príchodom koronavírusu im začalo veriť čoraz viac ľudí.

Poslanec Marian Kotleba (ĽSNS) rozprával v živom televíznom vystúpení o tom, ako sa čipovanie nachádza v Biblii, a pomocou neho nás majú ovládnuť. Človek má stratiť slobodnú vôľu a ovládať ho bude Bill Gates, George Soros, prípadne ľudia stojaci za Novým svetovým poriadkom.

Svoje si o tom myslí aj raper Kanye West, ktorý sa tiež odmieta dať očkovať, lebo sa obáva očipovania. Polícia SR varovala, že s účinnými vakcínami sa máme pripraviť na novú vlnu dezinformácií a hoaxov.

Zdroje: Newsroom ČT24, Facebook

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK