Pandémia neskončila, Covid sa vráti zrejme na jeseň, tvrdí epidemiológ. Pribudli desiatky nakazených

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 53
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 564
Covid, pandémia
Pexels/Jan Kopřiva
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 53
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 564

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 821 357, za predchádzajúci deň pribudlo 0 zaočkovaných. Informuje NCZI.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 53 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 114 375, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 785 186 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 448 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 6 prípadov. Celkový počet úmrtí je 19 984.

Fakultná nemocnica Trnava otvorila nové vakcinačné centrum. „Viac ako rok sme očkovali v ambulantných priestoroch Psychiatrického oddelenia FN Trnava, kde sme vyočkovali cez 102 000 dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19. Otvárame nové priestory vakcinačného centra, ktoré sú prispôsobené procesu očkovania,“ uviedol riaditeľ FN Trnava Vladislav Šrojta.

Priestory vakcinačného centra sú prispôsobené procesu očkovania, pričom ich tvorí čakáreň, registračná miestnosť, ambulancia, v ktorej sa očkuje, a observačná miestnosť. Vo FN Trnava sa aktuálne očkuje vakcínami od spoločností Pfizer/BioNTech a Novavax.

„Očkovanie je najúčinnejšou preventívnou ochranou pred vážnym priebehom ochorenia COVID-19. Vo fakultnej nemocnici v Trnave sa aktívne očkovalo po celý čas. Som rád, že postupne nemocnica vytvorila špeciálne priestory práve pre očkovanie, ktoré, verím, aktívne využijú aj tí, ktorí s očkovaním doteraz váhali,“ povedal minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský.

Covid nezmizol

Covid tu s nami bude aj naďalej, to najhoršie už ale máme za sebou, v programe K veci na CNN Prima News to uviedol hlavný epidemiológ Inštitútu klinickej a experimentálnej medicíny (IKEM) Petr Smejkal.

Tvrdí, že ak koronavírus pocítime viac, tak možno zase na jeseň. Expert je však presvedčený, že už nebudeme musieť zažívať scenáre ako z minulej zimy. Zásadné je podľa jeho slov preočkovanie, premorenie populácie či nové lieky.

očkovanie, Pfizer, Covid
zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

„Covid budeme môcť pomaly zaradiť medzi bežné respiračné ochorenia. Rozhodne ale nemôžeme celosvetovo povedať, že by pandémia skončila. Teraz nás čaká pokojné leto, ale je ťažké byť prorokom. Táto choroba nás už niekoľkokrát prekvapila,“ povedal Smejkal. 

Vplyv pandémie na dĺžku života

Stredná dĺžka života v členských štátoch Európskej únie bola vlani stále nižšia než pred vypuknutím pandémie COVID-19. Najväčší pokles v porovnaní s rokom 2020 (o 2,2 roka) bol zaznamenaný na Slovensku a v Bulharsku, nasledujú Lotyšsko (-2,1) a Estónsko (-2,0), uvádza európsky štatistický úrad Eurostat v predbežnej správe.

Z predbežných dát za rok 2021 vyplýva, že koronavírusová pandémia, ktorá sa začala v roku 2020, mala „negatívny účinok na strednú dĺžku života pri narodení, ktorá sa (v medziročnom porovnaní) znížila v takmer polovici členských štátov EÚ“.

Eurostat tiež porovnával údaje za rok 2021 s rokom 2019, teda s obdobím ešte pred začatím covidovej pandémie. Výsledky ukázali, že Luxembursko bolo jediným štátom EÚ, ktorý evidoval nárast strednej dĺžky života (+0,1 roka). Na Malte a vo Švédsku neboli zistené žiadne zmeny v tejto oblasti.

V porovnaní rokov 2019 a 2021 znova najhoršie dopadli Bulharsko (-3,7 roka) a Slovensko (-3 roky) a tiež Rumunsko (-2,7 roka). Eurostat definuje strednú dĺžku života pri narodení ako priemerný počet rokov, ktorý novonarodené dieťa prežije za predpokladu, že súčasné úmrtnostné pomery sa nezmenia počas celého jeho života.

Zdroje: NCZI, MZSR, korona.gov.sk, CNN Prima News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá