Pandémia nie je podvod. Krajiny nenakupovali test na COVID-19 v roku 2018, je to klamstvo

  • V článkoch na Facebooku sa šírili tabuľky z webových stránok Svetovej banky, ktoré majú dokazovať, že krajiny nakupovali testy na COVID-19 už v roku 2018
  • Nie je to pravda
  • Ide o zoznam dovážaných lekárskych pomôcok, ktoré v roku 2018 už existovali na iné účely, ale až v apríli 2020 boli reklasifikované ako produkty vhodné na boj proti pandémii COVID-19
hoax, koronavírus
TASR/AFP
  • V článkoch na Facebooku sa šírili tabuľky z webových stránok Svetovej banky, ktoré majú dokazovať, že krajiny nakupovali testy na COVID-19 už v roku 2018
  • Nie je to pravda
  • Ide o zoznam dovážaných lekárskych pomôcok, ktoré v roku 2018 už existovali na iné účely, ale až v apríli 2020 boli reklasifikované ako produkty vhodné na boj proti pandémii COVID-19

V článkoch na dezinformačných weboch a príspevkoch na Facebooku sa šírili tabuľky z webových stránok Svetovej banky, ktoré majú dokazovať, že jednotlivé krajiny nakupovali testovacie sady na COVID-19 už v roku 2018. Nie je to pravda. Ide o zoznam dovážaných lekárskych pomôcok, ktoré v roku 2018 už existovali na iné účely, ale až v apríli 2020 boli reklasifikované ako produkty vhodné na boj proti pandémii COVID-19. TASR na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.

Stránka Badatel.net zazdieľala 16. septembra 2020 článok s titulkom „Obrovský podvod: Svetová banka už v roku 2018 evidovala testy na COVID-19“. V článku sú snímky tabuliek so zoznamom krajín s rôznymi údajmi o dovoze „testovacích súprav COVID-19“ (v angličtine COVID-19 Test Kits). V zozname krajín je aj Slovenská republika. Článok poukazuje na to, že pri tejto položke je uvedený rok 2018 – napriek tomu, že prvé prípady ochorenia COVID-19 spôsobeného novým koronavírusom SARS-CoV-2 boli vo Wu-chane zaznamenané až koncom roka 2019.

Slovensko dostane od Pavla Čekana ďalších 100 000 testov na koronavírus

Články s rovnakým posolstvom uverejnili napríklad Hlavné správy, portál cz24.news, alebo facebookova stránka Chemtrails Slovensko. Článok z Bádateľa bol prerozprávaný aj do audiopodoby a zavesený užívateľom Igor Jurečka na YouTube vo forme videa. Na základe dát z analytického nástroja Crowdtangle zdieľalo tieto dezinformačné tvrdenia viac ako 17.000 používateľov Facebooku.

Tabuľky pochádzajú naozaj z webovej stránky World Integrated Trade Solution , čo je spoločná iniciatíva Svetovej banky, Konferencie OSN pre obchod a rozvoj  UNCTAD, Svetovej obchodnej organizácie a ďalších organizácií poskytujúcich dáta o medzinárodnom obchode a tarifách.

krvný test, laboratórium
zdroj: Pixabay/Shameer Pk

To však v žiadnom prípade nedokazuje, že krajiny nakupovali testovacie súpravy pre detekciu ochorení COVID-19 pred samotným objavením vírusu SARS CoV-2 v decembri 2019, ako tvrdia autori dezinformačných príspevkov.

Svetová banka pre agentúru AFP v e-maile z 8. septembra 2020 uviedla, že výrobky označené v databáze WITS názvom „COVID-19“ boli už dlho pred pandémiou použité na iné účely, ale po prepuknutí pandémie získali na dôležitosti. Preto Svetová colná organizácia – WCO dočasne premenovala ich klasifikáciu na „COVID-19“, aby sa uľahčilo sledovanie ich pohybu.

V apríli tohto roku skompilovala WCO zoznam kódov do harmonizovaného systému, ktorý krajinám pomáha sledovať a prípadne urýchliť pohyb kritických produktov používaných v súvislosti s ochorením COVID-19,“ uviedla ďalej Svetová banka.

ŠTÚDIA: Skôr ťa trafí blesk ako to, že chytíš COVID-19 v lietadle

Na zozname sa nachádzajú „desiatky konkrétnych zdravotníckych pomôcok používaných k diagnostike alebo liečbe tohto ochorenia vrátane ventilátorov, ktoré, ako všetci vieme, existovali už dlho pred vypuknutím pandémie COVID-19“, informovala Svetová banka agentúru AFP.

Testovacie súpravy z tabuliek v príspevkoch nesú kód 3822.00. Ten podľa WCO zodpovedá „diagnostickým činidlám na báze testu polymerázovej reťazovej reakcie – PCR nukleových kyselín“.

pacient, nemocnica, koronavírus
zdroj: TASR/Cecilia Fabiano/LaPresse via AP

V tlačovej správe z 8. septembra 2020 Svetová banka vysvetlila, že kvôli dezinformačnej kampani na sociálnych sieťach bola stránka WITS „aktualizovaná tak, aby odrážala realitu: testy na COVID-19 pred rokom 2020 neexistovali. To, čo bolo ešte pred niekoľkými dňami na WITS označené ako COVID-19 Test Kit, je teraz správne označené v sekcii WITS Covid ako Zdravotnícke testy“.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK