Pápež: Ľudia uvažujú o jadrových zbraniach, to je šialenstvo. Kardinál videl masové hroby

  • Pápež František sa vyjadril k Putinovým vyhrážkam
  • Označil ich za šialenstvo
  • Prezident Zelenskyj nepočíta s použitím jadrových zbraní
Ukrajinský vojak vo výzbroji stojí na pôde oslobodených ruskom okupovaných oblastí, Pápeža sprevádza a obdivuje dav významných predstaviteľov
TASR/AP, Evgeniy Maloletka, Alexander Zemlianichenko
  • Pápež František sa vyjadril k Putinovým vyhrážkam
  • Označil ich za šialenstvo
  • Prezident Zelenskyj nepočíta s použitím jadrových zbraní

Pápež František v stredajšom príhovore počas generálnej audiencie vo Vatikáne nepriamo reagoval na hrozby ruského prezidenta Vladimira Putina, že na ochranu ruského územia je odhodlaný použiť „všetky dostupné prostriedky“, čo politici po celom svete pochopili ako hrozbu jadrovými zbraňami. Pápež hovoril v súvislosti s možným použitím takýchto zbraní ako o „šialenstve“, informuje TASR.

„Táto tragická vojna nás doviedla do bodu, v ktorom niektorí ľudia uvažujú o jadrových zbraniach – tomto šialenstve,“ cituje Františka televízia CNN a pripomína, že sa priamo nezmienil o Rusku.

Podľa agentúry Reuters však odsúdil „obludnosti“, ktoré v týchto chvíľach znáša „ušľachtilý ukrajinský národ“.

Vatikánsky kardinál navštívil masové hroby

Pápež na záver generálnej audiencie na Námestí sv. Petra hovoril o rozhovore, ktorý mal v utorok s vatikánskym almužníkom kardinálom Konradom Krajewským, ktorý na Ukrajine rozváža humanitárnu pomoc.

Vatikánske médiá uviedli, že Poliak Krajewski sa minulý týždeň spolu so svojím sprievodom na Ukrajine dostal pod paľbu a musel vyhľadať úkryt. Kardinál tiež uviedol, že navštívil aj masové hroby pri meste Izium na severovýchode Ukrajiny.

„Povedal mi o bolesti týchto ľudí, o barbarských činoch, obludnostiach a umučených telách, ktoré tam boli nájdené,“ uviedol František.

Ukrajinskí predstavitelia tvrdia, že na územiach opätovne dobytých od ruských jednotiek objavili stovky tiel, z ktorých mnohé mali ruky zviazané za chrbtom. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to označil za dôkaz vojnových zločinov.

Rusko od začiatku invázie popiera, že jeho vojaci na Ukrajine páchajú vojnové zločiny. Z dovedna 111 tiel, ktoré v stredu exhumovali v Iziume v Charkovskej oblasti, štyri preukazovali známky mučenia, povedal pre Reuters šéf vyšetrovateľov v Charkovskej oblasti Serhij Bolvinov.

Prezident Zelenskyj vedie Ukrajinu vo vojne proti okupantom

Zelenskyj s jadrovými zbraňami nepočíta

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu v rozhovore pre televíznu stanicu nemeckých novín Bild povedal, že šéf Kremľa Vladimir Putin podľa jeho názoru nepristúpi k nasadeniu jadrových zbraní.

Ruský prezident v stredu ráno ohlásil „čiastočnú mobilizáciu“ 300 000 záložníkov, ktorá má pomôcť ruských silám bojujúcim na Ukrajine. Putin okrem toho varoval Západ, že ak bude pokračovať v „jadrovom vydieraní“, Moskva odpovie celým svojím obrovským arzenálom zbraní.

„Neverím tomu, že použije tieto (jadrové) zbrane. Nemyslím si, že svet dovolí, aby tieto zbrane nasadil,“ povedal Zelenskyj v spojitosti s Putinovými nepriamymi hrozbami. Podotkol však, že Putinovi nikto do hlavy nevidí a riziká sú stále prítomné.

„Putin môže zajtra povedať: Okrem Ukrajiny chceme aj časť Poľska, inak použijeme jadrové zbrane,“ konštatoval Zelenskyj. Dodal, že tieto kompromisy nemožno akceptovať.

Zelenskyj vyzval Západ, aby sa nenechal vydierať Putinom. Poznamenal, že Putin „chce Ukrajinu utopiť v krvi, vrátane krvi jeho vlastných vojakov“.

Čiastočná mobilizácia v Rusku podľa Zelenského znamená, že Moskva má „problémy s dôstojníkmi a ďalším vojenským personálom“.

„Vieme, že mobilizovali kadetov, chlapcov, ktorí nevedeli bojovať. Títo kadeti padli… Prišli k nám a zomreli,“ povedal Zelenskyj. Dodal, že Rusko potrebuje na Ukrajinu poslať miliónovú armádu, pretože Putin podľa neho vidí, že veľká časť jednotiek jednoducho opúšťa bojisko.

Ukrajinský prezident tiež zdôraznil, že si je istý tým, že sa jeho krajine podarí oslobodiť okupované územia. Ukrajine sa v posledných týždňoch podarilo dosiahnuť významné zisky na severovýchode krajiny a znova dobyť územia dočasne obsadené ruskými silami.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá