Pápež sa v novom dokumentárnom filme jasne postavil za práva gejov a lezbičiek. Chce pre nich zákon

  • Podľa niektorých ide o zatiaľ najjasnejšiu podporu homosexuálnych párov zo strany pápeža
  • „Sú Božie deti a majú právo na rodinu. Musíme vytvoriť zákon o civilnom zväzku. Tak budú právne krytí,“ hovorí pápež v dokumente
Pápež František a LGBTI
TASR/AP/Alessandro Di Meo a Unsplash/Stavrialena Gontzou
  • Podľa niektorých ide o zatiaľ najjasnejšiu podporu homosexuálnych párov zo strany pápeža
  • „Sú Božie deti a majú právo na rodinu. Musíme vytvoriť zákon o civilnom zväzku. Tak budú právne krytí,“ hovorí pápež v dokumente

Len pred niekoľkými hodinami mal v samotnom Ríme premiéru dokumentárny film s názvom Francesco, ktorý je o živote, ale i rôznych postojoch súčasného pápeža Františka k jednotlivým témam.

Film okamžite šokoval a ihneď po premiére sa mu už začali venovať svetové médiá ako napríklad New York Times či viaceré katolícke, ako napríklad CNA (Catholic News Agency).

Homosexuáli majú právo byť súčasťou rodiny. Sú Božie deti a majú právo na rodinu. Nikto by nemal byť kvôli tomu vyhodený alebo sa preto cítiť mizerne… Čo musíme vytvoriť je zákon o civilnom zväzku. To je spôsob, ako budú právne krytí. Stojím za tým,“ povedal otvorene pápež František v novom dokumente.

Hoci je už dlhšie jasné, že postoj súčasného pápeža je voči homosexuálom oveľa, oveľa tolerantnejší a priateľskejší, než na aký sme boli zo strany cirkvi zvyknutí, jeho slová v dokumentárnom filme aj tak zaskočili. Pre mnohých je to najjasnejší, na rovinu povedaný odkaz a postoj, aký pápež kedy k homosexuálnym párom vyjadril.

A už teraz je jasné, že si zaň na jednej strane vyslúži potlesk, no na druhej hnev mnohých veriacich.

Hovorca Vatikánu Matteo Bruni odmietol zatiaľ pápežove slová komentovať. Kým si vraj sám nepozrie dokument i pápežove poznámky.

Božie deti vs. dúhový mor

Pritom napríklad ešte predchádzajúci pápež Benedikt XVI., vlastným menom Joseph Ratzinger, v časoch Jána Pavla II. viedol cirkevnú kongregáciu, ktorej výsledkom bola doktrína, kde sa okrem iného písalo: „Cirkev učí, že úcta k homosexuálnym osobám nemôže v žiadnom prípade viesť k schváleniu homosexuálneho správania alebo k právnemu uznaniu homosexuálnych zväzkov.“ Pripomína postoj cirkvi krátko pred pápežom Františkom New York Times.

Joseph Ratzinger už ako pápež Benedikt XVI. napríklad označil homosexualitu za poruchu či „silnú tendenciu, ktorá je nariadená k vnútornému morálnemu zlu“.

zdroj: TASR/AP, Oded Balilty

Pápež František je v tomto naozaj iný a už viackrát vyslal homosexuálom a homosexuálnym párom podstatne umiernenejší postoj. „Keď je niekto gej a hľadá Pána a má len dobré úmysly, kto som ja, aby som súdil?“ vyhlásil ešte v roku 2013.

„Akého ťa Boh stvoril, takého ťa musí aj milovať,“ povedal napríklad homosexuálovi Juanovi Carlosovi Cruzovi pri osobnom stretnutí – J. C. Cruz bol jedna z obetí sexuálneho zneužívania kňazom, ktorej sa pápež osobne ospravedlnil.  „Boh miluje vaše deti, pretože sú božími deťmi,“ odkázal pápež len nedávno rodičom homosexuálnych detí a pripomenul im, že katolícka cirkev je miestom pre všetkých.

Pápež František má dôležitý odkaz pre rodičov LGBTI detí. Mnohým sa páčiť nebude

Minulý rok zas napríklad František prirovnal ľudí a vlády, ktoré útočia na homosexuálov, k nacistom. „Priznávam, že keď niekedy počujem vyjadrenia vlády, tak mi to pripomína prejavy Adolfa Hitlera z rokov 1934 až 1936. Sú to typické prejavy nacizmu, kedy sa prenasledujú Židia, Rómovia či homosexuáli a predstavuje to dokonalý model kultúry vyraďovania a nenávisti. To sa dialo vtedy a teraz sa to opakuje.“

Ak by sme mali tipnúť, koho mal tým súčasný pápež na mysli, reč by určite padla aj na niektorých našich politikov, no dosť hlasné je v tomto smere Poľsko. Tam arcibiskup varuje ľudí pred „dúhovým morom“ a miestna biskupská konferencia navrhla akési fungovanie farských kliník, ktoré budú liečiť homosexualitu.

Súhlasíš s pápežom Františkom?

Kresťanský svet tak rozhodne nie je v tejto téme všade jednotný, s rovnakým postojom a napríklad v takom Poľsku miestnych biskupov pápežove slová v novom dokumente asi poriadne prekvapia.

Zdroje: New York Times, Catholic News Agency, archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá