Pápežov silný odkaz o Luníku IX: To, ako sa spoločnosť správa, naznačuje, že sme všetci chudobnejší v ľudskosti

  • Košický Luník IX už dávno nie je miestom, z ktorého pochádzajú predsudky, tvrdí primátor mesta
  • „Pápež je tu, lebo on nás miluje,“ vítali ľudia na Luníku IX pápeža Františka, pripravili si bohatý program
pápež luník ix
TASR/Michal Svítok
  • Košický Luník IX už dávno nie je miestom, z ktorého pochádzajú predsudky, tvrdí primátor mesta
  • „Pápež je tu, lebo on nás miluje,“ vítali ľudia na Luníku IX pápeža Františka, pripravili si bohatý program

Sme šťastní, že svätý otec prichádza do Košíc, na Luník IX,“ povedal primátor Košíc Jaroslav Polaček a dodal, že majú túto chvíľu využiť, aby sa celá Európska únia dozvedela, že sídlisko už dávno nie je tým miestom, z ktorého pochádzajú predsudky: „Už dávno to nie je sídlisko, ktoré poznáme z pred dvadsiatich rokov, sú tu vzdelaní ľudia, ktorí chodia do práce.“ Dodáva, že obyvatelia sídliska majú byť na čo hrdí.

S organizáciou pomáha viac než 150 dobrovoľníkov, ktorí hostí usmerňujú a dohliadajú na dodržiavanie protipandemických opatrení. Na miesto prišli pomáhať ľudia z celého Slovenska. Prišlo približne dvetisíc ľudí, ktorí využili šancu stretnúť sa s pápežom.

Obyvatelia Luníka IX si pred príchodom pápeža pre návštevníkov pripravili bohatý kultúrny program, spievali rómske piesne, tancovali v ich tradičnom oblečení a rozprávali svoje neľahké príbehy, ktoré podnietil práve ich pôvod a časté predsudky spoločnosti.

KOLÓNA S PÁPEŽOM FRANTIŠKOM MEDZI PREŠOVOM A KOŠICAMI

Posted by Polícia Slovenskej republiky on Tuesday, September 14, 2021

Pápež je tu s nami, lebo on nás miluje,“ kričal dav v taliančine pri príchode hlavy katolíckej cirkvi na miesto stretnutia. Katolícka cirkev pre ľudí na periférii robí veľa, aj keď je jej pomoc zo strany štátu často prehliadaná, povedal na privítanie pápeža saleziánsky kňaz Bešenyei.

Okrem kňazov sa k pápežovi Františkovi prihovorili aj niektorí obyvatelia sídliska, ktorí mu verejne poďakovali za podporu sídliska. Život a vyrastanie na Luníku IX je podľa slov jednej z niekdajších obyvateliek Nikoly náročný, no bez pomoci Saleziánov by bol omnoho ťažší.

Práve vďaka nim sa im z miesta podarilo odsťahovať, tvrdí. Pápež jej a jej manželovi následne podal ruku a ich deťom rukou na čele naznačil kríž.

Vy nie ste na okraji cirkvi, ale v jej srdci,“ povedal na privítanie pápež František. „Boh si nás takto praje, každého iného ale všetkých zjednotených okolo jeho.“ Cirkev je podľa jeho slov spoločnosť rovných bratov a sestier, ide o univerzálnu rodinu s jedným domovom, ktorým je práve cirkev.

Lunik IX
zdroj: TASR/Michal Svítok

Všetci sme sa stali chudobnejšími, chudobnejšími v ľudskosti,“ hovorí a vysvetľuje, že Rómovia boli príliš často obeťami neférových súdov a predsudkov, ktoré len prehlbujú vzdialenosti. Jediným riešením je podľa neho ich integrácia do spoločnosti.

Budúcnosťou sú deti, ktorých sny sa nemôžu lámať kvôli tomu, že sú na okraji spoločnosti. Obyvateľov vyzýva, aby prekonali strach, a to v dôstojnosti zarábania si na každodenný chlieb.

Nasleduje svätá omša v rómčine. Tú otvoril pápež modlitbou Otče náš, ktorú sa každý modlil vo svojom rodnom jazyku. 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech