Matovič znosil SaS pod čiernu zem a potom ich pozval naspäť do koalície

  • Všetkých 27 poslancov Národnej rady za Smer-SD bude hlasovať za návrh na odvolanie
  • Podľa Zemanovej z SaS si Matovič službu verejnosti zmýlil s hračkou
Minister financií v parlamente
Na snímke je Igor Matovič, TASR/Jaroslav Novák
  • Všetkých 27 poslancov Národnej rady za Smer-SD bude hlasovať za návrh na odvolanie
  • Podľa Zemanovej z SaS si Matovič službu verejnosti zmýlil s hračkou

Financmajster Igor Matovič (OĽANO) čelí pokusu o odvolanie z funkcie. Poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu popoludní odštartovali rokovanie mimoriadnej schôdze venovanej návrhu na vyslovenie nedôvery šéfovi rezortu financií.

Smeráci podporia odvolanie Matoviča

Všetkých 27 poslancov Národnej rady (NR) SR za Smer-SD bude hlasovať za návrh na odvolanie lídra OĽANO Igora Matoviča z funkcie ministra financií. Budú taktiež prítomní na schôdzi.

Šéf strany Robert Fico vyzval poslancov Smeru-SD, aby sa príliš nezapájali do diskusie. Schôdza bude podľa neho súbojom medzi SaS a OĽANO. Fico sa domnieva, že schôdza bude „cirkusom“. 

„Táto schôdza vyvoláva rôzne vášne a obávam sa, že nebude mať pekný priebeh, ale to sa dá očakávať,“ tvrdí Fico a dodáva, že „minister financií je duševne chorý a s takým človekom sa nedá vyjednávať ani rokovať“, informuje SITA.

Robert Fico niečo vraví
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Šéf Smeru-SD zároveň kritizoval premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) za to, že hovorí, aká je pomoc na Slovensku bezprecedentná a všetko funguje, pričom pre stredajšie vydanie novín Financial Times uviedol, že slovenskej ekonomike hrozí kolaps v dôsledku prudko rastúcich cien elektriny.

„Máme na čele Slovenskej republiky človeka, ktorý asi trpí schizofréniou. Myslí si, že žijeme v šťastnej krajine, všetko podľa neho funguje. Potom dostane pred ústa mikrofón od zahraničných médií a hovorí im o kolapse slovenskej ekonomiky,“ uviedol Fico.

Ficova strana zároveň plánuje podať návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu v súvislosti s výpoveďami kajúcnikov, chcú tiež hovoriť aj o údajne neakceptovateľnej situácii na Úrade špeciálnej prokuratúry.

Mimoriadne rokovanie iniciovala SaS, návrh podporili aj nezaradení Miroslav Kollár a Tomáš Valášek a deväť poslancov z mimoparlamentného Hlasu-SD.

Matovič si podľa návrhu neplní svoje povinnosti v záujme občanov, cez nápady a návrhy ruinuje verejné financie a svojím prístupom sťažuje činnosť vlády. Matovič na iniciatívu SaS reagoval slovami o spájaní sa s mafiou.

Protivládny protest organizovaný stranou SMER – SD

Podľa Zemanovej si Matovič službu verejnosti zmýlil s hračkou

Podpredseda vlády a minister financií Igor Matovič (OĽANO) škodí demokratickému právnemu štátu, prispieva k napätiu v spoločnosti a sociálnym nepokojom. Uviedla to dnes v Národnej rade SR (NR SR) predsedníčka poslaneckého klubu hnutia Sloboda a Solidarita (SaS) Anna Zemanová pri predkladaní návrhu skupiny 32 poslancov na vyslovenie nedôvery Matovičovi.

Okrem liberálov sa pod návrh podpísali poslanci Hlasu-SD a nezaradení poslanci Tomáš Valášek a Miroslav Kollár, ktorí sa do parlamentu dostali na kandidátke strany Za ľudí. V sále je na mimoriadnej schôdzi prítomných 134 poslancov.

„Igor Matovič (OĽANO) je politik, ktorý si službu verejnosti zmýlil s hračkou,“ uviedla to predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová v úvode diskusie o návrhu na vyslovenie nedôvery ministrovi počas mimoriadnej schôdze Národnej rady (NR) SR. Za dôvod na jeho odvolanie označila napríklad spreneverenie sa verejnej funkcii a sľubu člena vlády či prístup k verejným financiám.

Matovič kritizoval SaS a pozval ich nazad do koalície

Rozhodnutia vlády sú kolektívne a ak SaS niečo kritizuje, kritizuje aj seba. Vyhlásil to líder OĽANO a minister financií Igor Matovič v Národnej rade (NR) SR počas diskusie k návrhu na jeho odvolanie. Zdôvodnenie návrhu označil za „znôžku výmyslov, manipulácií a fabulácií“. Bol by rád, keby sa liberáli vrátili do koalície, zrušili svoje červené čiary a uznali si chybu. Hovorí o osobnej nenávisti z ich strany. Podčiarkol potrebu riešiť aktuálnu energetickú krízu.

Ani jedno rozhodnutie vlády, ani jeden zákon neboli bez vášho súhlasu a keď ste aj s niečím nesúhlasili, napríklad rodinný balíček, povedali ste, že ho nepodporujete, ale nemáte nič proti tomu, že ho presadíme s opozíciou, a nebudete ho vetovať,“ skonštatoval Matovič. Na balíčku podľa neho postavila SaS celú krízu a argumenty. Pýta sa, prečo strana odborníkov v koalícii súhlasila s neodbornými riešeniami z jeho strany, ktoré teraz kritizuje.

Igor Matovič konšpiruje v NR SR o novinároch
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Vyzval SaS, aby špecifikovala, v čom koná v neprospech občanov. Poukázal na pomoc firmám v čase krízy, nízku mieru nezamestnanosti či rozviazané ruky orgánov činných v trestnom konaní. Ak liberáli tvrdia, že porušuje ústavu a zákony, mali by podľa neho podať trestné oznámenie. Odmieta, že by rezort financií pod jeho vedením zlyhal, argumentuje menším deficitom než pred tromi rokmi.

Používanie politiky na súkromné vojny a pomstu podľa neho predviedla SaS pri vládnej kríze. Hovorí o krvavých očiach lídra strany Richarda Sulíka a jeho neriešení problémov s energetickou krízou. SaS podľa neho tri mesiace kreslila červené čiary, vydierala a teraz je ochotná spolupracovať s mafiou.

Kritiku o porušovaní legislatívnych procesov označil za faloš a alibizmus. Pripomenul pozmeňujúci návrh SaS k súdnej mape krátko pred hlasovaním či schválenie podnikateľského kilečka v zrýchlenom režime. Za zneužitie legislatívneho procesu označil aj pozmeňujúci návrh SaS, ktorý mal priniesť 60-miliónový podvod v prospech oligarchov.

Obdobne argumentuje pri výčitke o ruinovaní verejných financií. Pripomenul veto liberálov pri zvýšení dane z hazardu, liehu či z mimoriadnych príjmov z ruskej ropy. Vyčíta im blokovanie zákona o rozpočtovej zodpovednosti či zmenu pri ochrane dôchodkového systému. 

Zamyslieť sa podľa neho treba nad tým, ako sa dá brániť etika a morálka vo verejnej službe rozkrádaním verejných financií. Poukázal na znenie odôvodnenia návrhu SaS a poslancov, ktorí sa podeň podpísali. Pellegriniho označil za skorumpovaného zlodeja a pripomenul, že poslanci okolo neho boli súčasťou predchádzajúcej vlády.

SaS v návrhu argumentovala aj urážkami Matoviča voči prezidentke Zuzane Čaputovej. Minister skonštatoval, že ho odmietla v čase pandémie, keď s ňou chcel spoločne vyzvať ľudí na zodpovednosť. Tvrdí, že na Slovensku je možno 100.000 vhodnejších žien na jej funkciu.

Poslanci OĽANO po Matovičovom vystúpení opustili sálu

Poslanci za OĽANO odišli z rokovacej sály Národnej rady (NR) SR počas diskusie o návrhu na odvolanie ministra financií Igora Matoviča (OĽANO). Urobili tak po jeho viac ako hodinovom vystúpení, v ktorého závere vyzval SaS, aby urobila krok späť a ustúpila od osobnej nenávisti.

Líder OĽANO vysvetlil, že o tomto kroku diskutovali na poslaneckom klube. Chce tak bývalým partnerom z koalície ukázať, v akej spoločnosti sa dobrovoľne ocitli.

Aby ste to osamote mohli precítiť spolu s vašimi novými partnermi v koalícii nenávisti, alebo ako by som to nazval,“ adresoval Matovič liberálom.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá