Parlamentné strany inkasujú peniaze za voľby. Štát rozdáva milióny eur, pozri koľko získa tvoj favorit

  • Tento rok si rozdelia 13,4 milióna eur
  • Najviac peňazí dostane Smer-SD
Robert Fico a Michal Šimečka
TASR/Dano Veselský, Pavol Zachar
  • Tento rok si rozdelia 13,4 milióna eur
  • Najviac peňazí dostane Smer-SD

Za minuloročné voľby dostanú politické strany v tomto roku takmer 13,4 milióna eur. Príspevok si delí osem strán a jedna koalícia, ktoré vo voľbách dosiahli aspoň tri percentá hlasov. Vyplýva to z údajov, ktoré TASR poskytlo Ministerstvo financií (MF) SR.

Príspevky za voľby sa stranám vyplácajú postupne každý rok počas štvorročného volebného obdobia 2023 až 2027. Celkovo je príspevok vo výške 92,87 milióna eur.

8 strán a jedna koalícia

Najviac peňazí získa víťaz volieb Smer-SD, a to takmer 3,6 milióna eur. Nasleduje Progresívne Slovensko s vyše 2,8 milióna eur, za ním Hlas-SD s takmer 2,4 milióna eur, koalícia OĽANO (dnes hnutie Slovensko), Kresťanská únia, Za ľudí takmer 1,5 milióna eur a KDH dostane vyše 1,1 milióna eur.

SaS získa 1,04 milióna eur a SNS vyše 935.000 eur. Príspevok dostanú v roku 2024 aj subjekty, ktoré sa do parlamentu nedostali, ale získali vo voľbách viac ako tri percentá hlasov. Hnutie Republika dostane takmer 460.000 eur a Aliancia dostane vyše 424.000 eur.

Rezort financií zasiela príspevky spravidla v letných mesiacoch. Celkový príspevok dostávajú strany postupne každý rok až do konca volebného obdobia, teda do roku 2027. Príspevok sa delí na tri časti, ide o príspevky zo štátneho rozpočtu za hlasy, na činnosť a na mandát.

Na eurovoľby maximálne 3 milióny

Strany môžu na kampaň pre voľby do Európskeho parlamentu minúť najviac tri milióny eur vrátane DPH. Pri volebnej koalícii platí tento limit zvlášť pre každú stranu. Vyplýva to z informácií na webe Ministerstva vnútra (MV) SR.

„Do limitu nákladov politickej strany sa započítava aj rozdiel medzi cenou daru alebo iného bezodplatného plnenia uvedenou v zmluve a cenou obvyklou a náklady na propagáciu politickej strany, ktoré politická strana vynaložila v čase začínajúcom 180 dní predo dňom vyhlásenia volieb,“ píše sa v zákone.

Finančné prostriedky určené na kampaň musí kandidát viesť na osobitnom účte v banke. Údaje na účte musia byť nepretržite prístupné tretím osobám a musia zobrazovať prehľad platobných transakcií. Na osobitný účet musia byť vložené peniaze výlučne prevodom z iného účtu. Výpisy z účtu musí kandidát uchovávať päť rokov od ich vydania.

O použití prostriedkov na kampaň musí strana viesť osobitnú evidenciu na účely volebnej kampane. Strany majú tiež povinnosť vyhotovovať záverečnú správu o nákladoch na kampaň. Doručiť ju musia MV najneskôr v 30. deň po vykonaní volieb v listinnej aj elektronickej podobe. Rezort ju následne zverejní aj na svojom webe.

Kampaň sa končí 48 hodín predo dňom konania volieb. Strany ju pri eurovoľbách môžu viesť najneskôr do 5. júna do 23.59 h. Voľby do Európskeho parlamentu (EP) sa budú na Slovensku konať v sobotu 8. júna. Kandiduje 23 strán a jedna koalícia. Slováci budú voliť 15 europoslancov na päťročné volebné obdobie. Zakrúžkovať môžu najviac dvoch kandidátov z jednej kandidátnej listiny.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá