Patrik ide ako píla. Spočiatku vyrezával pre radosť, dnes majú doma jeho výtvory Attila Végh aj Andrej Kiska

  • Patrik mal lupienkovú pílku ako hobby, postupne sa z toho stal druh zárobku
  • Hovorí, že aj lupienkovanie by ho uživilo, stále sa však venuje aj svojmu podnikaniu
  • Dúfa, že remeslo nevymrie, aj keď mladí podľa neho iba sedia pri mobile
Patrik Kozma
  • Patrik mal lupienkovú pílku ako hobby, postupne sa z toho stal druh zárobku
  • Hovorí, že aj lupienkovanie by ho uživilo, stále sa však venuje aj svojmu podnikaniu
  • Dúfa, že remeslo nevymrie, aj keď mladí podľa neho iba sedia pri mobile

Patrik Kozma nemal s drevom nikdy nič spoločné. Vyštudoval strednú odbornú školu v odbore technicko-informačných služieb a celý život býva vo Veľkom Krtíši. Dnes je z neho majster lupienkovej píly a patrí k jedným z mála ľudí svojho druhu na celom Slovensku.

Popri remeslu má aj svoj podnik, no hovorí, že lupienkovanie by ho mohlo bez problémov živiť. Jeho výrobky majú doma aj známe osobnosti a objednávky má zabezpečené aj na pol roka dopredu.

zdroj: Patrik Kozma

Je možné, že si o niečom ako je „lupienkovanie“ doposial nepočul. Určite nebudeš sám. Čo si pod týmto pojmom predstaviť?

zdroj: Patrik Kozma

„Lupienkovanie, ako sa to jednoducho volá, je forma vyrezávania z dreva pomocou lupienkovej píly. V dnešnej dobe sa už síce používa elektrická, ale všetko musíte robiť ručne. Tá elektrika je vlastne len uľahčenie a zrýchlenie práce,“ povedal Patrik pre Startitup. Vyrezávať začal približne pred desiatimi rokmi.

Ďalej priblížil, ako sa k tejto práci vlastne dostal: „Kúpil som si lacnú lupienkovú pílu za 49 eur v jednom obchodnom reťazci a skúsil niečo vyrezať. Prekvapivo mi to sadlo a začalo ma to baviť. Od začiatku ma to pohltilo a nepustilo dodnes. Vyrezával som rôzne nápisy ako „Domov“, “Rodina“, „Love“ a tak ďalej, ktoré som potom rozdával rodine a kamarátom.“

zdroj: Patrik Kozma

To, koľko eur si vie človek mesačne lupienkovaním zarobiť, závisí podľa Patrika najmä od toho, aké meno si dokážeš urobiť. Dnes má dokonca aj svoj vlastný merch.

„Dal som si urobiť nejakých 30 kusov mikín a 30 ks tričiek. Dnes, keď vidím, kto všetko nosí moju značku na hrudi, moje srdiečko skáče od radosti. Takže na jeseň znovu naskladním nejakú limitovanú edíciu mikín s logom a nápisom „Idem ako píla“ a budem sa tešiť, keď ich uvidím ľudí hrdo nosiť.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Patrik Kozma (@patrik_kozma)

Vyrezávanie je však pre Patrika hobby. Nerobí to preto, lebo musí. „Mám inú prácu, ktorá mi zarába na živobytie. Som živnostník a skoro 20 rokov sa venujem predaju náhradných dielov na automobily. Lupienkovanie je pre mňa relax. Pustím si nejaký fajný metal a žijem si svoj sen.“

Patrik však ďalej konštatuje, že dnes by sa už dokázal uživiť aj čisto iba lupienkovaním. „Ja to beriem tak, že za značku sa pripláca. Vybudoval som si svoje meno a nebojím sa pýtať si vyššiu cenu, pretože viem, že to predám. Vyrežem napríklad nejaký strom a predám ho za 100 eur bez problémov. Konkurent vyreže ten istý strom a nevie ho predať za 30 eur, približuje Patrik, ktorý dnes vyrezáva s profi pílou v hodnote 1 200 eur.

zdroj: Patrik Kozma

Ako podklad používa exkluzívne orechové fošne, zvyšok vyrezáva z pevnej brezovej preglejky. Na rovinu priznáva, že remeselná práca mu prináša obrovskú radosť. Doposiaľ vytvoril viac ako 5-tisíc diel, nie všetky však boli na kšeft. Veľmi veľa daroval alebo porozdával známym.

Jeho diela sú už však aj v Rusku, Fínsku, Holandsku, Colorade alebo Kanade. Poslednú zákazku obdržal z Filipín. Pri krajinách to však nekončí. Medzi ľudí, ktorí vlastnia jeho diela, patrí napríklad aj bývalý prezident Andrej Kiska: „Obdaroval som viacero osobností a môžem hrdo povedať, že som priateľ s väčšinou z nich. Za tie roky to boli napríklad Attila Végh, IMT SMILE, Peter Sagan, exprezident Andrej Kiska atď. A ďalší sú na rade.“

zdroj: Patrik Kozma

Čo sa týka nástrojov potrebných na výrobu, aj v tomto ohľade je lupienkovanie pomerne ekonomicky výhodné. Potrebuješ iba lupienkovú pílu, priamočiaru pílu a estetickú brúsku, aby vedel hotový výrobok prebrúsiť do hladka.

zdroj: Patrik Kozma

„V letných mesiacoch nevyrezávam skoro vôbec. Avšak, keď príde jeseň a dlhé zimné večery, to je môj čas a vtedy dokážem sedieť za pílou aj každý deň. Od septembra do apríla vyrobím cez 100 objednávok. V takom prípade sa vie čakacia doba jednej objednávky predĺžiť aj na pol roka,“ dodáva. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Patrik Kozma (@patrik_kozma)

Mrzí ho však, že mladí dnes už nemajú o manuálnu prácu záujem. „Ja keď kážem dcére, aby mi natrela vyrezané veci olejom, tak sa otŕča, že sa jej nechce, tak asi nie. Mobily a internet hýbu svetom v dnešnej dobe. Nebudeme navždy mladí a ja dúfam, že o 20 až 30 rokov bude ešte niekto, kto sa bude venovať aj ručnému remeslu.“

Mladým ľuďom by chcel odkázať, aby sa nebáli zašpiniť si ruky. Manuálna práca vie priniesť viacero nielen finančných benefitov. „Pevne dúfam, že táto mladá generácia časom pochopí, že sa nedá a nemôže zabudnúť niečo robiť aj manuálne. Verím tomu, že skôr či neskôr na to prídu a remeslo nevymrie.“

zdroj: Patrik Kozma

Sám však ale priznáva, že mu trvalo, kým sa odhodlal robiť niečo iné. Čo teda človek potrebuje na to, aby sa mohol na Slovensku uživiť rukami? Podľa Patrika je kľúčovou vecou hlavne chuť do práce a zmysel pre detail.

„Snažím sa dcéram vysvetľovať, že najlepšie je zarábať sám pre seba, byť svojím šéfom. Ale pre to je potrebné niečo urobiť a nie len sedieť na mobile alebo pozerať Netflix. Treba sa vzchopiť, zahodiť lenivosť a do niečoho sa pustiť. Čím skôr tým lepšie.“

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá