Patrik Tkáč a skupina J&T dokúpila 1.000 ochranných masiek pre ľudí z prvej línie

  • Skupina dokúpila dodatočných 1.000 ochranných masiek, ktoré sú určené pre ľudí v prvej línii
  • J&T v spolupráci so spoločnosťou Medirex začína testovať 10 000 sociálnych pracovníkov a zdravotníkov čeliacich nákaze koronavírusom v prvej línii
  • Ich testovanie štát neprepláca, hoci laboratóriá disponujú dostatočnými kapacitami
  • Skupina dokúpila dodatočných 1.000 ochranných masiek, ktoré sú určené pre ľudí v prvej línii
  • J&T v spolupráci so spoločnosťou Medirex začína testovať 10 000 sociálnych pracovníkov a zdravotníkov čeliacich nákaze koronavírusom v prvej línii
  • Ich testovanie štát neprepláca, hoci laboratóriá disponujú dostatočnými kapacitami

Aktualizované: Skupina J&T dokúpila dodatočných 1.000 ochranných masiek, ktoré sú určené pre ľudí v prvej línii, oznámil Patrik Tkáč na svojom FB profile. Tieto masky sú špeciálne vyvinuté tak, aby ich filtre vydržali aspoň 14 dní a mali by mať 99.99% vzduchovú bariéru – spĺňajú vojenskú kategóriu P3r. 500ks bolo dovezených už včera a budú tiež súčasťou daru od investičnej skupiny. Masky, ktoré majú slúžiť aj našim lekárom, vojakom a policajtom boli vyrobené aj vymyslené na českom ČVUT, o čom sme informovali aj na našom portáli.

V jednom z komentárov sa Tkáč vyjadril k predchádzajúcim dodávkam zdravotníckych pomôcok, ktoré boli dovezené letecky na Slovensko. „Väčšinu sme dodali, trochu im (štátu) viazne distribúcia ale štát má v tejto chvíli a posledné týždne najme tie naše veci k dispozícii. Snáď objednali svoje už, cez nami ponúkané cesty nejšli. Dnes dodávame ďalších 350-tisíc respirátorov,“ dodal Tkáč v jednom z komentárov k svojej fotke.

Zaplatia aj očkovanie pre tisíce

Od minulého týždňa sa v spolupráci s medicínskymi odborníkmi, Asociáciou poskytovateľov sociálnych služieb a nadáciami J&T, EPH, TV JOJ a Poštovej banky pripravujú zoznamy najviac ohrozených medicínskych a sociálnych pracovníkov. Zároveň sa s vedením spoločnosti Medirex rieši logistika testovania po celom Slovensku tak, aby sa dalo spustiť čo najskôr a prebehlo čo najefektívnejšie.

Dnes prichádzajú do spoločnosti Medirex prvé zoznamy a testovanie sa začne v najbližších dňoch.

,,Pracovníci zdravotníckych zariadení a sociálni pracovníci sú vystavení extrémnemu riziku pri kontakte s klientmi. Ak budú nakazení zdravotníci a sociálni pracovníci hrozí, že nebude mať kto zachraňovať ľudí. V horšom prípade sa oni sami stanú nosičmi nákazy medzi tými, ktorí od nich budú očakávať pomoc. Testovanie týchto hrdinov dnešných dní však nie je automatické, hoci trpia zúfalým nedostatkom prostriedkov na svoju ochranu. Súkromné spoločnosti pritom majú kapacity na to, aby ich otestovali, no tieto testy sú nákladné. Po zistení tohto stavu sme sa rozhodli okamžite konať a zaplatíme 10 000 testov pre ľudí v prvej línii,“ hovorí Patrik Tkáč, zakladateľ skupiny J&T.

zdroj: TASR/AP

Spoločnosti J&T a EPH ihneď po prepuknutí epidémie koronavírusu vyčlenili na pomoc Slovensku a Česku spolu 8 miliónov eur. Časť vyčlenených prostriedkov už použili na nákup zdravotníckeho materiálu a ochranných prostriedkov.

,,Na situáciu na Slovensku sme okamžite zareagovali v enormne krátkom čase sme zaviedli a validovali metodiku na testovanie koronavírusu. Naďalej rozširujeme kapacity a naše možnosti testovania stále prevyšujú záujem zo strany štátu. Vážime si gesto majiteľov J&T. Uvedených 10000 testov zrealizujeme bez nároku na zisk,“ povedal MUDr. Radoslav Bardún, generálny manažér Medirex Group.

Doteraz dodali 2 milióny ochranných rúšok, 1 milión respirátorov N95, 100-tisíc respirátorov FFP3, 50-tisíc rýchlych testovacích súprav na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2 , ochranné odevy, rukavice a okuliare.

Slovenský vedec Pavol Čekan spolu so svojim tímom vytvorili kľúčový komponent pre testy na nový koronavírus. Firma, ktorá sa pod tento prospešný objav v boji s ochorením COVID-19 podpisuje sa nazýva Multiple DX. Je to biomedicínska firma, ktorá sa zaoberá liečbou rakoviny pomocou personalizovanej diagnostiky rakoviny.

Teraz sa Multiple DX spája s krízovým štábom a začne vyrábať prvé slovenské testy na nový koronavírus. Chce ich vyrobiť približne 100-tisíc a zaplatí ich ďalšia slovenská spoločnosť ESET.

Viac čítaj TU>> Kto je vedec, ktorý stojí za prelomovými slovenskými testami na koronavírus?

Zdroje: TS, Facebook Patrik Tkáč J&T

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK