Patril k najbrutálnejším výpalníkom všetkých čias. Karči sa podrobil Černákovi, ale na Boržových ľudí nestačil

  • Karol Kolárik, známy ako Karči, bol jedným z najbrutálnejších výpalníkov všetkých čias
  • Spolupracoval s Černákom, po vražde Holuba si podmanil východ Slovenska
  • Jeho vedenie však netrvalo dlho, schytal to od konkurencie
Kolárik
Facebook/Historia Mafie na Slovensku
  • Karol Kolárik, známy ako Karči, bol jedným z najbrutálnejších výpalníkov všetkých čias
  • Spolupracoval s Černákom, po vražde Holuba si podmanil východ Slovenska
  • Jeho vedenie však netrvalo dlho, schytal to od konkurencie

Najznámejší mafiánsky boss Mikuláš Černák mal v 90. rokoch pod svojimi ochrannými krídlami Karola Kolárika, ktorého mnohí poznali pod menom Karči.

Kolárik patril medzi najbrutálnejších výpalníkov všetkých čias. Jeho domovom bolo východoslovenské podsvetie, kde nahradil Róberta Holuba. Podmanil si mesto Košice a tunajšia Boržova skupina, ktorú mal predtým pod vedením nebohý Holub, sa proti nemu vzoprela.

Z basy rovno k mafii

Pred vstupom na podsvetnú scénu si Kolárik chvíľu odsedel za bránami väznice, a to za ozbrojenú lúpež v nemenovanom košickom klenotníctve. Po prepustení v roku 1993 jeho kroky viedli k mafii. Patril medzi popredných členov zločineckého gangu Holubovcov.

Holubovci narobili škody hlavne v Košiciach. Vyberanie výpalného, vydieranie, vraždy i brutálne mučenie im išlo na jednotku.

Za vznikom mafiánskej skupiny stojí Róbert Holub. Okrem Karčiho k významným členom klanu Holubovcov patril Dušan „Borža“ Borženský, ktorý si odpykával 23-ročný trest za spoluúčasť na vražde Jána Kromku z roku 1997 a tiež sa pričinil o vraždu samotného Kolárika.

Podľa informácii Plus 7 dní sa Borža na súde tiež priznal aj k objednávke vraždy kosovského Albánca Fadila Pasjaču z roku 2000. V base si mal posedieť do roku 2023. 17. mája 2021 však podľahol onkologickému ochoreniu.

zdroj: TASR/František Iván

Ďalším členom bol Ladislav Badó, za ktorým sa zatvorili brány väznice v roku 2011. Je odsúdený na 23 rokov za podiel na vraždách Jána Kromku a Petra Klešča, ako aj na ďalších skutkoch.

K najvyššie postaveným členom skupiny prislúchal aj Štefan Fabián, prezývaný Fabo. Slovenský podnikateľ, ako jeden z mála, mal vysokoškolské vzdelanie. Jeho úlohou v gangu bola ochrana Róberta Holuba. Pri poľovačke na Holuba ho zamaskovaný Roháč v bratislavskom hoteli Danube usmrtil.

Posledným z popredných členov bol Alexander „Šani“ Horváth, švagor Róberta Holuba, za ktorým sa brány väznice zavreli na 23 rokov „Dvadsať rokov sa zapodievam týmto prípadom. Dvadsať rokov sa skrývam. Nechala ma družka. Štrnásť rokov som nevidel dcéru,” sťažoval sa na Okresnom súde v Banskej Bystrici bývalý mafián Šani, ktorý v prvom procese so skupinou černákovcov vystupoval ako chránený svedok.

Poľovačka na Holuba: Poprava bossa košického podsvetia sa podarila až na tretí pokus

Holub dolietal

Hlavnou úlohou Kolárika v skupine bolo dohliadanie na chod bezpečnostnej firmy Secura, ktorá mala v Košiciach legalizovať činnosť výpalníkov.

Holub na mafiánskej scéne vyskakoval až príliš, vždy mu bolo málo. Chcel sa dostať až do dozornej rady VSŽ Košice, no mocní z neho nadšení vôbec neboli. Tak ďaleko ale nakoniec nedoskákal, aj keď jeho smrť predstavovala hotovú poľovačku.

Napokon to schytal od konkurencie, ktorej velil jeden z najznámejších bossov podsvetia Mikuláš Černák. Ten spolupracoval s Alojzom Kromkom, známym ako Čistič, a spojil sa aj s bosom bratislavskej skupiny sýkorovcov, Kýblom. Sprisahancov našiel aj medzi Holubovými ľuďmi. Jedným z nich bol Karči, ktorému sľúbil, že zasadne na Holubov trón.

Borža verzus Karči. Kto z koho?

Holub je po smrti a strháva sa boj o jeho miesto. Do nástupníckeho kresla by sa rád dostal nielen Karči, ale aj Borža. 

Holubovci sa rozdelili a vytvorili dva tábory. Jedni sú na strane Kolárika a pod ochranou Mikuláša Černáka. Druhí sú zas na strane Boržu.

Písal sa október 1997 a súperenie naberalo na obrátkach. Kolárik bol vždy o krok vpred. Chránil ho Černák, ktorého považoval za najvyššieho bosa v podsvetí. Okrem toho boss všetkých bossov bol krstným otcom jeho syna.

Gustáv Murín vo svojej knihe „Mafia na Slovensku – Osudy bossov Černákovej éry“ píše: „Karol Kolárik si s Černákom vybudoval také nadštandardné vzťahy, že v novembri 1997 strávili spolu aj s manželkami dovolenku na Kanárskych ostrovoch. Pridal sa aj švagor nebohého Holuba Alexander Horváth, prezývaný Šani, čím v podstate odobril Holubovu popravu. Karči so Šanim sa zúčastnili aj honosných osláv 31. narodenín Mikiho Černáka, ktorému priviedli rovno pred banskobystrický hotel Lux ako dar bieleho koňa.“

Na rozdiel od Boržu, mal Karči viac skúsenosti a lepšie si vedel skupinu zorganizovať. Triumfom v rukáve mu boli vplyvné kontakty, a to aj na špičku VSŽ.

Boržu vytlačil z metropoly východu a vyhnal ho na vidiek. Aj napriek tomu nebolo týždňa, čo by jedna alebo druhá skupina nezorganizovala výjazd na územie konkurencie. Z áut sa chrlil oheň, lámali sa kosti a vzduchom lietali guľky.

Nechýbali ani straty na životoch. Najčastejšie šlo o Boržových podriadených, ktorí sa vzopreli Kolárikovi.

Milana Reichela mafiáni obdivovali, chceli sa s ním fotiť: Bol som pre Černáka zaujímavý, bral ma ako svoj vzor

Boržove velenie netrvalo dlho

Borža sa chcel pomstiť za smrť Faba, svojho kolegu a verného kamaráta. Napokon bol na odstrel aj on. Prvý krát naňho Koláriková skupina zaútočila vo februári 1998, kedy Staničným námestím v Košiciach otriasol výbuch.

Vyviazol „len“ s ťažkými zraneniami, ale živý. Karčiho kumpáni sa však postarali o Františka Peka a neskôr aj o Miroslava Stojku.

Na mušku si vzali aj Jána Tatiča, ten ale útok prežil. Tatič vedel, že už nemá čo stratiť, tak sa rozhodol vypovedať. Karči so svojím komplicom utiekol do Maďarska. Po čase sa rozhodli vzdať na polícii.

Sudkyňa nemala dostatok dôkazov, aby Kolárik skončil za mrežami. Chvíľu si tam posedel, keď čakal na záverečný rozsudok. Čas, ktorý nebol Kolárik k dispozícii využil Borža. Ovládol Košice a spravil tam „poriadok“.

Karči pôjde „dole“

Karči sa dostal na slobodu a Borža pripravil plán na jeho odstránenie. Mestom sa tiahli fámy o tom, že Kolárik pôjde „dole“. Bývalý boss Košíc bol však povestný tým, že svoju ochranu poriadne zanedbával. Veril v nedotknuteľnosť, čo sa mu nakoniec stalo osudným.

Zavraždili ho v decembri 1999 v aute, keď sa chystal, ako každé ráno, do fitnesscentra. Streľba zo samopalu ho na mieste odrovnala.

Prechádzal som okolo bloku na Talinskej 11. Z vchodu práve vychádzal Kolárik s manželkou. Nasadli do čierneho Volkswagenu Golf, ale pani Koláriková o chvíľu vystúpila a vrátila sa späť do bloku. Golf stál, potom sa pohol. Keď prechádzal okolo stánku PNS, vybehol spoza neho chlapík s kuklou na hlave a spustil na auto streľbu zo samopalu, povedal redaktorom košického Korzára očitý svedok incidentu.

O týždeň sa konal veľkolepý pohreb legendy košického podsvetia. Medzi trúchliacimi nechýbal ani Černák, ktorý prišiel so smútočnou kyticou s fialovými stuhami, na ktorých sa písalo: „Od kmotra Mikiho.“

Na vybavovanie účtov v košickom podsvetí doplatil aj dnes už nebohý Borža, ktorý so svojimi kumpánmi skončil za mrežami.

Kolárik bol podľa informácii denníka Sme zapletený aj v kauzách, ako prestrelka v erotickom salóne Evelyn, kde ho postrelil kriminalista. Dobré vzťahy mal aj s popradským podnikateľom Milanom Reichelom, ktorý nemal žiadnu organizovanú skupinu, neživil sa výpalným a nespĺňal ani atribúty zločinca. Napriek tomu bol považovaný za mafiánskeho bossa spod Tatier.

Spoločne s Reichelom a Holubom boli dokonca obvinení z vydierania nemenovaného podnikateľa. Ich kontá mali údajne narásť až o pol milióna slovenských korún.

Ako dobrý Černákov kamarát nemohol chýbať ani na súde, kedy bol Miky obvinený z vraždy Poliaka G. Szymaneka a tiež iných činov.

Zdroje: kosice.korzar.sme.sk, sme.sk, plus7dni.pluska.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK