Patrili k najhorším na svete, dnes majú pandémiu takmer za sebou. V UK zaznamenali 10 úmrtí za deň a čísla klesajú

  • Spojené kráľovstvo má za sebou dve smrtiace a nezvládnuté vlny pandémie koronavírusu
  • Čo však zvládli, bolo očkovanie
Virus_Outbreak_Britain_Vaccine376526768250
TASR/AP Photo/Frank Augstein, Pool
  • Spojené kráľovstvo má za sebou dve smrtiace a nezvládnuté vlny pandémie koronavírusu
  • Čo však zvládli, bolo očkovanie

Veľká Británia v nedeľu za uplynulých 24 hodín nahlásila už druhý deň v rade iba desať prípadov úmrtia na ochorenie COVID-19 a počet nových infekcií je na najnižšej úrovni od začiatku septembra.

Najnovšie údaje sú však iba za Anglicko a Škótsko, keďže Wales a Severné Írsko počas veľkonočnej nedele štatistické údaje o vývoji pandémie koronavírusu nezverejnili. V Anglicku a Škótsku počas uplynulých 24 hodín zaznamenali 2 297 prípadov nákazy. Informuje o tom portál news.sky.com.

UK pritom patrila ešte v prvej vlne ku krajinám, ktoré zvládali pandémiu koronavírusu najhoršie. Rekordným dňom v počte nových prípadov bol 8. január 2021, kedy v kráľovstve pribudlo viac ako 68 tisíc nových prípadov nákazy. 20. január bol dňom smutného rekordu, kedy zaznamenali 1 823 úmrtí. Celkovo si koronavírus v krajine vyžiadal viac ako 126 000 obetí.

nové prípady UK
zdroj: worldometers.org
úmrtia UK
zdroj: worldometers.org

Celkový počet ľudí, ktorým podali prvú dávku vakcíny proti koronavírusu, vo Veľkej Británii do nedele stúpol na 31,523 milióna. Počet úplne zaočkovaných sa zvýšil na 5,381 milióna.

Portál dodáva, že sa objavili správy o tom, že India, ktorá je kľúčovým dodávateľom vakcín vo svete, obmedzuje export do iných krajín, pretože v priebehu posledného mesiaca zaznamenala štvornásobné zvýšenie počtu infikovaných ľudí. Britská vláda však napriek tomu stále verí, že splní svoje najbližšie ciele, a to ponúknuť do 15. apríla vakcínu všetkým obyvateľom vo veku nad 50 rokov a všetkým dospelým do konca júla.

Aj v UK riešia zrazeniny

Britská regulačná agentúra pre lieky a zdravotnícke výrobky (MHRA) informovala o 30 prípadoch zriedkavých krvných zrazenín u ľudí, ktorým nedávno aplikovali vakcínu proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca. Sedem osôb v dôsledku toho zomrelo.

MHRA napriek tomu skonštatovala, že riziko spojené s týmto typom krvnej zrazeniny je „veľmi malé“ a ľudia by sa mali nechať touto vakcínou zaočkovať, ak im to ponúknu. Zdôraznila, že výhody vakcíny AstraZeneca „naďalej prevažujú nad akýmikoľvek rizikami“.

Uvedených 30 prípadov sa týkalo obdobia do 24. marca, počas ktorého podali 18,1 milióna dávok AstraZeneca. V súvislosti s očkovacou látkou Pfizer/BioNTech nezaznamenali žiadne podobné správy.

Obavy z vakcíny AstraZeneca podnietili niektoré krajiny vrátane Kanady, Francúzska, Nemecka a Holandska k tomu, aby obmedzili jej použitie u starších osôb. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) však vyzvala jednotlivé štáty, aby ju naďalej používali.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech