Patríš medzi 1% najbohatších Slovákov? Toto je suma, ktorú musíš mať

  • Najväčší majetok, aby si patril medzi 1% najbohatších občanov, potrebuješ v Monaku. Nasleduje Švajčiarsko a USA
  • Priepasť medzi bohatými a chudobnými sa počas pandémie výrazne prehlbuje. Bohatí majú obavy zo zvyšovania daní, ktoré by zaplatili pandemické náklady jednotlivých krajín
studenti, peniaze, vysoka skola
Facebook/Mercedes-Benz G-Class, Unsplash/Lena Balk
  • Najväčší majetok, aby si patril medzi 1% najbohatších občanov, potrebuješ v Monaku. Nasleduje Švajčiarsko a USA
  • Priepasť medzi bohatými a chudobnými sa počas pandémie výrazne prehlbuje. Bohatí majú obavy zo zvyšovania daní, ktoré by zaplatili pandemické náklady jednotlivých krajín

Americký Bloomberg zverejnil článok o tom, aký majetok potrebuješ, aby si patril medzi 1% najbohatších občanov. Známy biznisovo-ekonomický portál vychádzal hlavne zo štúdie „Wealth Report 2021“, za ktorou stojí pôvodom britská spoločnosť Knight Frank, ktorá funguje od 19. storočia a so svojimi zhruba 15 000 zamestnancami sa venuje predovšetkým poradenstvu v oblasti nehnuteľnosti po celom svete.

Najväčší majetok, aby si patril medzi 1% vyvolených, potrebuješ podľa správy v Monackom kniežatstve. „V Monaku je potrebných 8 miliónov dolárov, vo Švajčiarsku a USA (ktoré obsadili 2. a 3. miesto) je to však zhruba polovica tejto sumy,“ píše Bloomberg. Aby sme uviedli presné čísla, tak vo Švajčiarsku potrebuješ minimálne 5,1 miliónov dolárov a v USA 4,4 milióna dolárov, aby si tam patril medzi najbohatšie 1% občanov.

Ďalší so štvrtou najvyššou sumou takmer 3 milióny dolárov skončil Singapur. S rovnakou sumou aspoň 2,8 milióna dolárov za ním nasleduje Austrália, Nový Zéland a Hong Kong. Pre zaujímavosť, v Nemecku sú potrebné aspoň 2 milióny dolárov, vo Veľkej Británii 1,8 a napríklad v Rusku stačí 400 000 dolárov.

peniaze
zdroj: Unsplash/freestocks

Priepasť sa zväčšuje a ako koľko potrebuješ na Slovensku?

Zo štúdie vyplýva, že výrazný rast bohatstva nastáva v posledných rokoch v ázijsko-tichomorskej oblasti, čo zahrňuje hlavne Čínu – aby si tu patril medzi najbohatšie 1%, potrebuješ minimálne 850 000 dolárov. Odborníci a analytici pritom počítajú s tým, že finančný rast a pribúdanie boháčov bude v tomto ázijskom regióne pokračovať aj v najbližších rokoch. „Očakáva sa aj prudký nárast Singapuru, hoci mestský štát je už dnes centrom mnohých superbohatých na svete.“

Taktiež vidieť zväčšujúci sa rozdiel medzi najbohatšími a najchudobnejšími ľuďmi i krajinami: „Pandémia zväčšila priepasti medzi bohatými a chudobnými národmi. Vstupný bod pre najbohatšie 1% Monaka je takmer 400-krát väčší ako v Keni. Svetová banka odhaduje, že 2 milióny ľudí v tomto africkom štáte upadlo do chudoby kvôli kríze Covid-19.

peniaze
zdroj: Unsplash/Annie Spratt

Podľa rebríčka Bloomberg Billionaires Index si medzitým 500 najbohatších ľudí sveta vlani pripísalo na svoje bohatstvo 1,8 bilióna dolárov, pričom najviac získali americkí technologickí podnikatelia Elon Musk a Jeff Bezos,“ píše Bloomberg.

Výsledky štúdie zdieľal na sociálnej sieti LinkedIn aj známy slovenský ekonomický analytik a spoluzakladateľ INESS (Inštitút ekonomických a spoločenských analýz) Juraj Karpiš. Na otázku, akú sumu by sme potrebovali, aby sme patrili medzi 1% najbohatších Slovákov, reagoval, že podľa jeho odhadu 600 000 eur – čo je vyše 705 000 dolárov. Je to výrazne, pomaly dvojnásobne viac, než akú sumu potrebuješ napríklad v Rusku.

zdroj: Juraj Karpiš/ LinkedIN

Bloomberg sa v závere článku venuje aj tomu, že neustály rast majetku bohatých a rastúce náklady vlád, ku ktorým ich dotlačila korona kríza, môžu viesť k väčšiemu zdaneniu bohatých – tento návrh dnes otvorene presadzujú v USA napríklad niektorí Demokrati. „Vlády minuli veľa a my sa teraz nachádzame v podobnej situácii ako po finančnej kríze, keď narastal pocit: Kto to všetko zaplatí?,“ kladie otázku Liam Bailey, globálny vedúci výskumu v spoločnosti Knight Frank.

Zdroj: Bloomberg

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK