Veľká novinka: Vodičom na Slovensku už nebude dávať pokuty len polícia. Dôvodom je nedostatok policajtov
Matovič oznámil, že od pondelka nás čaká veľké uvoľňovanie opatrení. Menia sa tieto veci
Martina má 26 rokov a vedie predajňu: Lidl je úplne inde než zvyšok zamestnávateľov na Slovensku (ROZHOVOR)
Patríš medzi 1% najbohatších Slovákov? Toto je suma, ktorú musíš mať
- Najväčší majetok, aby si patril medzi 1% najbohatších občanov, potrebuješ v Monaku. Nasleduje Švajčiarsko a USA
- Priepasť medzi bohatými a chudobnými sa počas pandémie výrazne prehlbuje. Bohatí majú obavy zo zvyšovania daní, ktoré by zaplatili pandemické náklady jednotlivých krajín
- Najväčší majetok, aby si patril medzi 1% najbohatších občanov, potrebuješ v Monaku. Nasleduje Švajčiarsko a USA
- Priepasť medzi bohatými a chudobnými sa počas pandémie výrazne prehlbuje. Bohatí majú obavy zo zvyšovania daní, ktoré by zaplatili pandemické náklady jednotlivých krajín
Americký Bloomberg zverejnil článok o tom, aký majetok potrebuješ, aby si patril medzi 1% najbohatších občanov. Známy biznisovo-ekonomický portál vychádzal hlavne zo štúdie „Wealth Report 2021“, za ktorou stojí pôvodom britská spoločnosť Knight Frank, ktorá funguje od 19. storočia a so svojimi zhruba 15 000 zamestnancami sa venuje predovšetkým poradenstvu v oblasti nehnuteľnosti po celom svete.
Najväčší majetok, aby si patril medzi 1% vyvolených, potrebuješ podľa správy v Monackom kniežatstve. „V Monaku je potrebných 8 miliónov dolárov, vo Švajčiarsku a USA (ktoré obsadili 2. a 3. miesto) je to však zhruba polovica tejto sumy,“ píše Bloomberg. Aby sme uviedli presné čísla, tak vo Švajčiarsku potrebuješ minimálne 5,1 miliónov dolárov a v USA 4,4 milióna dolárov, aby si tam patril medzi najbohatšie 1% občanov.
Ďalší so štvrtou najvyššou sumou takmer 3 milióny dolárov skončil Singapur. S rovnakou sumou aspoň 2,8 milióna dolárov za ním nasleduje Austrália, Nový Zéland a Hong Kong. Pre zaujímavosť, v Nemecku sú potrebné aspoň 2 milióny dolárov, vo Veľkej Británii 1,8 a napríklad v Rusku stačí 400 000 dolárov.
Priepasť sa zväčšuje a ako koľko potrebuješ na Slovensku?
Zo štúdie vyplýva, že výrazný rast bohatstva nastáva v posledných rokoch v ázijsko-tichomorskej oblasti, čo zahrňuje hlavne Čínu – aby si tu patril medzi najbohatšie 1%, potrebuješ minimálne 850 000 dolárov. Odborníci a analytici pritom počítajú s tým, že finančný rast a pribúdanie boháčov bude v tomto ázijskom regióne pokračovať aj v najbližších rokoch. „Očakáva sa aj prudký nárast Singapuru, hoci mestský štát je už dnes centrom mnohých superbohatých na svete.“
Taktiež vidieť zväčšujúci sa rozdiel medzi najbohatšími a najchudobnejšími ľuďmi i krajinami: „Pandémia zväčšila priepasti medzi bohatými a chudobnými národmi. Vstupný bod pre najbohatšie 1% Monaka je takmer 400-krát väčší ako v Keni. Svetová banka odhaduje, že 2 milióny ľudí v tomto africkom štáte upadlo do chudoby kvôli kríze Covid-19.
Podľa rebríčka Bloomberg Billionaires Index si medzitým 500 najbohatších ľudí sveta vlani pripísalo na svoje bohatstvo 1,8 bilióna dolárov, pričom najviac získali americkí technologickí podnikatelia Elon Musk a Jeff Bezos,“ píše Bloomberg.
Výsledky štúdie zdieľal na sociálnej sieti LinkedIn aj známy slovenský ekonomický analytik a spoluzakladateľ INESS (Inštitút ekonomických a spoločenských analýz) Juraj Karpiš. Na otázku, akú sumu by sme potrebovali, aby sme patrili medzi 1% najbohatších Slovákov, reagoval, že podľa jeho odhadu 600 000 eur – čo je vyše 705 000 dolárov. Je to výrazne, pomaly dvojnásobne viac, než akú sumu potrebuješ napríklad v Rusku.
Bloomberg sa v závere článku venuje aj tomu, že neustály rast majetku bohatých a rastúce náklady vlád, ku ktorým ich dotlačila korona kríza, môžu viesť k väčšiemu zdaneniu bohatých – tento návrh dnes otvorene presadzujú v USA napríklad niektorí Demokrati. „Vlády minuli veľa a my sa teraz nachádzame v podobnej situácii ako po finančnej kríze, keď narastal pocit: Kto to všetko zaplatí?,“ kladie otázku Liam Bailey, globálny vedúci výskumu v spoločnosti Knight Frank.
Zdroj: Bloomberg