Pavol Čekan: Nediskutujme o príčine pandémie. Začnime konečne konať!

  • Vedec Pavol Čekan dal dokopy 5 kľúčových bodov, ktoré by mali Slovensku pomôcť zvládnuť druhú vlnu pandémie
  • Nesťažujme sa, nediskutujme zbytočne a začnime konať
čekan
TASR/Dano Veselský
  • Vedec Pavol Čekan dal dokopy 5 kľúčových bodov, ktoré by mali Slovensku pomôcť zvládnuť druhú vlnu pandémie
  • Nesťažujme sa, nediskutujme zbytočne a začnime konať

Vedec Pavol Čekan sa do povedomia Slovákov dostal predovšetkým vďaka prelomovým testom na odhaľovanie ochorenia COVID-19. Dnes, kedy sa o druhej vlne hovorí ako o agresívnejšej odnoži tej prvej, denný prírastok je vysoký a ľudia sa začínajú báť, vysvetlil na svojom Facebooku, ako treba k situácii a svojmu zdraviu pristupovať. 

Vypracoval päť kľúčových bodov, ktoré by mali Slovensku pomôcť zvládnuť druhú vlnu pandémie. 

Viac testujme

Dnes bolo na 90 pozitívnych odhalení, vykonaných 3 636 testov. Na to, aby sme vedeli zabrániť nekontrolovateľnému šíreniu nákazy, musíme podľa jeho slov zabrať vo viacerých oblastiach. 

Musíme signifikantne zvýšiť kapacity na efektívne vyhľadávanie pozitívnych pacientov a ich kontaktov aj s využitím digitálnych technológii,“ píše a odvoláva sa na malý počet zariadení, kde si dobrovoľníci môžu v prípade nutnosti nechať testy na koronavírus vykonať. Minister zdravotníctva včera na brífingu uviedol, že práve tieto kapacity bude musieť Slovensko zvyšovať. 

Dôležité je podľa neho zároveň zvýšiť kapacitu rutinného testovania, hlavne pre prichádzajúcich ľudí zo zahraničia. Tí sú totiž vo veľkej miere nositeľmi a následne šíriteľmi vírusu. 

Pavol Čekan radí, aby sme nezabúdali na informovanosť. Musí sa zaviesť automatizovaný zber čo najväčšieho spektra dôležitých dát o šírení infekcie a taktiež zlepšiť zrozumiteľnú a informatívnu komunikáciu smerom k verejnosti.

Staré známe pravidlo o ochrane seba a ostatných by malo byť alfou omegou. 

Musíme dbať na prevenciu proti vírusu – nosenie rúšok, dezinfekcia, karanténne opatrenia,“ vyhlasuje.

Realita je náročná

Ak si si doposiaľ myslel, že sa nič nedeje a hlásené čísla chorých sú také vysoké preto, lebo ide o všetkých tých navrátilcov z Chorvátska, mýliš sa. Existujú aj superšíritelia. Je ich síce malé percento, ale dokážu napáchať veľké škody. 

Zdravotnícky systém začína byť preťažený ešte skôr, než na Slovensko dorazí chrípková epidémia. Tá by podľa slov epidemiológov mohla vyčerpať zdravotníkov ešte viac. 

Virológ Klempa: Na jeseň budú ešte vyššie čísla. Snažme sa nepodľahnúť falošnému pocitu bezpečia

Epidemiológia hlásia nedostatočné kapacity, odberové miesta hlásia preťaženie systému, o zásobách IVD certifikovaných PCR testoch vieme málo a tí, ktorí by o tom mali vedieť, si zavádzajúc zamieňajú odberové sety s PCR testami. O dátach o šírení infekcie nevieme nič a ľudia sa sťažujú, že sú malo informovaní,“ vysvetľuje v statuse Čekan  a dodáva, že každý deň tŕpneme, koľko bude pozitívnych pacientov, či ešte máme testy, či nastúpia deti do škôl, či máme dostatok masiek, rúšok, ochranných odevov, či už tu máme nekontrolované komunitné šírenie, či naozaj zvládneme druhú vlnu pandémie.

Zvládneme? Záleží aj od individuálneho prístupu. Treba však vo veľkom začať brať situáciu okolo nás vážne.

Už je neskoro zvaľovať vinu na druhých, ale musíme krok po kroku robiť zásoby chýbajúcich strategických komodít, testy, lieky, vakcíny, ventilátory, ochranne odevy, masky, rukavice, navýšiť personálnu kapacitu ÚVZ, RÚVZ, či iných štátnych zdravotníckych a diagnostických inštitúcií, zapojiť vedecké pracoviská do boja proti pandémii, “ hovorí s tým, že už sa nemôžeme spoliehať len na zodpovednosť všetkých občanov.

Tento luxus je už neodvratne preč. O príčinách je zbytočné diskutovať. Treba začať konať!varuje vedec Čekan. 

Zdroj: FB

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá