Pavol Čekan ponúkol riešenie pre hromadné podujatia. Je ním prvý slovenský certifikovaný LAMP test

  • Od utorka 27. apríla sú povolené niektoré športové hromadné podujatia
  • Firma MultiplexDX ponúka jednoduché riešenie testovania účastníkov, ktorí sú povinní mať až dva testy preukazujúce negativitu na SARS-CoV-2
Čekan Pavol, VIVID LAMP testy
TASR/ Martin Baumann, Facebook/Pavol Čekan
  • Od utorka 27. apríla sú povolené niektoré športové hromadné podujatia
  • Firma MultiplexDX ponúka jednoduché riešenie testovania účastníkov, ktorí sú povinní mať až dva testy preukazujúce negativitu na SARS-CoV-2

Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) povolil od utorka 27. apríla konanie hromadných podujatí v prípade profesionálnych súťaží vo vybraných športoch. Zúčastniť sa bude môcť aj obecenstvo, uvádza SITA.

Slovenský vedec a známa tvár v boji s pandémiou ponúka možnosť rýchleho a efektívneho testovania prostredníctvom LAMP testov. Poctivo sme na ňom pracovali 9 mesiacov, lebo sme chceli zlepšiť COVID testovanie na Slovensku. Ak už máme mať kultúrne a športové podujatia, nie je jedno, aký LAMP test budeme používať. Kvalita testu je rozhodujúca, hovorí prostredníctvom sociálnej siete.

Test podmieňuje vstup na hromadné podujatia

Zmeny, ktoré uvoľňujú opatrenia v prípade športových podujatí, sa týkajú hokejovej Tipos extraligy, Ice Hockey League a Slovenskej hokejovej ligy, futbalovej Fortuna Ligy a II. futbalovej ligy. Ďalej Slovnaft Handball Extraligy, MOL Ligy, volejbalovej Extraligy muži a Extraligy ženy a Slovenskej basketbalovej ligy a ženskej basketbalovej Extraligy.

Ostatné športové podujatia bude nutné naďalej organizovať bez obecenstva. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková.

VÝBORNÉ SPRÁVY: Od zajtra sú povolené športové podujatia aj s divákmi. Má to však háčik

Organizátori budú musieť dodržať niekoľko podmienok. Patrí sem napríklad povinnosť ohlásiť konanie podujatia najneskôr 48 hodín pred jeho začiatkom príslušnému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva a uviesť presné miesto a čas konania.

Počet divákov na podujatí tiež nesmie prekročiť 25 % celkovej kapacity na sedenie, zároveň počet divákov môže byť maximálne dvetisíc v exteriéri a tisíc v interiéri, pričom organizátor musí vedieť preukázať počet prítomných osôb.

Na podujatí sa budú môcť zúčastniť len diváci s negatívnym výsledkom PCR alebo LAMP testu nie starším ako 36 hodín a zároveň antigénovým testom nie starším ako 12 hodín.

S citlivosťou na úrovni PCR testu

VIVID LAMP test vyvinutý spoločnosťou MultiplexDX, za ktorou stojí Pavol Čekan, je prvým slovenským certifikovaným LAMP testom. Jeho citlivosť presahuje tú, ktorou disponujú antigénové testy.

Jeho výhody týmto nekončia. LAMP test je možné vyhodnotiť do jednej hodiny a bez potreby laboratórneho prostredia. Aj preto predstavuje veľkú nádej v podpore hromadných podujatí.

„Obrovskou výhodou proti RT-PCR testom je, že si nevyžaduje kamenné diagnostické laboratórium, a môže byť spravený aj v MOMkách, v mobilných kontajneroch, mobilných dodávkach. Využime túto výhodu a tým signifikantne pomôžeme testovaniu pred koncertami, športovými udalosťami, školami, na hraniciach,“ objasňuje Čekan.

Upozorňuje taktiež, že nie všetky testy tohto typu spĺňajú potrebné parametre. Pre tých, ktorí chcú ponúkať LAMP testy, je veľmi dôležité vedieť, o aké testy ide.

„Preferujte LAMP testy, ktoré sú validované na kloktací odber (alebo sliny). Tým sa stane odber komfortnejší. Pozor na citlivosť LAMP testu. Sú medzi nimi veľké rozdiely. Ak chcete testovať precízne, citlivosť LAMP testu by mala byť aspoň 1 kópia víralnej RNA na mikroliter vzorky. Preferujte testy, kde kolorimetrická zmena vzorky (žltá = pozitívny, červená = negatívny) nie je založená na zmene pH, čo môže ovplyvniť presnosť testovania,“ uzavrel.

Zdroje: Facebook/Pavol Čekan, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá