Pavol Čekan: Vlani deti obetovali svoje štúdium. Teraz musíme urobiť všetko preto, aby v školách ostali

  • Online štúdium študentom nestačilo. S prezenčným vyučovaním sa nedalo porovnať
  • Po delte budeme k návratu do normálneho života oveľa bližšie, tvrdí Čekan
Čekan deti
TASR/Martin Baumann,Unsplash/note thanun
  • Online štúdium študentom nestačilo. S prezenčným vyučovaním sa nedalo porovnať
  • Po delte budeme k návratu do normálneho života oveľa bližšie, tvrdí Čekan

Biochemik Pavol Čekan na sociálnej sieti vyzýva ľudí k tomu, aby mysleli na deti, ktoré idú do škôl. Vzdelanie je bez akejkoľvek debaty kľúčom k úspešnej budúcnosti ďalších generácií a zároveň nášho sveta.

Minulý rok sme boli po prvýkrát vystavení pandémii svetových rozmerov. Čo robiť, sme sa učili tak nejak za pochodu, čím utrpelo množstvo sektorov, medzi ktoré patrí jednoznačne aj školstvo.

Online štúdium nebolo plnohodnotné

Všetci slovenskí študenti sa ocitli z dňa na deň na dlhé mesiace doma. Začalo sa s online štúdiom, ktoré bolo úplnou novinkou pre učiteľov, aj žiakov. Situácia bola komplikovaná, študentom sa ani zďaleka nedostávalo to, čo by získali bežným prezenčným vyučovaním.

Stratili určite všetky ročníky aj študenti, no zrejme najviac sa pandémia v školstve odrazila na tých, čo končili strednú školu. Dva roky po sebe absolventi stredných škôl na Slovensku nematurovali. Pretože, okrem iných dôvodov, im výučba cez internet nedala dosť na absolvovanie maturitnej skúšky.

Žiaci sa musia vrátiť do škôl.

Školy sa už zatvárať nebudú

Uvedomuje si to aj minister školstva, Branislav Gröhling. Ten na tlačovej konferencii vyhlásil, že školy sa už plošne zatvárať nebudú. Dodáva, že on osobne, ako minister už k podobnému riešeniu nikdy nepristúpi.

Mohlo by sa tak stať len v núdzovom stave. Kým však bude platiť Covid automat, školy budú otvorené vždy, od zelenej po čiernu farbu okresu.

dieťa rúško
zdroj: Unsplash/Kelly Sikkema

Posledná podobná vlna koronavírusu

„Minulý rok sa žiaci, študenti a učitelia obetovali za nás. Zostali doma, aby nám pomohli brzdiť šírenie koronavírusu, aj keď to malo negatívne následky na ich vzdelávanie a vývoj,“ píše v statuse Čekan. Ďalej hovorí, že teraz je rada na ostatných, aby robili všetko preto, aby študenti mohli ostať v školách.

Ľudí vyzýva k tomu, aby brzdili šírenie infekcie ako sa to len dá. Menuje očkovanie, rúška, odstupy, nepodávanie si rúk a zníženie mobility.

ŠKOLA VOLÁ.1. september je odjakživa spätý so začiatkom nového školského roku (aj so začiatkom II. sv. vojny či dňom…

Posted by Pavol Cekan on Wednesday, September 1, 2021

Všetci sme už unavení a frustrovaní z pandémie. Verím, že takmer všetci robíme, čo je v našich silách.“ Ďalej konštatuje, že za tretia vlna pandémie je už za dverami. Naznačuje však, že je posledná, ktorú musíme zvládnuť a tiež, že verí, že ju zvládneme. Upozorňuje však, že delta zasiahne celú spoločnosť a bolo len na nás ako sa na ňu pripravíme. Od toho záleží, čo nás čaká.

„Po nej budeme k návratu do normálneho života oveľa bližšie. Pandémia sa dostane do endemickej fázy, naučíme sa s vírusom žiť a ďalšie vlny sa už budú podobať na chrípkové epidémie, aké poznáme z minulosti.“

Hovorí, že proti koronavírusu sa ľudia musia spojiť, pretože pri tretej vlne ide o všetkých: nezaočkovaných, imúnnych, neimúnnych, starých, mladých, extrovertov, introvertov, slušných, neslušných, vedcov, laikov, odvážnych aj bojazlivých.

Zdroje: Facebook/Pavol Čekan, Startitup

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK