Pavol Čekan zásadne nesúhlasí s celoplošným testovaním: Máme tu novú mutáciu, sme v celkom inej situácii

  • Slovensko zrejme už čoskoro čaká celoplošné pretestovanie obyvateľov
  • Odborníci sú však zásadne proti
  • Problémom je výskyt novej mutácie vírusu, mrazivá zima, nedostatok zdravotníkov, ale aj celková neefektívnosť plánovanej akcie
Čekan, Matovič
Facebook/Pavol Čekan, TASR/Jaroslav Novák
  • Slovensko zrejme už čoskoro čaká celoplošné pretestovanie obyvateľov
  • Odborníci sú však zásadne proti
  • Problémom je výskyt novej mutácie vírusu, mrazivá zima, nedostatok zdravotníkov, ale aj celková neefektívnosť plánovanej akcie

V súčasnosti nastavené opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu sú síce prísne, avšak zdá sa, že nebudú stačiť. Po pondelkovom rokovaní vlády to povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Preto prichádza do úvahy opäť riešenie v podobe celoplošného testovania. Situácia na Slovensku je podľa ministra zdravotníctva veľmi vážna, až kritická.

Plán opätovného celoplošného testovania sa však nepáči vedcom. Zhodli sa na tom epidemiologička Alexandra Bražinová, biochemik Pavol Čekan a virológ Boris Klempa. Počas online diskusie o očkovaní, ktorú organizoval Juraj Hipš zo strany Spolu padlo hneď niekoľko argumentov, prečo ho nerealizovať.

Odborníci sú toho názoru, že plošné testovanie antigénovými testami má svoj zmysel len v tých najviac postihnutých regiónoch, inou formou je neefektívne. Je podľa nich dôležité úplne zamedziť tomu, aby sa ľudia stretávali.

Masovým celoplošným testovaním sa ale robí presný opak. Problémom je aj nízka teplota, testovanie by preto muselo prebehnúť v interiéri, v ktorom sa kúri. Pavol Čekan zdôraznil, že práve suchý vzduch môže byť prostredím vhodným pre šírenie nového koronavírusu.

Vydržíme stáť hodiny v mrazoch?

Plánované celoplošné testovanie v súčasnej epidemickej situácii nepovažuje ani Slovenská lekárska komora za prostriedok, ktorý pomôže zvládnuť pandémiu.

„Naopak, skôr sa obávame, že pri ňom môže dôjsť k ohrozeniu zdravia našich občanov, a to nielen vzhľadom na počasie, ak si uvedomíme, že by mali dlhé hodiny čakať v mrazoch, ale aj na fakt, že zápasíme s novou, oveľa infekčnejšou formou vírusu,“ pre TASR uviedla Nancy Závodská, hovorkyňa SLK.

Aká bola tvoja skúsenosť s plošným testovaním?

Komora by skôr privítala, keby vláda sústredila materiál a zdravotníkov na očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Za dôležité považuje tiež to, aby boli čo najskôr po zdravotníkoch zaočkované najstaršie vekové skupiny obyvateľov, ktoré majú aj najťažšie priebehy ochorenia. „Inak nám úmrtnosť nezačne klesať,“ dodala SLK.

Sme v celkom novej situácii

Problémom pri testovaní je podľa Čekana aj britský variant nového koronavírusu, ktorý máme už aj na Slovensku. „Myslím si, že prevalencia britského kmeňa by mala úplne zmeniť pohľad, v akej situácii sa nachádzame, pretože zrazu je tu úplne iná situácia, aká tu bola v októbri,“ upozornil Čekan a dodal, že práve tento typ predstavuje veľké nebezpečenstvo.

testovanie
zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Pre rok 2021 existujú podľa biochemika len tri možné scenáre. Prvým variantom je rýchle zaočkovanie väčšiny obyvateľov, čo by viedlo k výraznej eliminácii koronavírusu. Druhou možnosťou je premorenie obyvateľstva, čo by viedlo k množstvu stratených ľudských životov. Treťou cestou je podľa Čekana len „zázračné zoslabenie vírusu.“ 

Zdravotníci už nevládzu, radšej idú na dôchodok

Samostatnou kategóriou pri plošných testovaniach sú aj ľudské zdroje. Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) pripomína, že sestry tvoria viac ako polovicu všetkých zdravotníckych pracovníkov. Ak sa budú presúvať z nemocníc a ambulancií do mobilných odberových miest, budú chýbať tam, kde sú teraz, teda pri lôžkach pacientov.

V Nitre pribudol už tretí chladiaci príves pre mŕtvoly, situácia je kritická na viacerých frontoch

Ako komora uviedla, plošné testovanie pre sestry znamená ďalšie zaťaženie, čo môže viesť k vyčerpaniu, vzniku ochorení, nárastu práceneschopnosti, či odchodu ďalších sestier zo systému.

Riaditeľ kancelárie SK SaPA Lukáš Kober uviedol, že aktuálne evidujú zvýšený počet sestier, ktoré požiadali komoru o zrušenie registrácie z dôvodu odchodu do starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku. 

„Náš systém prichádza o stovky absolventov ročne a stráca skúsené sestry s desiatkami rokov praxe, ktoré odchádzajú pre zlé pracovné podmienky, mzdy a trpia syndrómom vyhorenia. Ďalšou prekážkou môžu byť samotné pracovné podmienky zdravotníkov v tzv. MOM. Mínusové teploty v exteriéroch v súčasnom období bude predstavovať ďalšiu záťaž nie len pre zdravotníkov, ale aj pre samotných občanov,“ uzavrel Kober.

Matovič si myslí, že odborníci klamú

Tvrdenia odborníkov o tom, že cestou pre Slovensko je iba masívne očkovanie a nie masívne testovanie na koronavírus, sú klamstvom a odborníci to vedia. Pred dnešným rokovaním vlády to povedal premiér Igor Matovič.

„Odborníci tvrdia, že plošné testovanie má zmysel v ohniskách nákazy, ale Slovensko je jedno veľké ohnisko. Nežime v ilúzii, že máme na výber. Nech všetci tí múdri ľudia vyrobia vakcíny a zaočkujeme celé Slovensko za tri dni,” dodal Matovič.

Čekan už má test na novú mutáciu vírusu

Dobrou správou v tejto ťažkej situácii je, že Pavol Čekan dnes oznámil, že jeho tím už ukončil vývoj a experimentálnu validáciu nového testu, ktorý deteguje B.1.1.7 skrz pozitívny signál v RT-PCR. Podľa jemu dostupných informácií ide vôbec o prvý takýto skríningový test na svete skrz. 

„Dnes nesiem náš najlepší RT-PCR test pre B.1.1.7 Borisovi Klempovi do BMC SAV a dúfam, že masívny skríning na túto britskú mutáciu môže na Slovensku čoskoro začať aj pod vedením ÚVZ SR. Ukazuje sa, že slovenská veda vie zabrať v ťažkých časoch, a že v oblasti biomedicíny máme čo povedať,“ dodal.

Zdroje: SK SaPA, TASR, Facebook.com/Juraj HipŠ STRANASPOLU, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá