V Nitre pribudol už tretí chladiaci náves pre zosnulých, situácia je kritická na viacerých frontoch

  • Mesto Nitra má problémy nie len s nedostatkom zdravotníkov, ale aj s uskladňovaním tiel zosnulých
  • Na konci decembra mesto informovalo o tom, že muselo objednať chladiaci príves, ktorý sa nachádza na cintoríne
chladiaci príves
TASR - Lukáš Grinaj
  • Mesto Nitra má problémy nie len s nedostatkom zdravotníkov, ale aj s uskladňovaním tiel zosnulých
  • Na konci decembra mesto informovalo o tom, že muselo objednať chladiaci príves, ktorý sa nachádza na cintoríne

12. januára na cintoríne pribudol už tretí chladiaci box. Situácia v Nitre je kritická a pozostalí musia čakať aj na pohreb a kremáciu svojich blízkych. Pre web Mynitra.sme to potvrdil Ľubomír Muzika zo správy mestských častí. 

Primátor mesta Marek Hattas informoval, že v decembri v Nitre zomrelo 330 ľudí, čo je dvakrát viac ako pred pandémiou. Prvé dva prívesy sa naplnilo veľmi rýchlo a mesto muselo ihneď konať. Chladiace boxy na cintorínoch nestačia. Kapacita jedného je 40 tiel. 

celoplošné testovanie, Nitra
zdroj: TASR - Henrich Mišovič

Komplikácií je viac

S problémami sa stretli aj pohrebné služby a krematóriá, ktoré nestíhajú. Momentálna čakacia doba na pohreb sú 2 týždne. Telá mŕtvych, ktorí podľahli koronavírusu nie sú upravované, sú uložené do dvoch vakov a do rakvy.

„Čakacia doba na kremáciu sa predĺžila a bude sa predlžovať, nepomohlo tomu ani to, že krematórium v Banskej Bystrici je kvôli prebiehajúcej rekonštrukcii mimo prevádzky. Spopolnenie namiesto nich zabezpečovalo krematórium v Nitre. Teraz to pre jeho odľahčenie prevzalo krematórium v Nových Zámkoch,“ povedal pre mynovohrad.sk Michal Katreniak, člen predstavenstva Slovenskej asociácie pohrebných a kremačných služieb.

koronavirus korona covid-19
zdroj: TASR - Henrich Mišovič

3,5 – násobne viac pozitívnych

Počas uplynulého víkendu sa v meste konalo prvé kolo celoplošného testovania. Mesto Nitra aj Nitriansky okres hodnotia prvý z troch testovacích víkendov. Kým na jeseň bolo v meste 258 pozitívnych, teraz ich je 932. V januári prišlo na testy 43 716 obyvateľov. Z nich bolo pozitívnych viac než 900.

„Toto číslo iba potvrdilo, čo sme už vedeli – že situácia je bohužiaľ veľmi vážna. Skúsenosti z Oravy nám ukazujú, že po troch kolách testovania sa dá výrazne zamedziť šíreniu vírusu, a to je presne to, čomu teraz podriaďujeme všetku našu činnosť,“ povedal primátor Nitry Marek Hattas. Primátor si podľa vlastných slov uvedomuje, že tri kolá testovania sú v tejto situácii nevyhnutné.

„Je to však vec, ktorú robíme preto, aby sme chránili nielen seba, ale hlavne slabých a ľudí, ktorých vírus najviac ohrozuje, napríklad seniorov alebo ľudí s oslabenou imunitou. Aj preto som rád, že obyvatelia Nitry pristúpili k testovaniu takto zodpovedne a prišli v obrovskom počte. Za to im patrí veľké poďakovanie,“ uviedol Marek Hattas na stránke mesta. 

 

Zdroje: My Nitra, My Novohrad

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK