Pavol Čekan zbiera jedno ocenenie za druhým. Do zbierky mu pribudla prestížna zlatá medaila

  • Zbierka ocenení Pavla Čekana sa rozširuje každým dňom
  • Pribudla v nej zlatá medaila za prínos v chemickom výskume
Na snímke vedec, biochemik Pavol Čekan
TASR/Pavol Zachar
  • Zbierka ocenení Pavla Čekana sa rozširuje každým dňom
  • Pribudla v nej zlatá medaila za prínos v chemickom výskume

Slovenský vedec pôsobiaci v oblasti molekulárnej biológie, biochémie a molekulárnej onkológie, Pavol Čekan, získal zlatú medailu za prínos v chemickom výskume a jeho aplikácie pre celospoločenský prospech. Cena mu bola odovzdaná na 73. Zjazde chemikov vo Vysokých Tatrách Slovenskou chemickou spoločnosťou. Vedec o tom informoval na svojom Facebooku.

„Je to pre mňa obrovská česť a zadosťučinenie. Je to aj obrovská pocta, že jedna z najstarších vedeckých spoločností na Slovensku ocenila moju vedeckú prácu,“ píše v príspevku. Zároveň dodáva, že toto ocenenie vníma ako veľkú výzvu v pokračovaní vo výskume rakoviny a infekčných chorôb. „Nech z toho profituje celá spoločnosť, Slovensko i slovenská veda,“ konštatuje.

ZLATÁ MEDAILA OD SLOVENSKEJ CHEMICKEJ SPOLOČNOSTI.Na 73. Zjazde chemikov vo Vysokých Tatrách mi dnes Slovenská…

Posted by Pavol Cekan on Tuesday, September 7, 2021

Toto ocenenie nie je prvým, ktorým sa Čekan môže pýšiť. Na konci júna si od prezidentky Zuzany Čaputovej prevzal štátne vyznamenanie – Rad Ľudovíta Štúra II. triedy. Vedec sa do povedomia spoločnosti dostal krátko po príchode koronavírusu na Slovensko. Zviditeľnil sa svojou účasťou na projekte výroby PCR testu na detekciu koronavírusu.

Niektorí Slováci však o Čekanovi počuli ešte pred koronakrízou. So svojim projektom, ktorý sa venoval diagnostike rakoviny, totiž získal prestížny grant. Keď sa však o podporu 7 miliónov eur uchádzali na Slovensku, nedostali ju. Škandál s eurofondmi nakoniec stál ministerské kreslo Petra Plavčana (SNS). Čekan za týmto škandálom podľa vlastných slov „urobil hrubú čiaru“. O jeho príbehu písal aj Postoj.

Zdroje: TASR, Postoj

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK