Pčolinský vidí v prípade pádu vlády iba jedno riešenie. Robert Fico po ňom volá mesiace

  • Pčolinský vidí problém v menšinovom vládnutí, ktoré mu neumožňuje získať dostatočnú podporu
  • Hovoril aj o rozpočte, ak ho neschvália, ohrozené môžu byť rodiny i učitelia
pčolinský vláda
Ilustračný obrázok, FOTO TASR/Martin Baumann
  • Pčolinský vidí problém v menšinovom vládnutí, ktoré mu neumožňuje získať dostatočnú podporu
  • Hovoril aj o rozpočte, ak ho neschvália, ohrozené môžu byť rodiny i učitelia

Predčasné voľby predstavujú podľa podpredsedu parlamentu a strany Sme rodina Petra Pčolinského jediné riešenie, pokiaľ by padla vláda. V diskusnej relácii RTVS s názvom Sobotné dialógy tiež uviedol, že úradnícku vládu odmieta. 

Súhlasí s ním aj podpredseda SaS a poslanec parlamentu Branislav Gröhling, ktorý predčasné voľby považuje oproti súčasnému stavu za priaznivejšiu alternatívu. Či by však SaS dodala potrebné hlasy na ich schválenie však zatiaľ povedať nevedel.

Po predčasných voľbách už mesiace volá šéf opozičného Smeru Robert Fico, ktorý ich chce ošetriť aj referendom. To sa nakoniec aj bude konať, prezidentka ho vyhlásila na január budúceho roka.

Pčolinský odmieta obvinenia z obchodovania

Pčolinského prekvapili slová SaS o prípadnej novej koalícii 76 poslancov. „Neviem si predstaviť aká, jedine, že už by sa na niečom dohodli so stranou Hlas,“ povedal. Nesúhlasí s úradníckou vládou, ktorú by podľa jeho slov tvorili umelo dosadení ľudia a v rozpore s výsledkom volieb riadili štát. „Ak by padla vláda, jediné riešenie sú predčasné voľby a dohoda na predčasných voľbách,“ dodal.

Pčolinský sa pýtal, či by SaS pridala svoje hlasy k vyvolaniu predčasných volieb, na ktoré treba súhlas 90 poslancov. Gröhling nepovedal, či by to SaS urobila, ale on sám je za predčasné voľby.

Podpredseda parlamentu uznal problém získať podporu na kľúčové veci vzhľadom na menšinové vládnutie. „Je úplne normálne, že každý navrhovateľ zákona, ak chce, aby mu zákon prešiel, musí hľadať podporu, musí rokovať s každým,“ povedal podpredseda parlamentu s tým, že je v poriadku, ak prejde zákon s podporou opozičného poslanca.

Pčolinský odmietol obchody s opozíciou. „Zmysel toho, že hľadáte podporu ako menšinová vláda, je v tom, že sa snažíte presvedčiť poslancov, že zákon je dobrý,“ povedal, pričom upozornil, že SaS podporila polovicu zákonov a o žiadnom obchode sa nehovorí.

Ak by bola možnosť nebyť v ďalšej vláde so stranou SaS, celkom by som to aj privítal,“ povedal Pčolinský. Gröhling to chce nechať na výsledok volieb. „Ak máme byť opäť vo vláde, kde sa bude spolupracovať a rokovať s poslancami ĽSNS až na úrovni ministrov, prepisovať zákony, to sme sa vydali na veľmi nebezpečnú cestu, nechceme byť toho súčasťou,“ dodal.

Budúci potenciálni koaliční partneri nebudú podľa Gröhlinga vnímať postoje SaS ako riziko, že by mohli z vlády odísť. Tvrdí, že prinášajú reformné riešenia. „Vždy sme bojovali proti nezmyselným opatreniam,“ dodal.

Gröhling kritizoval, že pomoc domácnostiam s energiami sa podmieňuje schválením rozpočtu a koalícia to nemá finančne kryté. Pčolinský pripomenul, že ak rozpočet neprejde, nie sú ohrozené len peniaze pre domácnosti, ale napríklad aj platy učiteľov.

My sme v opozícii. Na podporu rozpočtu mali myslieť vtedy, keď pán Matovič ostal prilepený na svojej stoličke,“ odpovedal Gröhling na otázku o podpore rozpočtu.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá