Známy poslanec reaguje na snahu odvolať Hegerovu vládu: Odchádzam zo strany SaS

  • Martin Klus oznámil odchod zo strany SaS
  • V príspevku na Facebooku svoje rozhodnutie bližšie vysvetlil
Poslanec Martin Klus, ktorý odchádza z SaS
TASR/Jaroslav Novák
  • Martin Klus oznámil odchod zo strany SaS
  • V príspevku na Facebooku svoje rozhodnutie bližšie vysvetlil

Bývalý štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus dnes (1.12.) večer v príspevku na Facebooku oznámil svoje rozhodnutie odísť zo strany SaS. Reaguje tak na snahu strany odvolať vládu pod vedením Eduarda Hegera.

Klus zároveň uviedol, že rešpektuje rozhodnutie SaS podať návrh na vyslovenie nedôvery vláde, o ktorom sme ťa informovali v tomto článku„Chápem, že je legitímnou snahou opozície robiť práve takúto politiku a SaS už veľa iných možností aktuálne nemá,” napísal.

„Opäť ale musím zopakovať, že pre mňa osobne je omnoho dôležitejšie, aká je predpokladaná koncovka, ak by sa im to podarilo,“ podotkol. Ďalej uviedol, „že nie ako politik, ale ako politológ”, odhaduje vo voľbách víťazstvo a návrat strán „SMER-SSD a HLAS-SD“. 

Pripustil tiež, že na rozdiel od výsledkov v predčasných voľbách v roku 2012, môžu tento raz získať aj ústavnú väčšinu.

Problémy pre SaS

Klus zároveň predpokladá, že osud SaS by bol podobný ako v roku 2012, a teda by strana „po takomto kroku mala vážny problém obhájiť svoju parlamentnú existenciu“.

Vtedy to dala s odretými ušami na 5,88 %. Preto sa dosť čudujem, že sú ochotní ísť do takéhoto vážneho rizika. Ako ešte stále člen SaS sa s týmto nedokážem stotožniť, a preto som sa definitívne rozhodol požiadať v najbližších dňoch aj o ukončenie členstva,“ vysvetlil svoje rozhodnutie opustiť stranu pod vedením Richarda Sulíka.

„Ďakujem za osem rokov spolupráce a tri roky členstva, ktoré mi mnohé dali. Moja časť dohody o korektnom a priateľskom odchode stále platí, i keď sa môže zdať už len ako jednostranná. Mojim bývalým kolegyniam a kolegom úprimne prajem všetko dobré a kiež by som sa pre dobro Slovenska v mojich prognózach radšej mýlil ja,“ zakončil Klus svoj príspevok na Facebooku.

Návrh na vyhlásenie nedôvery vláde

Predstavitelia SaS dnes (1.12.) informovali o tom, že strana podá do Národnej rady návrh na vyslovenie nedôvery vláde. Vyzbierala totiž podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze. Šéf liberálov Richard Sulík vyhlásil, že vláda nedokáže riešiť problémy ľudí a že prestala bojovať proti mafii a korupcii.

„Koalícia dávno prestala bojovať proti mafii a proti korupcii. Toto vidí každý. Ak by sme teraz neurobili nič, v riadnych voľbách, o 15 mesiacov, sa práve Robert Fico (Smer-SD) vráti tak, že možno tie voľby vyhrá, lebo jeho najväčším podporovateľom je Igor Matovič (OĽANO). Toto je fakt, preto musíme niečo spraviť,“ povedal Sulík.

V reakcii na to šéf hnutia OĽANO a minister financií Igor Matovič uviedol, že predseda SaS Richard Sulík sa spolčil so skorumpovanými zlodejmi s cieľom povaliť v poradí už tretiu demokratickú a protikorupčnú vládu.

„Dnes sa so skorumpovanými zlodejmi podpisujú na jeden hárok na povalenie ďalšej protikorupčnej vlády. Spolu s Petrom Pellegrinim (Hlas-SD), o ktorom dnes vypovedajú svedkovia, že zobral úplatok 150-tisíc eur,“ poukázal Matovič.

Zdroje: Facebook/Martin Klus, archív SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá