Korupcia v Rusku je obrovská. Ľudia neprotestujú kvôli Navaľnému, jemu neveria, vraví pedagogička z Moskvy

  • Do diskusného klubu so Šimonom prijala pozvanie pedagogička anglického jazyka Anastasia Fimušina
  • Rusom podľa nej nevadí, že politici žijú ako králi
Startitup
Startitup
  • Do diskusného klubu so Šimonom prijala pozvanie pedagogička anglického jazyka Anastasia Fimušina
  • Rusom podľa nej nevadí, že politici žijú ako králi

Hosťom rozhovoru je ruská pedagogička anglického jazyka, žijúca v Moskve Anastasia Fimušina. Rozprávali sa o súčasnej situácii v Rusku, ktorá sa točí o okolo jedného konfliktu. Na jednej strane súčasný prezident Ruskej federácie Vladimír Putin, na druhej strane Putinov kritik, právnik a politický aktivista Alexej Navaľnyj.

Protesty za účelom zmeniť krajinu?

Anastasia tvrdí, že podobné protesty sa v Rusku dejú už približne desať rokov. V minulosti sa ich zúčastnila, ale už vyše roka sa nezúčastňuje. Myslí si, že protesty nie sú dostatočne veľké na to, aby sa niečo zmenilo. „Nemyslím, že takýto typ komunikácie s vládou môžu k niečomu viesť.“ 

Pred týždňom, podľa Anastasiiných slov, dali do väzby nevinného človeka – Alexeja Navaľného, ktorý zverejnil Putinove majetky a pozemky. „Dovtedy Rusov nezaujímalo, čo sa deje v krajine. Nezaujímalo ich správanie prezidenta, ktoré si mysleli, že je v poriadku. Preto som to vzdala. Nevidím, že chcú ľudia niečo zmeniť. Vyhovuje im to, čo majú,“ dodáva.

Navštívil si Rusko?

Ľudia neveria politike ani politikom

Rusko je obrovská krajina rozlohou, ale aj počtom národností. Rusi majú veľa národov vo federácií a každý žije v iných podmienkach. To znamená, že každý očakáva od štátu niečo iné. Anastasia býva v Moskve a tvrdí, že ľudia nemajú problém s platmi alebo s prácou.

Domnieva sa, že ľudia, ktorí bývajú v menších mestách alebo na predmestiach tento problém majú. Ekonomická situácia je pre nich zlá. Čo sa týka ekonomiky, ľudia neveria politike ani politikom. „Myslia si, že Putin má moc a rešpekt vo svete a neveria Navaľnému, ani nikomu inému. Nemajú istotu, že keď sa zmení prezident, že sa niečo zmení. Je to otázka dôvery.“ 

Muž, ktorého sa Putin najviac bojí. Jeho meno je v Kremli ako Voldemort, Navaľnyj sa nevyslovuje

Nevedia čo sa deje vo svete

Podľa Anastasie Rusi nekomunikujú s okolitým svetom, pretože nemajú peniaze na cestovanie do Európy. Preto radšej cestujú do Turecka či Thajska. Taktiež neovládajú cudzie jazyky, ako napríklad Angličtinu, Španielčinu alebo Francúzštinu, čo je ďalším dôvodom prečo nekomunikujú s ľuďmi z iných štátov. 

Nie sú si úplne vedomí situácie v iných štátoch a nemyslia si, že ľudia môžu žiť lepšie v iných krajinách. Spomína, že Rusom vraj nezáleží až tak na materiálnych veciach. Potrpia si totiž na svoju históriu, ktorá je pre mnohých Rusov oveľa dôležitejšia. 

Opisuje, že Anexia Krymu, tzv. Krymské referendum – ukrajinská Autonómna republika Krym a mesta s osobitným postavením Sevastopoľ 16. marca 2014 vyslovili pričlenenie k Ruskej federácii, sa stala veľkou vecou pre mnohých Rusov. „Poznám ľudí z mladšej generácie, dokonca mojich známych, ktorí si mysleli, že to je úžasné a boli na to hrdí. Tým pádom sa im ľahšie vyrovnáva s ekonomickou nestabilitou a ekonomickými problémami, pretože majú históriu, na ktorú môžu byť hrdí.“ 

Rusom nevadí, že politici žijú ako králi

Rusi neboli príliš prekvapení, keď sa zistilo, že Putin chcel postaviť palác za viac ako miliardu eur. Navaľnyj a iní novinári urobili desiatky investigatívnych odhalení a je vraj všetkým jasné, že ľudia, ktorí sú pri moci, ktorí riadia krajinu majú veľmi veľa peňazí. Podľa Anastasie si na to zvykli. 

Rusi si myslia, že to takto má byť. Myslia si, že ľudia, ktorí vládnu, by mali takto žiť a nie chodiť do práce na bicykli. V Európe majú ľudia radi politikov, ktorí chodia do práce metrom či na bicykli, či dokonca vlastnia malý byt. V Rusku majú za to, že politici by mali mať luxusný životný štýl. Samozrejme, to tak neberie každý. Niektorí protestujú a nie sú spokojní ale väčšina ľudí to berie takto.“

Putin sa bráni: Luxusné sídlo z Navaľného mega úspešného virálneho videa nie je jeho

Inšpirovaní Bielorusmi

Tvrdí, že protesty v Bielorusku, ktoré odštartovali v lete, boli prekvapením pre všetkých, či pre Bielorusov alebo Rusov. Bielorusi sú považovaní za národ, ktorý sa o politiku nezaujíma preto to určite zaujalo a motivovalo Rusov k vzopretiu a protestom. 

Bodom zlomu bolo násilie na mierumilovných ľuďoch, z ktorých niektorí aj zomreli. Opisuje, že to bola nočná mora, v ktorej protestujúcich ubili takmer na smrť a celý svet sa na to pozeral. Rusi boli zhrození a malo to na nich veľký vplyv, aj keď je Bielorusko oproti Rusku malá krajina, je si istá, že to Rusov inšpirovalo.

diskusný klub

Alexej Navaľnyj

Podľa Anastasie ľudia, ktorí protestujú, príliš neveria Navaľnému, ani žiadnemu inému politikovi. Avšak sú už unavení z Putina. Vidia Navaľného ako kandidáta, človeka, ktorý ich vie podporiť. Na druhej strane je aj dosť tých, ktorí nie sú spokojní s palácom a s celou touto situáciou. Domnievajú sa, že korupcie v Rusku sú obrovské a neprotestujú kvôli Navaľnému ale proti korupcii. 

Osobne si myslím, že to je slušný človek. Nevidím žiadny dôvod prečo by som mu nemala veriť. Ak by mal v budúcnosti možnosť kandidovať za prezidenta, ak by dostal šancu, pýtala by som sa ho rôzne otázky. A ak by som bola s odpoveďami spokojná, zvažovala by som ho ako kandidáta.“

AKTUÁLNE: Navaľnyj poputuje do väzenia. Ruský súd mu vymeral tri roky a šesť mesiacov

Bude trvať Putinov režim naveky?

Anastasia je učiteľkou aj známej ruskej politologičky Ekateriny Shulman, ktorá je veľkým vzorom v Rusku. Podľa Anastasiiných slov to je inšpiratívna žena, ktorá je veľkou profesionálkou. Politologička tvrdí, že len ľudia, ktorí nie sú veľmi múdri môžu robiť predpovede toho, čo sa stane v blízkej budúcnosti, toho, čo nás čaká.

Ja nie som veľmi optimista v tom, čo bude nasledovať. Vyzerá to tak, že ľudia sú celkom spokojní ako to momentálne je. Pokiaľ ide o Moskvu, je tu niekoľko tisíc Moskovčanov, ktorí nie sú spokojní s tým, čo sa deje. Nevidím to tak, že Putin odíde za 4 alebo 5 rokov, túto možnosť nevidím reálne.

Avšak ako situácia v Bielorusku, všetko sa môže veľmi rýchlo zmeniť. Tichanovská sa rozhodla kandidovať 3 alebo 4 mesiace pred voľbami, ale aj tak dosiahla skvelý výsledok. Takže krajina môže veľmi rýchlo nájsť nového lídra. Možno je chyba si to myslieť, možno pravdu ani nemám,“ dodáva.

Koniec Putinovej éry? Putin má údajne Parkinsona a podstúpil liečenie rakoviny

Odkaz pre Slovákov

V prvom rade chcem povedať, že mám veľmi rada Slovensko a Slovákov. Ďakujem za to, že máte tak krásnu krajinu. Myslím, že moje pozitívne pocity a náklonnosť k vašej krajine mám kvôli ľuďom, ktorí u vás žijú. V druhom rade, ak budete mať možnosť spoznať Rusov, ak sa bude môcť cestovať, chcela by som vás poprosiť, aby ste nás nesúdili na základe politiky. Rusko je krásna krajina s dobrými ľuďmi, ktorí sú pohostinní.“

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech