Pekelné teplo vystriedajú hrozivé búrky. Cez deň bude 38 stupňov, večer prídu hromy-blesky

  • Na Slovensko smeruje búrkový komplex, ktorý nahradí horúce dni
  • Pred ním nás ešte čaká posledných 38 stupňov Celzia
Búrka
Unsplash/Felix Mittermeier
  • Na Slovensko smeruje búrkový komplex, ktorý nahradí horúce dni
  • Pred ním nás ešte čaká posledných 38 stupňov Celzia

Búrkový komplex sa začal tvoriť na studenom fronte, ktorý v posledných dňoch putuje Európou a pomaly sa posúva na východ, teda k nám, na Slovensko. Pred tým, než si vezmeš dáždnik, na chvíľu zadrž. Bude ho predchádzať poriadna horúčava.

Počas štvrtka 24. júna sa teplota na území Slovenska vyšplhá poriadne nad 30 stupňov Celzia, informuje iMeteo. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahu 3. stupňa pred vysokými teplotami pre okresy Trebišov a Michalovce. Ortuť teplomera sa v nich môže vyšplhať až na 38 stupňov Celzia. SHMÚ to uviedol na svojom webe. Pre južné okresy v celej šírke územia Slovenska vydali meteorológovia výstrahu 2. stupňa. Maximálne denné teploty tam môžu dosiahnuť 35 až 36 stupňov Celzia. Výstrahy platia do 18:00, uvádza SITA.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by STARTITUP SK (@startitup_sk)

Okrem tepla so sebou ráno prinesie aj vysoké dusno, ktoré môže pridať na neznesiteľnom pocite z vysokých teplôt. Počas obeda sa na krajinu prirútia prvé búrkové mračná.

Tie sa dotknú spočiatku hlavne severnej časti Slovenska, konkrétne horských oblastí, kde postupne sformujú rozsiahlejšie mračná. Viazané budú na orografiu (reliéf krajiny, pozn. red.). Pre Oravu, Liptov, Spiš, Turiec a v okresoch Banská Bystrica a Brezno SHMÚ vydal výstrahu prvého stupňa pred búrkami. Tá platí do dnes do 22:00.

Mal si problém zvládať tropické teplo posledných dní?

„Parametre pre rozvoj búrok sú doslova extrémne. Hodnoty instability CAPE sa očakávajú od 2000 až do 3500 J/Kg, ktoré budú prekrývať vysoké hodnoty dynamiky ako strih vetra a helicita. To naznačuje silné prejavy búrok, ktoré hrozia hneď v niekoľkých štátoch strednej Európy,“ upozorňuje iMeteo.

Čaká nás luxusné vesmírne divadlo: Vo štvrtok uvidíme jahodový mesiac v splne, ktorý je zároveň aj svätojánskym splnom

Skutočné búrky udrú až s príchodom večera, to platí hlavne pre severozápadné Slovensko, predovšetkým Záhorie, Považie a Kysuce. Ako sa v skutočnosti situácia vyvinie, ešte nie je zrejmé. „Predpoveď búrok na vlniacom sa studenom fronte je napriek pokročilým výpočtom a rozsiahlym technickým pokrokom stále pomerne neistá, o čom sme sa presvedčili aj uplynulé dni, kedy modely nepredpovedali búrkový komplex a ten sa nakoniec prehnal väčšou časťou Slovenska.“

Ak sa chceš udržať v obraze, mal by si sledovať radary. Jedným z nich je aj Aladin, ktorý ponúka pomerne presné dáta pre našu krajnu. Okrem neho existuje množstvo aplikácií, napríklad Windy. Tie ťa informujú o blížiacich sa prúdoch. Vzhľadom na ich premenlivosť ti bude, určite, treba aj trošinku šťastia.

Ak sa v radaroch nevyznáš, stále môžeš priebežne sledovať výstrahy na iMeteo Warning.

Zdroje: iMeteo, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK