Čaká nás luxusné vesmírne divadlo: Vo štvrtok uvidíme jahodový mesiac v splne, ktorý je zároveň aj svätojánskym splnom

  • Na svätého Jána sa tento rok môžeme tešiť na svätojánsky spln a zároveň aj na jahodový mesiac v splne
  • Je to prvý spln po letnom slnovrate. NASA uvádza, že sa definuje ako okrajový supermesiac
  • Mesiac pravdepodobne nebude ružový ani červený, ale môže niesť nádychy červenej farby
  • Spln nastane vo štvrtok 24. júna 2021 presne v čase 20 hodín a 40 minút
Unsplash
Unsplash/Zoltan Tasi
  • Na svätého Jána sa tento rok môžeme tešiť na svätojánsky spln a zároveň aj na jahodový mesiac v splne
  • Je to prvý spln po letnom slnovrate. NASA uvádza, že sa definuje ako okrajový supermesiac
  • Mesiac pravdepodobne nebude ružový ani červený, ale môže niesť nádychy červenej farby
  • Spln nastane vo štvrtok 24. júna 2021 presne v čase 20 hodín a 40 minút

Svätojánska noc je spojená s mnohými ľudovými tradíciami a rituálmi, ktoré sa viažu ku letnému slnovratu. Naši predkovia tajomnú svätojánsku noc oslavovali pálením vatier, pri ktorých spievali, tancovali a dokonca ich aj preskakovali.

Nová štúdia prekvapila vedcov: Zemské jadro už pol miliardy rokov môže rásť nakrivo

Teraz sa môžeme tešiť na svätojánsky spln, ktorý je zároveň aj jahodovým mesiacom v splne. Júnový spln je najviac známy ako jahodový mesiac a je to prvý spln po letnom slnovrate, uvádza NPR.

Okrajový supermesiac

Niektorí astronómovia definujú jahodový mesiac ako supermesiac. Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) ale tento mesiac definuje ako okrajový supermesiac. NASA uvádza, že mesiac bude stále veľký a bude sa nachádzať na jednom z najbližších bodov k Zemi. Na svojej eliptickej dráhe bude tento mesiac vzdialenejší od našej planéty ako posledné tri splny.

zdroj: Unsplash/Martin Adams

Záznam o pomenovaní splnu ako jahodový mesiac sa zachoval v almanachu mainského farmára z 30-tych rokov minulého storočia. Almanach uvádza, že meno pochádza od kmeňa Algonquin na dnešnom severovýchode USA. Tí sa stretávali s relatívne krátkym obdobím zberu jahôd na severovýchode USA.

Mesiac môže mať nádychy červenej 

Mesiac ale pravdepodobne nebude červený ani ružový, aj keď nádychy červenej farby alebo ružovej sa môžu objaviť. „Bude to vyzerať zlatisto. Môže to mať trochu červený odtieň v závislosti od toho, čo je v atmosfére, ale väčšinou to bude vyzerať ako pekná žltá,“ uviedla pre NPR Jackie Faherty, astrofyzička z Amerického prírodovedného múzea.

NASA dodáva, že červenkastý odtieň bude najpravdepodobnejší pre vyššie európske zemepisné šírky. Vďačiť tomu môžeme letnému slnovratu, keď sa Slnko javí najvyššie na oblohe za celý rok. Splny sú oproti Slnku, takže spln blízko letného slnovratu bude nízko na oblohe. Keď je Mesiac v splne nízky, presvitá viac atmosféry, takže je pravdepodobnejšie, že bude mať červenkastú farbu.

zdroj: Unsplash/Anders Jildén

Spln nastane vo štvrtok 24. júna 2021 presne v čase 20 hodín a 40 minút, uvádza ePocasie.eu.

Astrofyzička Faherty vyzýva ľudí, že aj napriek tomu, že Mesiac nemusí mať červenú farbu, ponúka jedinečný zážitok na pozorovanie. „Môžete hľadať tmavé a svetlé časti a je to obzvlášť blízky spln,“ povedala pre NPR. „Uvidíte niektoré zo štruktúr – na Mesiaci sú hory, na Mesiaci sú údolia. Všetko to môžete skúsiť hľadať, keď stúpa.“

Mesiac je tiež známy ako medový alebo medovinový 

NASA uvádza, že jahodový mesiac nesie aj veľa iných mien. Starý európsky názov pre tento spln je medovinový mesiac alebo medový mesiac. Medovina je nápoj, ktorý vzniká kvasením medu zmiešaného s vodou a niekedy s ovocím, korením, obilninami alebo chmeľom. V niektorých krajinách sa medovine hovorí aj medové víno.

Niektoré záznamy naznačujú, že doba okolo konca júna bola, keď bol med pripravený na zber, vďaka čomu bol tento mesiac „najsladší“.

zdroj: Včelárstvo Greško

Medový mesiac môže byť spojený aj so slovom „medové týždne“, ktorý sa datuje minimálne do 16. storočia v Európe. Tradícia nazývania prvého mesiaca manželstva „svadobnou cestou“  (po anglicky honeymoon, teda medový mesiac) môže byť spojená s týmto splnom Mesiaca kvôli zvyku sobášiť sa v júni alebo kvôli tomu, že „medový mesiac“ je „najsladším“ mesiacom roka.

Ďalším európskym menom pre tento spln je ružový mesiac. Niektoré záznamy uvádzajú, že názov „ružový mesiac“ pochádza z ruží, ktoré kvitnú v tomto ročnom období. Iní naznačujú, že toto meno vychádza z farby splnu v tomto ročnom období.

Zdroje: NPR, NASA, ePočasie

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá