Pri egyptských pyramídach otvárajú najväčšie múzeum sveta. Gigantická stavba prekoná parížsky Louvre

  • Múzeum otvoria v polovici roka
  • Pokorí aj parížsky Louvre
múzeum
Múzeum v Egypte Ministry of Tourism and Antiquities/ twitter.com
  • Múzeum otvoria v polovici roka
  • Pokorí aj parížsky Louvre

Fanúšikovia histórie a starovekého Egypta sa majú na čo tešiť. V blízkosti slávnych pyramíd v Gize sa chystá otvorenie nového, gigantického múzea. Toto múzeum s viac ako 100-tisíc faraónskymi artefaktmi prekoná doterajšieho rekordéra – parížske múzeum Louvre – a stane sa najväčším múzeom na svete.

Louvre sa pýši rozlohou 73-tisíc metrov štvorcových, no egyptské múzeum ho s prehľadom prekoná.

Otvorenie múzea je plánované na najbližšie mesiace a očakáva sa, že pritiahne milióny návštevníkov z celého sveta. V múzeu budú vystavené unikátne exponáty z faraónskej éry, vrátane sôch, sarkofágov, šperkov a papyrusov. Návštevníci sa tak budú môcť ponoriť do fascinujúceho sveta starovekého Egypta a dozvedieť sa viac o jeho bohatom dedičstve.

Nielen múzeum, ale aj záhrady či konferenčné centrum 

Kolosálna budova zaberá 90-tisíc metrov štvorcových 50-hektárového pozemku. Ako informuje agentúra SITA, stavajú ho na žiadosť egyptského ministerstva kultúry a okrem tisícov faraónskych artefaktov bude jeho súčasťou detské múzeum, konferenčné centrum, pamiatkové priestory a záhrady.

Veľké egyptské múzeum je dielom dublinského štúdia Heneghan Peng Architects a jeho fotografie krátko pred otvorením zdieľala Medzinárodná finančná korporácia (IFC).

Príbeh Veľkého egyptského múzea (GEM) sa začal písať už v roku 1992, keď vtedajší prezident Hosní Mubarak vyčlenil pre tento ambiciózny projekt pozemok len dva kilometre od majestátnych pyramíd v Gize. Vízia bola jasná: vybudovať múzeum hodné faraónskych pokladov, ktoré ukrýva.

múzem
zdroj: IFC

Otvorenie plánovali už v roku 2018

Na ceste k realizácii však stálo mnoho prekážok. Až o deväť rokov neskôr, v roku 2012, sa po víťazstve v medzinárodnej súťaži dizajnu pustili do práce írski architekti zo štúdia Heneghan Peng. Betónový plášť múzea bol dokončený v roku 2015 a s veľkým očakávaním sa plánovalo jeho otvorenie v roku 2018.

Bohužiaľ, osud múzea poznačili rôzne politické a ekonomické turbulencie. Tieto prekážky síce otvorenie oneskorili, no neodradili. Dnes, o desaťročie neskôr, sa Veľké egyptské múzeum konečne chystá otvoriť svoje brány svetu.

Fotografie Veľkého egyptského múzea zverejnila IFC po tom, čo budova získala certifikáciu IFC EDGE Advanced Green Building Certification. Ide o prvé múzeum v Afrike, ktoré získalo ocenenie za efektívne využívanie zdrojov.

Projekt bol navrhnutý tak, aby spĺňal špecifikácie ekologických budov, čo viedlo k viac ako 60-percentným úsporám nákladov na energiu a 34-percentnému zníženiu spotreby vody v porovnaní s konvenčnou budovou rovnakej veľkosti a typu,“ uvádza IFC.

Unikátna zbierka 

Po otvorení múzea tu bude vystavená rozsiahla zbierka faraónskych artefaktov zo starovekého Egypta. Bude obsahovať napríklad starožitnosti z hrobky kráľa Tutanchamóna, ktorá bude prvýkrát od jej objavenia v roku 1922 odhalená v plnom rozsahu.

Súčasťou vystavených predmetov bude aj rituálna slnečná loď, nazývaná Chufuova loď, ktorá bola pochovaná vedľa Veľkej pyramídy v roku 2500 pred Kristom.

Komplex múzea teraz ponúka obmedzené prehliadky na testovanie pripravenosti miesta a zážitku návštevníkov pred oficiálnym otvorením. Prístup je v súčasnosti obmedzený na Veľkú sálu, Veľké schodisko, obchodnú oblasť a vonkajšie záhrady.

Všetky ostatné vnútorné priestory vrátane prístupu do galérií a zbierok sú až do oficiálneho otvorenia obmedzené. Oficiálne stránka tiež informuje, že múzeum plánujú oficiálne otvoriť v polovici roka 2024, je to však zatiaľ len odhad. 

Zdroje: SITA , Grant Egyptian Museum, IFC

Najnovšie videá

Trendové videá