Hľadať pôvod COVID-19 je proti zdravému rozumu, tvrdí Čína. Peking odsúdil návrh WHO

  • Peking z vyšetrovania laboratórií nie je nadšený
  • WHO je pod stále väčším tlakom vykonať detailnejšie vyšetrovanie pôvodu koronavírusu
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, TASR/AP/Andy Wong, TASR/AP/Natacha Pisarenko
  • Peking z vyšetrovania laboratórií nie je nadšený
  • WHO je pod stále väčším tlakom vykonať detailnejšie vyšetrovanie pôvodu koronavírusu

Návrh Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vykonať audity čínskych laboratórií v rámci ďalšieho vyšetrovania pôvodu koronavírusu, je proti „zdravému rozumu“ a je „arogantný voči vede„. Povedal to vo štvrtok námestník čínskej Národnej zdravotníckej komisie Ceng I-sin.

Snahy boli unáhlené

Predstaviteľ tohto hlavného orgánu čínskej republiky pre oblasť zdravotníctva novinárom ďalej povedal, že bol „mimoriadne prekvapený“, keď šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus minulý piatok navrhol opäť prešetriť virologické laboratóriá v meste Wu-Chan, kde bol koronavírus SARS-CoV-2 prvý raz detegovaný.

Teória, že koronavírus mohol uniknúť práve z laboratória vo Wu-chane, bola dlho odmietaná ako konšpiračná teória, pričom aj vyšetrovatelia WHO ju pôvodne označili za „extréme nepravdepodobnú“, pripomína AFP. 

zdroj: AP Photo/Natacha Pisarenko

Ku úniku vraj nedošlo

Riaditeľ národného laboratória pre biologickú bezpečnosť v Wuchanskom virologickom inštitúte (WIV) Jüan Č‘-ing vo štvrtok novinárom povedal, že v zariadení „nedošlo k žiadnemu úniku patogénov ani nákaze zamestnancov“, odkedy toto laboratórium v roku 2018 otvorili.

Teraz je však všetko inak a Tedros minulý týždeň novinárom povedal, že snaha vylúčiť teóriu o laboratórnom úniku bola „unáhlená“. 

Ako pripomína AFP, WHO je pod stále väčším tlakom vykonať nové, detailnejšie vyšetrovanie pôvodu nového koronavírusu.

Testovanie
zdroj: tasr/AP Photo/Lee Jin-man

Extrémne nepravdepodobná teória

Správa z prvého vyšetrovania bola zverejnená v marci, neobsahovala však jednoznačné závery o tom, ako sa vírus, ktorý spôsobuje chorobu COVID-19, mal preniesť na človeka. Vedci v marcovej správe uvádzajú štyri scenáre, čo sa týka pôvodu nákazy.

Testy
zdroj: tasr/Kay Nietfeld/ AP

Zhrnuli, že prenos zo živočíšneho medzihostiteľa je pravdepodobný až veľmi pravdepodobný. Týka sa to najmä priameho prenosu z netopierov na ľudí. Rozšírenie nákazy z chladeného tovaru na trhu vo Wu-chane, bolo podľa nich síce možné, ale nepravdepodobné.

Teóriu o tom, že koronavírus mohol uniknúť priamo z laboratória v čínskom meste Wu-chan, vtedy vyšetrovatelia označili za „extréme nepravdepodobnú“.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK