Pellegrini: Budem hájiť záujmy všetkých 5,5 milióna ľudí. Korčokovi odkazuje, aby bol chlap

  • V relácii RTVS O 5 minút 12 sa dnes stretli Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) a Branislav Gröhling (SaS)
  • Vystúpil aj novozvolený prezident Peter Pellegrini 
Peter Pellegrini, Ivan Korčok
reprofoto: Fb/Peter Pellegrini, TASR/Jaroslav Novák
  • V relácii RTVS O 5 minút 12 sa dnes stretli Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) a Branislav Gröhling (SaS)
  • Vystúpil aj novozvolený prezident Peter Pellegrini 

Novozvolený prezident SR Peter Pellegrini by sa mal ujať prezidentského úradu 15. júna, keď je naplánovaná jeho inaugurácia. V tento deň uplynie funkčné obdobie prezidentky SR Zuzany Čaputovej.

Ústava SR hovorí, že zvolený kandidát sa ujíma funkcie prezidenta zložením sľubu. Sľub skladá pred Národnou radou SR do rúk predsedu Ústavného súdu SR napoludnie v deň, v ktorom sa má skončiť volebné obdobie predchádzajúceho prezidenta.

Sľub znie: „Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Budem dbať o blaho slovenského národa, národnostných menšín a etnických skupín žijúcich v Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem vykonávať v záujme občanov a zachovávať i obhajovať ústavu a ostatné zákony.“

Odmietnutie sľubu alebo sľub s výhradou má za následok neplatnosť voľby prezidenta.

Oficiálnym víťazom druhého kola prezidentských volieb je Peter Pellegrini s celkovým ziskom 53,12 percenta hlasov. Pellegriniho volilo 1 409 255 voličov. Ivan Korčok získal 46,87 percenta hlasov, dôveru mu dalo 1 243 709 voličov. Volebná účasť v druhom kole dosiahla 61,14 percenta.

Slováci si šiestykrát v histórii Slovenskej republiky volili prezidenta v priamych voľbách. Slovensko malo dosiaľ piatich prezidentov. Prvým bol Michal Kováč, ktorého však volil parlament. Priamo si občania volili hlavu štátu prvýkrát v roku 1999, vybrali si Rudolfa Schustera. Po ňom bol dvakrát na čele štátu Ivan Gašparovič. Nasledoval Andrej Kiska a dosiaľ poslednou prezidentkou je Zuzana Čaputová.

Reakcia na výsledky volieb 

Témou relácie sú výsledky volieb prezidenta Slovenskej republiky, no aj vplyv na politickú scénu a spravovanie štátu. Na úvod relácie vystúpil Peter Pellegrini.

„Ľudsky sa priznám, ešte mi to len dochádza. Až teraz si človek uvedomuje, akú veľkú dôveru od ľudí som dostal.“ 

Poďakoval aj za vysokú volebnú účasť a za to, že ľudia dokázali, že demokracia na Slovensku funguje. Čo podľa neho rozhodlo? 

Tvrdí, že ide o mix viacerých vecí. „Rozhodol som sa kandidovať zo srdca. Oprel som sa o dôveru ľudí. Moje predošlé funkcie považujem za výhodu. Ako prezident mám skvelý obraz o tom, ako fungujú veci verejné.“

Tvrdí, že chce zagratulovať aj Ivanovi Korčokovi, no mrzí ho, že v záverečnom slove bol agresívny a odkazoval, že mu to nezabudne. „Treba byť chlap, treba to prijať. Zažil som už agresívnejšie a škaredšie ataky ako on.“

Pellegrini je presvedčený, že bude možné zjednotiť Slovensko. Tvrdí, že sa bude snažiť k tomu prispieť čo najviac, a to štýlom svojej politiky. „Budem hájiť záujmy všetkých 5,5 milióna ľudí.“

Hovorí tiež, že pokiaľ bude vláda napĺňať svoj program, tak prezident jej musí byť nápomocný, ak ide o pomoc ľuďom. 

O budúcnom fungovaní hlasu chce hovoriť s kolegami už zajtra. Platí, že na post predsedu strany pôjde niekto z podpredsedov, prípadne Matúš Šutaj Eštok.

„Priznám sa, že ja osobne už preferenciu mám.“

Po nástupe do funkcie prezidenta nevidí dôvod na otváranie koaličnej dohody. Tvrdí, že zatiaľ s nikým nerokoval o prípadnom prerozdelení postov a nebolo to nikoho podmienkou.

„Jasne som dával najavo, že prezidentské voľby nijakým spôsobom nemenia pomery síl v parlamente, a preto by malo byť zachované všetko tak, ako je v koaličnej zmluve podpísané tromi predsedami politických strán,“ poznamenal a poukázal na počty poslancov strán. Zároveň ocenil, že v druhom kole mu SNS vyjadrila podporu bez akýchkoľvek požiadaviek.

Matúš Šutaj Eštok hovorí, že po 10 rokoch máme konečne proslovenského prezidenta. Myslí si, že sa z toho teší celý národ.

„Mrzí ma, že pán Korčok sa nedokázal preniesť cez to, a namiesto gratulácie súperovi, tak mal príhovor, ktorý nie je vhodný prezidentského kandidáta.“

Hovorí, že Korčok sa mal dištancovať od Igora Matoviča a všetkého, čo symbolizuje. Trvá tiež na vyjadrení, že Korčok je kandidátom vojny. 

„Ja som iba pracoval s tým, čo povedal pán Korčok v rozhovore pre jeden z webov, kde povedal na margo bombardovania Juhoslávie, že to bolo správne.“

Branislav Gröhling hovorí, že budúci prezident bude mať pred sebou veľkú výzvu, aby sa odpútal od tejto vlády. 

„Aby nebol pritakávačom a nemal ten prívlastok, ktorý si sám sebe dal a aby bol naozaj prezidentom všetkých občanov, nielen 1,4 milióna.“

Zdroje: RTVS/O 5 minút 12, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá