Pellegrini by chcel v septembri vytvoriť nový poslanecký klub. Parlament vás v tom nepodporí, odkazuje Kollár

  • Peter Pellegrini odchádza zo Smeru a pripravuje sa na založenie novej strany
  • Ak chce Pellegrini nový poslanecký klub, parlament ho v tom pravdepodobne nepodporí
Peter Pellegrini
TASR/Ján Krošlák
  • Peter Pellegrini odchádza zo Smeru a pripravuje sa na založenie novej strany
  • Ak chce Pellegrini nový poslanecký klub, parlament ho v tom pravdepodobne nepodporí

Diskusia o vytvorení samostatného poslaneckého klubu prípadnej novej strany Petra Pellegriniho po jeho odchode zo Smeru-SD je nateraz predčasná. Uviedol pre TASR Pellegrini. Priestor na prípadné zriadenie poslaneckého klubu vidí na septembrovej schôdzi parlamentu. Pellegrini cez týždeň oznámil, že odíde zo Smeru-SD. Nasledovať ho budú aj ďalší súčasní poslanci Smeru-SD.

 „Pre mňa pravdepodobne rozhodujúci bude september, keď by sa mohlo v parlamente dohadovať o vzniku klubu, a tam tie počty môžu byť úplne iné,“ povedal počas týždňa Pellegrini.

Žiadny nový klub, odkazuje predseda

Predseda parlamentu Boris Kollár ale hovorí, že vytvorenie nového poslaneckého klubu budúcej Pellegriniho strany parlament zrejme nepodporí. „Nie je bežné, že sa počas volebného obdobia vytvárajú nové kluby,“ skonštatoval Kollár pre TASR s tým, že poslanci dostanú mandát v politickej strane a tie si vytvoria kluby.

A tieto delenia, to už neprešlo voľbami, je to už len odtrhnutie. Je to nekorektné voči voličom pôvodnej materskej strany, čiže je dosť pravdepodobné, že klub nevytvoria,“ priblížil Kollár, ktorý si myslí, že NR SR Pellegrinimu neumožní vytvoriť klub. V takom prípade bude Pellegrini spolu s ďalšími odídencami zo Smeru pôsobiť v parlamente ako nezávislý poslanec.

Poslanecké kluby sa zvyčajne kreujú na ustanovujúcej schôdzi parlamentu po voľbách. Vytvoriť nový klub môžu poslanci aj v priebehu funkčného obdobia, musia však o to požiadať a musí im to podľa rokovacieho poriadku odsúhlasiť Národná rada (NR) SR. Na vznik klubu je potrebných najmenej osem poslancov. Ak ich počet klesne pod túto hranicu počas volebného obdobia, klub zanikne.

Pellegrini opúšťa Smer

Peter Pellegrini oznámil odchod zo strany Smer a uvažuje o vytvorení novej politickej strany. Zatiaľ nekonkretizoval mená kolegov, ktorí by sa mohli k nemu pridať. Podľa vlastných slov by bol rád, kedy sa spoločne postavili pred médiá v najbližších dňoch. Verí, že v nasledujúcich mesiacoch bude záujemcov stále viac.

Podporu Pellegrinimu doteraz vyjadrili napríklad poslanci Smeru-SD Ján Ferenčák, Matúš Šutaj Eštok či Richard Raši, Peter Žiga a Peter Kmec. Dlhodobo s ním spolupracovala aj Denisa Saková, ktorá svoje rozhodnutie oznámi čoskoro. Podobne sa vyjadrili aj Ľubica Laššáková či Erik Tomáš. Pellegrini by tak v prípade ich vstupu do jeho novej strany mal dostatok poslancov na vytvorenie klubu.

 

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech