Pellegrini sa pustil do Hegera v priamom prenose: „Perfektný žiak politického otca Matoviča“

  • O aktuálnych témach debatovali Peter Pellegrini a Eduard Heger
  • Na témy ako darovanie stíhačiek Ukrajine si posvietili v relácii RTVS O 5 minút 12
Eduard Heger a Peter Pellegrini
Eduard Heger, Peter Pellegrini, TASR/Jaroslav Novák, TASR/Martin Baumann
  • O aktuálnych témach debatovali Peter Pellegrini a Eduard Heger
  • Na témy ako darovanie stíhačiek Ukrajine si posvietili v relácii RTVS O 5 minút 12

Počas nedele vo verejnoprávnej RTVS vystúpili v diskusnej relácii O 5 minút 12 bývalý premiér a predseda strany Hlas-SD Peter Pellegrini a dočasne poverený premiér Eduard Heger. 

V relácii sa známe tváre politiky dotkli viacerých aktuálnych tém. Dočasne poverený premiér sa vyjadril aj k požiaru, ktorý včera zachvátil Banskú Štiavnicu. Poďakoval sa predovšetkým občanom, ktorí aktívne pomáhali pri „záchrane klenotov“

MiG-y pre Ukrajinu

Jednou z hlavných tém diskusie sa stali MiG-y, ktoré Slovensko posiela na Ukrajinu.

„V piatok ráno sme pristúpili k schváleniu medzinárodnej dohody,“ povedal Heger, pričom dodal, že ide o ústavne čisté rozhodnutie. Podľa bývalého premiéra a predsedu strany Hlas-SD však na to vláda nemala právo. 

„Som presvedčený, že vláda na to právo nemala, pretože sme čítali množstvo analýz, kde je konštatované, že vláda takéto rozhodnutie spraviť nemôže,“ uviedol Pellegrini. Doplnil, že ho trápi hlavne to, že vláda v tom mesiac a pol nemala jasno a zrazu sa rýchlo rozhodla. 

„Pán Heger je perfektný žiak svojho otca politiky Igora Matoviča,“ pokračoval Pellegrini, pričom by bol rád, keby sa už táto „sága“ konečne skončila. Dočasne poverený premiér sa voči jeho vyjadreniam ohradil.

„Vyprosujem si, že ja dostávam nejaké rozkazy, pretože hájim iba záujmy Slovenskej republiky,“ uviedol dočasne poverený premiér.

„Keby som bol predsedom vlády ja, tak tie MiG-y stále lietajú a chránia náš vzdušný priestor,“ oponoval mu Pellegrini. „Nemuseli sme sa teraz doprosovať Česku alebo Maďarsku.“

„Za vašich vlád sme mali obranyschopnosť na bode mrazu,“ odpovedal mu Heger.

Kompenzácia pre Slovensko

Slovensko sa bude uchádzať o náhradu v rámci Európskeho mierového nástroja, má aj ponuku na techniku za zhruba 700 miliónov dolárov. Celkovo by však mala byť náhrada v hodnote 900 miliónov dolárov.

„Na oplátku dostaneme techniku, ktorá zvýši obranyschopnosť Slovenskej republiky,“ uviedol Heger, pričom odmietol presne povedať, o aké technické vojenské vybavenie pôjde. V tomto zmysle súhlasí s rozhodnutím aj bývalý premiér Pellegrini. 

Peter Pellegrini, šéf strany HLAS-SD.
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Daniel Zmeko tvrdí, že darovanie stíhačiek má prakticky nulový dosah na obranyschopnosť, pretože Ozbrojené sily SR ich nepoužívajú ani v budúcnosti používať nebudú.

Plán obnovy

Postup OĽANO a Sme rodina, ktorým nepodporili návrh zákona o krajinnom plánovaní a zákon o konkurze, ohrozuje verejný záujem. V súvislosti s rizikom straty prostriedkov z plánu obnovy to uviedol dočasne poverený premiér. Nevylúčil, že zo strany OĽANO mohlo ísť o „trucpodnik“. Nezaradený poslanec a predseda neparlamentného Hlasu-SD za tým vidí najmä Hegerovu premiérsku neschopnosť.

„Možno je to istý revanš za to, že som si dovolil založiť novú stranu, no považujem to za nezodpovedné,“ uviedol Heger. Neskrýval prekvapenie, že návrhy neprešli. Podľa neho boli pripravené dobre. Uviedol, že záležitosť aj smerom do najbližšej budúcnosti bude preberať na koaličnej rade.        

Pellegrini kritizuje samotné návrhy zákonov, no ich odmietnutie v pléne je podľa neho aj dôkazom „relevantnosti“ povereného kabinetu a jeho šéfa. „Ukazuje sa, že on už v parlamente nevie nič presadiť, a že parlamentné voľby mali byť skôr,“ upozornil.

Heger prisľúbil, že poverený kabinet bude prijímať ďalšie opatrenia na znižovanie negatívnych efektov rekordnej inflácie a poklesu reálnych miezd. Spomenul všetky doterajšie opatrenia, vrátane od pondelka (20. 3.) platného opatrenia zastropovania približne 400, najmä slovenských, potravín.

Pellegrini hodnotí doterajšie opatrenia vlády ako absolútne nedostatočné. „Je to málo, lebo je to dokopy nič,“ vyhlásil. Aj za zastropovaním potravín vidí skôr iniciatívu obchodných reťazcov ako vlády.

Inflácia na Slovensku

V rámci politickej diskusii riešili známe tváre politiky aj zdražovanie.

„Od zajtra začne platiť dohoda s potravinármi a obchodnými reťazcami, ktoré budú zastropovať ceny potravín,“ uviedol Heger, pričom avizoval, že v celej V4 máme najnižšiu infláciu. 

„Mestám a obciam sa žije zle,“ oponoval mu Pellegrini, pretože boli nútené navýšiť napríklad dane. Okrem toho aj zastropovanie cien potravín je zásluhou obchodných reťazcov a nie vlády, tvrdí bývalý premiér. Inflácia podľa neho ohrozila aj niektorých slovenských dôchodcov, ktorí sa zrazu ocitli na pásme chudoby.

„Ľudia nechudobneli tak, ako chudobnejú za vás,“ dodal Pellegrini.

Zdroj: RTVS/O 5 minút 12

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá