Pellegrini: Vládne tu chaos a z ľudí sme spravili rukojemníkov

  • V dnešnej politickej relácii na RTVS O päť minút dvanásť sa stretlol vicepremiér Richard Sulík zo strany SaS s predsedom strany Hlas SD Petrom Pellegrinim
  • Diskutovali o súčasnej pandemickej situácii
TASR/Martin Baumann
  • V dnešnej politickej relácii na RTVS O päť minút dvanásť sa stretlol vicepremiér Richard Sulík zo strany SaS s predsedom strany Hlas SD Petrom Pellegrinim
  • Diskutovali o súčasnej pandemickej situácii

V dnešnej politickej relácii na RTVS O päť minút dvanásť sa stretlol vicepremiér Richard Sulík zo strany SaS s predsedom strany Hlas SD Petrom Pellegrinim.

Ten popisoval situáciu na Slovensku ako najsmutnejším a najdepresívnejším obdobím, aké krajina zažila. „Vládne tu chaos a z ľudí sme spravili rukojemníkov,“ odkázal niekoľko krát v diskusii.

My niesme Matovičovi poddaní, my sme občania, ktorí sme mu vo voľbách dali hlas a verili sme mu. Momentálne vôbec nevieme či napríklad utorok nezavedie Matovič opäť lockdown,“ dodal Pellegrini.

„Kilečko nepomôže ničomu“

Vláda sa hrá na cielené opatrenia, ktoré majú byť finančne najvýhodnejšie. Ale my ani nevieme kam tie peniaze idú. Sme v riešení tejto situácie na tom najhoršie z celej EÚ po Rumunsku,“ povedal predseda Hlasu SD. 

Sulík sa obraňoval tým, že predložil návrh „Semafór zdravia“, ktorý však nebol schválený. Operácia však pri zachraňovaní gastra stále prebieha a podľa jeho názoru je „z tohto pohľadu kilečko lepšie, než nič.“

richard sulík
zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Sulík: Zatiaľ nie je jasné či bude vianočný lockdown

V piatok ho odporučila prijať pandemická komisia, no podľa ministra musí návrh prejsť ešte krízovým štábom, koaličnou radou a vládou, ktorá bude v stredu.

Sulík ani Pellegrini si nemyslia, že je rozumné zaviesť lockdown na gastro priemysel ale kostoly nechať otvorené. Obaja sú za lockdown, najmä v najviac zamorených okresoch.

Riadiť kroky štátu počas koronakrízy by mal manažér

Riadiť všetky kroky počas koronakrízy by mal vyslovene manažér. Podpredseda vlády pre ekonomiku uviedol, že sa stotožňuje so slovami prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá povedala, že zodpovednosť za riadenie opatrení počas krízy by mal na seba vziať niekto iný, než predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO).

Niekoho by si mohol premiér vybrať, celé mu to zveriť a ten nech to robí. Ako prvé by mohol napísať jasný pandemický plán. Niekto z médií sa ma pýtal, čo si myslím o mene Peter Škodný, tak manažéri tohto rangu by to určite zvládli,“ povedal Richard Sulík.

Predseda strany Hlas – sociálna demokracia Hlas-SD) Peter Pellegrini uviedol, že situácia v gastro prevádzkach by nemusela byť taká vážna, keby vláda prijala v boji s pandémiou niektorý z navrhovaných semaforov z dielne Richarda Sulíka či ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO).

Podľa neho 60 percentám zamestnancov v gastro prevádzkach hrozí, že sa v januári budú musieť evidovať na úrade práce. Podľa expremiéra mala vláda v lete pracovať na príprave pandemického plánu, ktorý by dopredu predpovedal, ako bude štát postupovať v prípade zhoršenia situácie.

 

Správu budeme aktualizovať.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech