Pellegriniho anketa o referende: Počíta ľudí, ktorí nehlasovali a „nie“ neberie ako odpoveď

  • Peter Pellegrini bol za bývalej vlády digitálnym lídrom, jeho stránka o hlasovaní je chybná od prvého dňa
  • Stránka započítava aj hlasy ľudí, ktorí nikdy nehlasovali
  • Niektorým hlasujúcím sa nepodarilo hlasovať „nie“
peter pellegrini anketa
TASR/Jaroslav Novák, reprofoto: Referendum2021.sk
  • Peter Pellegrini bol za bývalej vlády digitálnym lídrom, jeho stránka o hlasovaní je chybná od prvého dňa
  • Stránka započítava aj hlasy ľudí, ktorí nikdy nehlasovali
  • Niektorým hlasujúcím sa nepodarilo hlasovať „nie“

Strana Hlas sociálna demokracia (Hlas-SD) spustila internetovú anketu, v ktorej sa ľudí pýta, či súhlasia so skrátením volebného obdobia Národnej rady SR (NR SR). Na výber majú odpovede jednoduché „áno“ a „nie“.

Anketa na stránke www.referendum2021.sk sa spustila 17. novembra o 10:00. Už poobede hlásili mnohí ľudia problémy. Upozornil na to portál Aktuality.sk. Viacero čitateľov opísalo, že keď chceli hlasovať, stránka im to neumožnila a tvrdila, že už hlasovali. 

Hlasovanie sme skúsili aj my. Pri pokuse o zapojenie sa do ankety nám stránka oznámila, že už sme hlasovali a opätovné hlasovanie bude možné až o dve hodiny. Stránku sme však nikdy predtým nenavštívili a už vôbec sme v ankete nehlasovali. Neskôr sme skúsili načítať stránku cez VPN a hlasovanie prebehlo bez problémov.

zdroj: reprofoto: Referendum2021.sk

Za 20 minút sa do Pellegriniho ankety zapojilo viac ako 4 300 ľudí, momentálne (okolo 14:00) to už je viac ako 56-tisíc hlasov. Ťažko však povedať, či sú započítané správne. Jeden z čitateľov upozorňuje Aktuality.sk na fakt, že v priebehu niekoľkých minút hlasoval viackrát, pričom sa mu podarilo jednoducho obísť zabezpečenie proti opakovanému hlasovaniu. 

Ďalší čitateľ opisuje, že sa mu hláška o opätovnom hlasovaní zobrazila vtedy, keď chcel hlasovať „nie“.

Aktuality oslovili aj hovorkyňu strany Hlas, ktorá odpovedala, no vysvetlenia záhady stratených hlasov sa nedočkali.

Matovič robí to, čo sa mu v noci sníva. Politika musí byť postavená na profesionalite, hovorí Pellegrini

Ak sa do ankety zapojí dostatočné množstvo ľudí, do parlamentu predložia ústavný návrh o skrátení volebného obdobia s tým, že predčasné voľby by sa konali už v roku 2021. Zapojiť sa do ankety bude podľa Pellegriniho možné do konca núdzového stavu. Ľudia tak môžu podľa neho vyjadriť, či sa núdzovým stavom cítia obmedzovaní na svojich právach.

V ankete sa tiež ľudí pýtajú, či podporia svojím podpisom vyhlásenie referenda v prípade, že zákon o skrátení volebného obdobia nebude v pléne schválený. Ľudia majú odpovedať aj na to, či sa na prípadnom referende zúčastnia.

Aktualizované 18.11.2020

Stránka na druhý deň pridala ďalší prvok overenia, účastník hlasovania musí zadať svoj e-mail. Cez link v e-maili potvrdí hlasovanie. Nám ani po niekoľkých hodinách čakania potvrdzovací e-mail neprišiel, vyskúšali sme odpovedať „áno“ aj „nie“.

Zdroje: Aktuality.sk, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK