Pendleri, pozor! Rakúsko sprísňuje povinnosť testovania na hraniciach

  • Ľudia prichádzajúci z 12 štátov EÚ sa budú musieť preukázať negatívnym výsledkom PCR alebo antigénového testu nie starším ako 72 hodín
  • Oznámilo to v pondelok večer rakúske ministerstvo zdravotníctva
pendleri, rakúsko
TASR/ František Iván
  • Ľudia prichádzajúci z 12 štátov EÚ sa budú musieť preukázať negatívnym výsledkom PCR alebo antigénového testu nie starším ako 72 hodín
  • Oznámilo to v pondelok večer rakúske ministerstvo zdravotníctva

Rakúsko v pondelok schválilo aktualizáciu nariadenia o vstupe do krajiny, na základe ktorej vstúpia vo štvrtok o polnoci do platnosti sprísnené podmienky testovania pre pendlerov vrátane občanov SR, ČR či Maďarska. Ľudia prichádzajúci z 12 štátov EÚ sa budú musieť preukázať negatívnym výsledkom PCR alebo antigénového testu nie staršieho ako 72 hodín. Oznámilo to v pondelok večer rakúske ministerstvo zdravotníctva, informovala o tom agentúra TASR cez agentúru APA.

Pribudlo 1 215 nakazených a desiatky úmrtí. Je známe, kedy by sme mali začať cestovať s Európskym COVID pasom

Cieľom nových pravidiel je zvýšiť ochranu pred variantmi koronavírusu. Rakúsko pritom nebude uznávať výsledky samotestov na koronavíurus. Za oblasti s vysokou incidenciou nákazy Rakúsko považuje okrem Slovenska, Česka a Maďarska aj Bulharsko, Estónsko, Francúzsko, Taliansko, Maltu, Poľsko, Slovinsko, Švédsko a Cyprus.

Rakúsko tiež pre zhoršenú epidemiologickú situáciu vyškrtlo zo zoznamu krajín s nízkou mierou nákazy Nórsko. Aktuálne medzi nízkorizikové krajiny, čo sa týka šírenia infekcie, radí Austráliu, Island, Nový Zéland, Singapur, Južnú Kóreu a Vatikán.

pendleri, rakúsko
zdroj: TASR/ František Iván

Pre pendlerov zo štátov EÚ a krajín EHP, ktoré nie sú zaradené medzi oblasti s vysokou incidenciou nákazy, bude naďalej stačiť test, ktorý nie je starší ako týždeň. Ak cestujúci nebudú mať na hraniciach k dispozícii test alebo príslušné lekárske potvrdenie, budú musieť bezodkladne – v priebehu 24 hodín – podstúpiť PCR alebo antigénový test.

Pravidelní pendleri budú musieť navyše vyplniť elektronický registračný formulár. Ten je potrebné aktualizovať pri zmene relevantných údajov, najneskôr však každých 28 dní. Doposiaľ bolo nutné formulár vyplniť raz týždenne.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK