Pes či mačka? Fascinujúce veci, ktoré si o nich nevedel a sú zásadné pri ich výbere

  • Nikdy nekončiaca otázka diskutovaná s takmer rovnakým zápalom ako to, či bolo prvé vajce, alebo sliepka
  • Vlastnenie domácich zvierat prináša balíček zodpovednosti, povinností, no aj nenahraditeľných benefitov
  • Navyše, to, aké zviera vlastníš vypovedá aj o tvojej osobnosti
  • Nikdy nekončiaca otázka diskutovaná s takmer rovnakým zápalom ako to, či bolo prvé vajce, alebo sliepka
  • Vlastnenie domácich zvierat prináša balíček zodpovednosti, povinností, no aj nenahraditeľných benefitov
  • Navyše, to, aké zviera vlastníš vypovedá aj o tvojej osobnosti

Nižšia pravdepodobnosť ochorenia srdca

Pravdepodobne si sa už o tejto liečivej, respektíve prevenčnej schopnosti mačiek dopočul. Jej pravdivosť je potvrdená 10 rokov dlhou štúdiou vykonanou na 4435 participantoch. Štúdia bola vedená Adnanom Qureshiom na The University of Minnesota’s Stroke Institute v Minneapolise, informuje Medical News Today.

Vlastnenie mačacieho priateľa ti môže pomôcť predísť infarktu a kardiovaskulárnym chorobám až o jednu tretinu. Respondenti, ktorí nevlastnili mačky (2000 ľudí), mali o 40 percent vyššiu pravdepodobnosť, že zomrú na srdcový infarkt než majitelia mačiek a o 30 percent väčšiu pravdepodobnosť, že zomrú na mŕtvicu alebo iné kardiovaskulárne problémy. Iné štúdie však potvrdzujú podobný, no mierne nižší, prevenčný efekt aj pri vlastnení psa, resp. akéhokoľvek domáceho zvieraťa, ktoré pomáha majiteľovi zvládať stresové a emočne zložité situácie.

Zníženie stresu

Podľa vyššie spomenutej štúdie je základom zníženia kardiovaskulárnych chorôb a infarktu práve dlhodobé vyrovnanie cholesterolu a krvného tlaku, všetky tieto fakty sú podmienené znižovaním prežívania stresových situácií, medzi ktoré patrí aj strata blízkeho človeka. Vďaka mačaciemu priateľovi sa dokážu introvertní ľudia, ktorí sú zväčša majiteľmi mačiek, určitým spôsobom socializovať a vyrovnávať sa so stratou.

Indooroví priatelia sa málokedy zrania

Jednou z najväčších výhod vlastnenia mačky je možnosť jej prebývania v byte. Nemusíš ju chodiť venčiť, netreba jej dlhé vychádzky, čím ti šetrí čas, ktorý môžeš investovať podľa vlastných želaní a potrieb. Okrem toho, nie je tak spoločenská, ako pes, a tak si vyžaduje ešte menej pozornosti, informuje Petcentral.

Obrovskou výhodou je, že, aj vďaka odstráneniu potreby venčenia, dochádza u mačiek k menšej pravdepodobnosti úrazu, ako u psov. Vďaka pozoruhodnej anatomickej stavbe je mačka schopná prežiť vysoké pády, zatiaľ čo pes len málokedy.

Nižšia uhlíková stopa

Vďaka svojej veľkosti a množstvu skonzumovaného jedla je mačka nielen ekonomickejším, ale aj ekologickejším variantom, ako pes. Jej uhlíková stopa sa neráta iba z vyprodukovaného odpadu, ale, hlavne, z energie spotrebovanej na výrobu a obalový materiál konzerv a granúl. Ak chceš byť skutočne ekologický a nemáš jasné preferencie, mačka je pre teba vhodnejšou voľbou. Chov domácich zvierat vie, na druhej strane, znížiť tvoju uhlíkovú stopu a vyprodukovaný odpad, a to tak, že ako krmivo využiješ vlastné jedlo, lepšie povedané, zvyšky jedla vzniknuté pri varení. Tie však nesmú obsahovať koreniny.

Kompaktnosť a finančná nenáročnosť

Je nesporné, že vlastniť mačku znamená viac miesta pre teba, menej pre zviera. Vzhľadom na pomerne malý vzrast ti jej peliešok nezaberie polku miestnosti, navyše, ten môže dostatočne nahradiť prázdna krabica, ktorú si tvoja mačka určite vyberie radšej. Rovnakú priestorovú úsporu prinesú aj jej hračky, ktoré môžeš obmedziť na kúsok látky, malú loptičku, či, ideálne, obyčajný kus špagátu.

Mačka znamená, taktiež, viac peňazí vo vrecku. Menej skonzumovaného jedla, menej potrebného vybavenia a doplnkov, ako je náhubok, vôdzka a podobne.

mačka
zdroj: Unsplash/Luku Muffin

Zvyšuješ pravdepodobnosť, že si nájdeš partnera

Ak si bez partnerky a nedarí sa ti dostať na rande, kúp si mačku. K benefitom, ktorým prevyšujú mačky psy je väčšia obľúbenosť u žien. Všeobecne platí, že sú ženy náchylnejšie k uzavretiu vzťahu s majiteľom akéhokoľvek domáceho zvieraťa, mačky však tromfujú. Výsledky jedného z britských prieskumov ukazujú, že až 82% žien vypovedalo, že ich priťahujú muži, ktorí chovajú akékoľvek zviera, pričom až 90% opýtaných slobodných žien uviedlo názor, že muži, ktorí vlastnia mačku, sú milší, než ostatní, informuje Mental floss.

V budúcom scrollovaní zoznamky tak nezabudni do svojho profilu pridať fotku tvojej mačky, pravdepodobne ti to pomôže dostať želané odozvy. Nezabúdaj však, že akékoľvek zviera je priateľom na celý jeho život, nie len prostriedkom k nájdeniu nového partnera.

Menej neurónov im nebráni v ovládaní ľudí

Neurologička Suzana Herculano-Houzel sa rozhodla pozrieť na ich mozgy. Môže to znieť kontroverzne, no skúmanie poštu neurónov u mačiek a psov bolo súčasťou omnoho väčšieho výskumu, na ktorom sa podieľalo 6 univerzít z U.S., Brazílie, Dánska a Južnej Afriky, informuje National Geographic.

Pri skúmaní tejto čiastkovej otázky však vyšlo najavo, že mačací mozog obsahuje o polovicu menej neurónov, ako ten psí, čo znamená, vzhľadom na chápanie neurónu ako základnej časti prenosu informácií, že psy prevyšujú mačky v ich inteligencii.: „Neuróny sú základnými jednotkami spracovania informácií. Čím viac jednotiek v mozgu nájdete, tým je zviera kognitívne schopnejšie,“ uvádza Suzana.

neuron
zdroj: Wiimedia/Dhp1080

Štandardný psí mozog obsahuje 500 miliónov neurónov, mačací len 250 miliónov. To však mačkám nezabránilo, aby si evolučne vytvorili nadvládu nad ich majiteľmi. Podľa ďalšej štúdie Karen McComb z the University of Sussex mačky využívajú vrnenie kombinované s vrčaním, aby frekvenčne navodili zvuk podobný detskému plaču, na ktorý sme, na druhej strane, evolučne uspôsobený reagovať a vyriešiť jeho príčinu. Okrem toho je však danú zvuk pre majiteľov mačiek iritujúci a ťažko ignorovateľný, čím, rovnako ako pri predošlom dôvode, dochádza k uspokojeniu mačacích potrieb, informuje Live Science.

Čo vlastníš, to si

Diskusie na tému charakterových čŕt majiteľov mačiek a psov sa zdajú, taktiež, nekonečnými. Štúdia vedená psychológom Samom Goslingom, z the University of Texas v Austine ukázala prekvapivé rozdiely osobnosti medzi majiteľmi zvierat. Štúdia bola vykonaná na vzorke 4 565 ľudí, ktorí boli buď milovníci psov, alebo milovníci mačiek. Po vyjadrení ich preferencií voči daným druhom zvierat im boli položené otázky zamerané na určenie charakterových vlastností často používanou metódou „Big Five“.

Z jej výsledkov vyplýva, že majitelia psov sú extrovertnejší až o 15%, taktiež sú až o 13% ochotnejší, než majitelia mačiek. Tí sú o 11% neurotickejší, no až o 13% otvorenejší nekonvenčným a novým možnostiam, čím majú bližšie k umeniu a kultúre. Majitelia psov sú zameranejší na plánovanie a obľubujú konvenčné zamestnania, informuje Psychology Today.

Zdroje: Live Science, Psychology Today, Mental Floss, The Spruce Pets, National Geographic, Medical News Today, Petcentral

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech