Peter Chovanec spolu so svojim bratom predstavili vlastnú, modernú značku bicyklov Extans

  • Bratia z Popradu stoja za najluxusnejším, ručne robeným mestským bicyklom na svete
  • Z jej dielne najnovšie vyšiel kúsok, aký na trhu nemá konkurenciu
  • Ide o najluxusnejší mestský bicykel na svete, na ktorom pracovali od roku 2014
archív Peter Chovanec, Extans
  • Bratia z Popradu stoja za najluxusnejším, ručne robeným mestským bicyklom na svete
  • Z jej dielne najnovšie vyšiel kúsok, aký na trhu nemá konkurenciu
  • Ide o najluxusnejší mestský bicykel na svete, na ktorom pracovali od roku 2014

Startitup ti už pred časom priniesol rozhovor s úspešným slovenským dizajnérom Petrom Chovancom. Mladý Popradčan mal možnosť dizajnovať jedno z najkrajšich automobilov sveta – Range Rover Velar. Popri práci exteriérového dizajnéra spoločnosti Land Rover nedávno dokončil projekt najluxusnejšieho mestského bicykla na svete. 

zdroj: Extans

„Idea vyrobiť bicykel nám s bratom napadla asi pred piatimi rokmi. Obaja sme mali túžbu vyrobiť a stáť pri zrode niečoho vlastného. Voľba padla na bicykel, keďže je to dynamický a emotívny produkt, a zároveň bolo v našich možnostiach také niečo zastrešiť z výrobného, ako aj finančného hľadiska,” vyjadril sa Peter pre Startitup.

zdroj: Extans

Cyklistický priemysel je podľa Petra vo všeobecnosti veľmi technicky orientovaný, čo znamená, že sa následne musia robiť veľké kompromisy v dizajne.  Spolu s bratom sa preto rozhodli, že dizajn bude priorita a v duchu tejto filozofie bol celý projekt zrealizovaný. Bicykel na trh uviedli pod vlastnou značkou s názvom Extans, pod ktorou ho vyrábajú aj predávajú.

Bicykel bol navrhnutý a koncipovaný ako luxusný produkt určený pre ľudí, ktorí vedia oceniť prvotriedny dizajn, kvalitu a zmysel pre detail. Každý bicykel je vyrábaný ručne a použité sú najnovšie technológie a najlepšie materiály a komponenty. 

zdroj: Extans

„Momentálne máme na predaj 2 verzie, Shadow a Shine, pričom z každej sa vyrobí iba 99 kusov, takže je to veľmi exkluzívny produkt. Vieme splniť aj tie najnáročnejšie priania našich zákazníkov a bicykel upraviť podľa ich individuálnych požiadaviek. Objednať si ho samozrejme môže každý a cena zodpovedá exkluzivite tohto produktu,” objasňuje úspešný slovenský dizajnér.

Peter má síce s dizajnom automobilov dlhoročné skúsenosti, no dávať podobu luxusnému bicyklu a automobilu je podľa neho veľmi rozdielne.

Je ťažké to porovnávať, nakoľko ide o dva úplne odlišné produkty. Každopádne som sa snažil na tomto projekte aplikovať dlhoročné skúsenosti z automobilového priemyslu, kde je dôraz na dizajn, detail a styling oveľa väčší ako v bicyklovej brandži,” hovorí Peter.

zdroj: Extans

„Keďže sa jedna o vlastnú firmu, ktorej filozofia je založená na dizajne bez akýchkoľvek kompromisov, tak musím povedať, že som si tento projekt extrémne užil. Neexistuje na svete firma, ktorá by vám ako dizajnérovi dala väčšiu slobodu pri tvorbe ako vaša vlastná,” opisuje svoju prácu Peter. 

Čo však chcel mladý Popradčan týmto projektom v prvom rade docieliť? Podľa Petra sa aj v dnešnej dobe ľudia pozerajú na bicykel, len ako na prostriedok na prepravu. Dal si preto za cieľ zmeniť vnímanie bicykla a vyrobiť produkt, ktorý by sa svojou podstatou približoval skôr umeleckému objektu, ako len produktu každodennej spotreby. Pri pohľade na kúsok z dielne značky Extans sa zdá, že tento cieľ vyšiel.

Samostatnou kategóriou pri uvádzaní bicykla na trh bolo nájsť spoľahlivých dodávateľov, ktorí by boli schopní splniť vysoké kvalitatívne požiadavky bratov. Momentálne spolupracujú s vybranými dodávateľmi na Slovensku a vo Veľkej Británii, ktorí majú skúsenosti s výrobou luxusných produktov pre svetoznáme značky ako napríklad Rolls Royce.

Bicykel konštrukčne pozostáva z karbónových a hliníkových dielov, pričom všetky karbónové diely sa vyrábajú ručným ukladaním prepregov (pozn.red polotovary k výrobe vláknových kompozitov) do foriem. Hliníkové diely sú CNC frézované a špeciálne povrchovo upravené.

Jazdu na luxusnom bicykli si samozrejme vyskúšal aj Peter, ktorý si tento zážitok veľmi pochvaľuje. Je to krásny pocit previezť sa na niečom čo ste sami navrhli,” komentuje svoju skúsenosť Peter.

Projekt prémiového mestského bicykla však nie je tým jediným, čomu sa Peter momentálne venuje. „Niekoľko projektov mám už rozpracovaných dlhšiu dobu. Nápadov mám v hlave nespočetné veľa, ale idea je jedna vec a ich realizácia je druhá takže si vzhľadom na ich časovú náročnosť budem musieť dobre vybrať,” dodáva Peter Chovanec.

Viac informácií nájdeš na oficiálnom webe značky extans.design alebo na Instagrame značky.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech