Ran­ge Rover Velar pobláz­nil svet. Jeho dizajn navrhol Slo­vák Peter Cho­va­nec

Linda Cebrová / 16. apríla 2017 / Auto

zdroj: pinterest.com/afad-transportdesign.com

Peter Cho­va­nec je rode­ný Pop­rad­čan, kto­rý momen­tál­ne pra­cu­je ako exte­ri­é­ro­vý dizaj­nér pre spo­loč­nosť Land Rover. Do dizaj­nu toh­to auta, kto­ré vyvo­la­lo vo sve­te roz­ru­ch sa pus­til ešte v roku 2012 a bol to jeho úpl­ne prvý pro­jekt, na kto­rom pra­co­val pod záš­ti­tou brit­skej znač­ky Land Rover.

Na návrhu vozidiel, ktoré budú udávať trendy automobilového priemyslu najbližšie roky sa podieľa niekoľko tímov dizajnérov z celého sveta. V tomto prípade označil hlavný šéf dizajnér automobilky koncept z Petrovej ceruzky za ten najlepší, keďže dokonale vystihoval filozofiu spoločnosti.

foto:pinterest.com

Peter sa dostal k tomuto dream jobu cez automobilovú konferenciu, ktorá sa konala v Prahe. Práve tu sa ambiciózny Slovák stretol s predstaviteľmi spoločnosti Jaguar Land Rover a ukázal im svoje portfólio. Hneď na prvý pohľad ich oslovil jeho štýl a Petrove práce si zobrali so sebou. Pól roka sa mu neozývali, no po tomto čase dostal pozvanie na pohovor. Vtedy už Peter pôsobil ako stážista vo firme VW a súčasne študoval na VŠVU v Bratislave.

foto:pinterest.com

Svoje štúdium si plánoval dokončiť v Nemecku, avšak ešte pred skúškami na miestnu univerzitu mu Land Rover oznámil, že je prijatý ako exteriérový dizajnér. Peter tak začal pracovať na konceptoch automobilov budúcnosti. Načrtával prvé skice, ktoré putovali 3D modelárom a tí dávali automobilu hmatateľnú podobu. "Prvotný koncept musí vždy prejsť rukami niekoľkých ľudí a tímov. Úlohou dizajnéra je v tomto procese dohliadnuť, aby jeho skica reprezentovala finálny návrh," vyjadril sa Peter Chovanec v rozhovore pre hnonline.sk

 

 

O Petrovi budeme určite ešte veľa počuť. Momentálne pracuje hneď na niekoľkých projektoch, ktoré však ešte neuzreli svetlo sveta, keďže ako dizajnér pracuje v približne 5-ročnom predstihu. Takže dizajnové kúsky, ktoré tento rok vyšli na cesty sa dizajnovali okolo roku 2012, a to čo sa za dverami automobilky vytvára dnes uvidíme na cestách až okolo roku 2022.

foto:pinterest.com

Zdá sa tak, že minimálne o špičkových exteriérových dizajnérov automobilov na Slovensku núdza nie je. Doposiaľ sme však výraznejšie počuli len o Jozefovi Kabaňovi, ktorý navrhol exteriér legendárneho Bugatti Veyron a dlhé roky pracoval pre Škoda Auto. Práve táto automobilka bola východiskovým bodom aj pre Petra Chovanca, ktorý tu bol v roku 2011 na 7-mesačnej stáži.

foto:pinterest.com

 

Peter je pritom skvelým príkladom toho, že k získaniu prestížnej práce, akú má on, nepotrebuješ kontakty a najlepšie univerzity. Dôležité je nájsť v sebe talent a neustále ho rozvíjať a pracovať na sebe.

 

Pridať komentár (0)