Pfizer aj výrobca Sputnika V plánujú veľké novinky, ktoré môžu zmeniť boj s pandémiou. Vyrábať vakcíny im už nestačí

  • Spoločnosť Pfizer v utorok uviedla, že začala klinické štúdie s výskumným orálnym liekom na koronavírus
  • Jedná sa o antivírusove liečivo, ktoré by mohlo eliminovať vírus SARS-CoV-2
  • Liek by v budúcnosti bolo možné podávať na predpis, len čo sa objavia prvé príznaky infekcie
  • Rusi tiež pripravujú novinky, vakcínu Sputnik V vo forme nosných kvapiek
Pfizer vakcína
TASR/AP/Paul Sancya, Radovan Stoklasa
  • Spoločnosť Pfizer v utorok uviedla, že začala klinické štúdie s výskumným orálnym liekom na koronavírus
  • Jedná sa o antivírusove liečivo, ktoré by mohlo eliminovať vírus SARS-CoV-2
  • Liek by v budúcnosti bolo možné podávať na predpis, len čo sa objavia prvé príznaky infekcie
  • Rusi tiež pripravujú novinky, vakcínu Sputnik V vo forme nosných kvapiek

Spoločnosť Pfizer v utorok uviedla, že začala skoré štádium klinických štúdií s výskumným orálnym liekom na koronavírus. Jedná sa o antivírusove liečivo, ktoré by dokázalo eliminovať  vírus SARS-CoV-2 v tele človeka.

HROZIVÁ ŠTÚDIA: Koronavírus je len smiešna epizóda v porovnaní s tým, čo nás čaká na konci storočia

Liek by v budúcnosti bolo možné podávať na predpis, len čo sa objavia prvé príznaky infekcie. Takýmto spôsobom by sa mohlo zabrániť zhoršeniu zdravotného stavu pacienta a predchádzať hospitalizácii.

Pomôcť by mohol aj v budúcnosti

Kandidát spoločnosti „preukázal silnú antivírusovú aktivitu in vitro“ proti vírusu, ktorý spôsobuje COVID-19, ako aj aktivitu proti iným koronavírusom. Ak by sa preukázalo, že je naozaj účinný aj proti ostatným koronavírusom, mohol by byť užitočný aj proti novým hrozbám v budúcnosti a potenciálnym koronavírusovým pandémiám. Podľa vedcov je pravdepodobné, že sa im ani v budúcnosti nevyhneme.

zdroj: Unsplash/TASR/AP, Julia Zolotova, Antonio Calanni

Kandidát pochádza zo skupiny liekov známej ako proteázový inhibítor, ktorá sa už dlho používa na liečbu HIV a hepatitídy C. Lieky účinkujú tak, že blokujú kritický enzým, proteázu, ktorý musí vírus replikovať.

Výsledky môžu byť známe onedlho 

„Riešenie pandémie COVID-19 si vyžaduje prevenciu vakcínami aj cielenú liečbu tých, ktorí sa nakazili vírusom. Vzhľadom na spôsob, akým mutuje SARS-CoV-2, a vzhľadom na pokračujúci globálny dopad COVID-19 sa zdá pravdepodobné, že bude zásadné mať prístup k terapeutickým možnostiam tak v súčasnosti, ako aj po skončení pandémie,“ uviedol vo vyhlásení Mikael Dolsten, hlavný vedecký pracovník spoločnosti Pfizer.

zdroj: TASR/DPA Robert Michael

Dolsten sa v rozhovore pre Bloomberg vyjadril, že v štúdii prvej fázy sa zatiaľ neobjavili žiadne neočakávané problémy. Výsledky by mohli byť známe v priebehu niekoľkých týždňov. Spoločnosť Pfizer okrem antivírusovej pilulky testuje aj ďalší liek, ktorý sa podáva intravenózne hospitalizovaným pacientom.

Štúdia je randomizovaná a zahŕňa skupiny s placebom so štúdiami s jednou aj s viacerými dávkami, uviedla spoločnosť.

Sputnik V ako nosné kvapky 

Novinky testujú aj Rusi, ktorú chcú svoju vakcínu proti koronavírusu Sputnik V pretaviť do formy nosných kvapiek. Klinické skúšky vo forme kvapiek do nosa sa majú začať v apríli, uviedol v rozhovore pre Interfax ruský minister priemyslu a obchodu Denis Manturov.

„V súčasnosti Gamaleyov inštitút a spoločnosť Generium vyvíjajú intranazálnu formu vakcíny, ktorej klinické skúšky by sa mali začať v apríli a aby sa mohla sériová výroba začať v neskoršom období,“ uviedol Manturov.

vakcína rusko sputnik
zdroj: TASR/AP/Eraldo Peres

Kvapky by mohli byť dostupné aj deťom. Ak úspešne prebehnú klinické skúšky na dospelých, začnú klinické skúšky kvapiek na deťoch.

Zdroje: Pfizer, Bloomberg, Interfax

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK