Pfizer-BioNTech ide na ľuďoch testovať novú kombinovanú vakcínu. Pribudli stovky nakazených

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 208
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 937
Na snímke vakcína proti ochoreniu COVID - 19 počas začiatku očkovania na Slovensku vo Fakultnej nemocnici v Nitre.
TASR/Lukáš Grinaj
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 208
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 937

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 838 735, za predchádzajúci deň pribudlo 10 zaočkovaných. Informuje NCZI.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 208 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 335 963, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 853 296 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 501 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 4 prípady. Celkový počet úmrtí je 20 624.

Testovanie nových vakcín

Konzorcium farmaceutických spoločností Pfizer-BioNTech vo štvrtok oznámilo, že jeho kombinovaná vakcína proti ochoreniu COVID-19 a chrípke je pripravená na testovanie. TASR správu prevzala z agentúr AFP a Reuters.

Spoločnosti vo vyhlásení uviedli, že do prvej fázy testovania vakcíny sa v Spojených štátoch zapojí 180 dobrovoľníkov. Cieľom štúdie v počiatočnom štádiu bude vyhodnotiť bezpečnosť, znášanlivosť a imunogenicitu kombinovanej vakcíny alebo schopnosť vyvolať imunitnú odpoveď.

Spoločnosť Pfizer a jej nemecký partner BioNTech vyvinuli jednu z najpoužívanejších vakcín na boj proti Covidu, pripomenula AFP. Vlastné kombinované vakcíny proti Covidu a chrípke vyvíjajú aj konkurenční výrobcovia očkovacích látok Moderna a Novavax.

Odborné autority vyzvali k očkovaniu

V týchto dňoch je najlepší čas na prevenciu proti chrípke. Odborné autority z oblasti zdravotníctva vyzvali ľudí na to, aby sa proti chrípke dali zaočkovať. Apelujú najmä na staršiu generáciu, tehotné ženy či ľudí, ktorí majú chronické ochorenia.

Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský vo štvrtok poukázal na to, že očkovanie je najlepším spôsobom, ako predchádzať chrípkovým ochoreniam a komplikáciám, ktoré z nich vyplývajú.

„Hlavne pre staršiu populáciu, pre ktorú môžu byť v niektorých prípadoch až fatálne,“ uviedol Lengvarský. Bol by rád, ak by sa zo zaočkovanosti populácie z minulých rokov, keď sa pohybovala na úrovni štyri až šesť percent, dostali na vyššie čísla.

Očkovanie
zdroj: TASR/ Radovan Stoklasa

„Prevencia je stále najlacnejšia a najlepšie chráni pred ťažkými priebehmi ochorenia, či už ide o chrípku alebo COVID-19,“ povedal šéf rezortu zdravotníctva. Zároveň vyzval lekárov, aby svojich pacientov informovali o možnosti zaočkovania.

Chrípka môže mať veľmi ťažký priebeh, spôsobiť môže i vážne zdravotné komplikácie či viesť k trvalým zdravotným následkom a spôsobiť smrť.

Prevencia ochorenia je nevyhnutná tiež v zdravotníckych zariadeniach, kde sa nachádzajú pacienti s chronickými ochoreniami, ale aj v domovoch dôchodcov a v zariadeniach sociálnych služieb.

Odborníci sa zhodujú, že práve zdravotnícki pracovníci sú denne vystavovaní rôznym vírusom, vrátane vírusu chrípky, a mali by sa očkovať, aby chránili seba a svojich pacientov.

„November je stále vhodný mesiac na očkovanie proti chrípke. Zvyčajne trvá desať až 14 dní po očkovaní, kým sa vytvorí imunitná odpoveď a ochrana,“ povedala prezidentka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti Zuzana Krištúfková. Podľa jej slov je očkovacia látka proti chrípke veľmi bezpečná a nežiaduce účinky sú veľmi raritné.

Hlavný hygienik SR Ján Mikas nevedel odhadnúť, ako bude tento rok vyzerať chrípková sezóna. Poukázal na to, že ostatné dva roky bol priebeh chrípkovej sezóny mierny, aj z dôvodu pandémie ochorenia COVID-19.

Zdroje: MZSR, NCZI, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá