Pfizer dostal v Rusku stopku, nesmie sa ani dovážať, ani používať. Nie je totiž registrovaný

  • Rusko nedovoľuje používanie vakcín, ktoré nie sú v Rusku registrované
  • Sputnik doviezlo aj Slovensko, no zatiaľ sa ním neočkuje, keďže nie je schválený ani Slovenskom, ani európskou agentúrou EMA
putin
TASR/Alexei Druzhinin, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP
  • Rusko nedovoľuje používanie vakcín, ktoré nie sú v Rusku registrované
  • Sputnik doviezlo aj Slovensko, no zatiaľ sa ním neočkuje, keďže nie je schválený ani Slovenskom, ani európskou agentúrou EMA

V Rusku sa neočkuje vakcínou od Pfizer/BioNtech a nesmie sa ani dovážať. Informuje o tom Novaja Gazeta s tým, že ide o neregistrovanú vakcínu a tak sa nesmie používať. 

V Rusku je okrem Sputniku V registrovaných niekoľko domácich vakcín, používajú sa dve – Sputnik V a EpiVacCorona. Sputnik doviezlo aj Slovensko, no zatiaľ sa ním neočkuje, keďže nie je schválený ani Slovenskom, ani európskou agentúrou EMA.

Zákaz Pfizeru

Použitie Pfizeru je v Rusku zakázané aj pre súkromné kliniky. Napríklad aj na zdravotnícke organizácie v regióne Skolkovo International Medical Cluster (MMK). Pôsobí tu izraelská klinika Hadassah Medical Moscow, ktorá podľa informácií portálu rokovala o dovoze vakcíny Pfizer.

Uviedla to agentúra TASS s odvolaním sa na tlačový odbor orgánu Roszdravnadzor, čo je v Rusku úrad pre dohľad nad bezpečnosťou potravín a liečiv. „V súlade s platnou legislatívou je dovoz na územie Ruskej federácie a použitie vakcín na prevenciu nového koronavírusu, ktoré neprešli procesom štátnej registrácie,“ uvádza úrad.

Pfizer schválila na núdzové použitie WHO, ako aj EÚ a v USA prešiel procesom schvaľovania FDA. Výrobca vakcíny sa pre denník Novaja Gazeta vyjadril ešte v januári, že zvažuje podanie žiadosti o registráciu v Rusku. Zatiaľ sa tak však neudialo.

Kremeľ nemá o cudzie vakcíny záujem

Denník tiež cituje prezidenta Vladimira Putina, ktorý uviedol, že „ruská vakcína je, ako sme predpokladali a prax to ukazuje, najlepšia na svete.“ Dodal, že Rusko prekročilo plán výroby vakcíny Sputnik V.

Podľa agentúry Interfax nemá Rusko záujem o kúpu vakcíny od Pfizeru a samotný výrobca tiež dodnes nepožiadal v Rusku o registráciu.

Zdroj: NovajaGazeta

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech