Pilot vlastným vrtuľníkom pomáhal pri obrovskom požiari. Dostal za to mastnú pokutu

  • Pilot za čin nechcel peniaze, len palivo, ktoré nakoniec nedostal
  • Oheň v tomto Národnom parku zasiahol plochu 1 060 hektárov
požiar Hřensko české švýcarsko
Požiar v Hřensku Twitter/Hasičský záchranný sbor ČR
  • Pilot za čin nechcel peniaze, len palivo, ktoré nakoniec nedostal
  • Oheň v tomto Národnom parku zasiahol plochu 1 060 hektárov

V Českej republike dostal súkromný pilot pokutu vo výške 100-tisíc Českých korún za to, že podnikol osem letov bez povolenia, pričom však uskutočnenie letov nebolo pre súkromné či osobné účely, ale pre pomoc s hasením letného požiaru v Národnom parku České Švajčiarsko, informuje portál iDNES.

Minister dopravy ČR Martin Kupka povedal, že napriek kritickej situácii, ktorá sa v tej dobe vyskytla je potrebné rešpektovať základné predpisy v leteckom oddiele. 

Pilot Jiří Vlk, ktorý podľa úradov porušil letecké predpisy povedal, že za svoj čin ani nepožaduje peniaze. Chcel len palivo na let, to však nakoniec nedostal a po pár dňoch ho niekto za tento čin dokonca nahlásil.

„Ide o let s nutným zvláštnym výcvikom, postupy pre špecifikáciu vysoko rizikovej činnosti atď., nejde len o tie byrokratické prekážky,“ povedal Úrad pre civilné letectvo v Českej republike. „V určitých situáciách preto úrad musí pravidlá aj vymáhať, aby zaistil bezpečnosť osôb a majetku vo vzduchu a na zemi,“ dopĺňa úrad pre portál iDNES.

„Chlapi, ktorí tam boli so mnou, velili zásahom a hasili, dostávali na Hrade medaily. Zaslúžene. A mňa sa známi pýtali, čo na to hovorím, pretože som v októbri dostal za to isté pokutu od Úradu pre civilné letectvo,“ hovorí pre portál iDNES 52-ročný pilot Vlk.

Vlk dokonca povedal, že o pomoc požiadali hasiči a všetko bolo koordinované na profesionálnej úrovni, pričom lietal v policajnej formácii pod vedením šéfa pilotného oddelenia Leteckej policajnej služby.

Český minister vnútra Rakušan povedal, že pri požiari určite bola potrebná každá ruka a každá technika, avšak prelet nad Českým Švajčiarskom bol veľmi komplikovaný. „Lietali vrtuľníky na Nemeckej aj Českej strane. Improvizovane bolo zriadené aj velenie leteckého preletu, ktoré predchádzalo tomu, aby nedošlo k tragédii,“ povedal minister vnútra.

Minister vnútra taktiež povedal, že pilot Vlk bol jedným z prvých, ktorí boli na mieste s technikou, za to mu patrí poďakovanie, „ale nejaké základné, elementárne postupy v leteckom prelete musia byť dodržané“, dodáva Rakušan.

Rozsiahly požiar 

Tento rozsiahly niekoľkodňový požiar sa hasičom podarilo uhasiť až po devätnástich dňoch. Oheň v tomto Národnom parku zasiahol plochu 1 060 hektárov. Okrem českých požiarnikov na mieste zasahovali aj Nemci, Poliaci či Taliani. Záchranári museli evakuovať celú obec Hřensko, taktiež ľudí z časti Mezné a Mezní Louky.

Na mieste sa vystriedalo viac ako šesť tisíc hasičov a 400 kusov techniky. Na pomoc prišli aj miestni dobrovoľníci či ľudia z iných miest.

Zdroje: iDNES, iDNES, Twitter/Hasičský záchranný sbor ČR, Echo24

Najnovšie videá

Trendové videá