Planetárium, náučný chodník, ale aj eko inkubátory. Takto si študenti predstavujú budúcnosť Raketovej základne na Devínskej Kobyle

1-miesto-Rusko (1)-min

Areál raketovej základne nachádzajúci sa nad Bratislavou na vrchole Devínskej Kobyly je dnes nepoužívanou a schátranou spomienkou na históriu. Betónové silá, bunkre a kasárne postavené v osemdesiatych rokoch 20. storočia lákajú už iba pár pamätníkov, zvedavcov či okoloidúcich turistov. Objekty sú v zlom technickom stave a v mnohých prípadoch je pohyb v ich blízkosti nebezpečný. Práve v lokalite, ktorá dýcha históriou a zároveň je obklopená krásnou prírodou, vidíme potenciál na jej zlepšenie.

Práve preto sa v ITB Development spolupráci s ateliérom Architekti Šebo Lichý rozhodli vyhlásiť ideovú súťaž pre študentov o budúcnosti územia Raketovej základne na Devínskej Kobyle.

Ako súťaž prebiehala?

Na zapojenie do súťaže, a teda poslanie spracovaného návrhu – mali študenti 5 mesiacov. Počas tohto obdobia mali možnosť bližšie spoznať toto územie aj prostredníctvom odborných článkov a minulosti Raketovej základne, prírodnom bohatstve Devínskej Kobyly, či o podobných inšpiratívnych projektoch zo zahraničia. Pre študentov, ako aj záujemcov z verejnosti organizátori súťaže pripravili aj 2 komentované prehliadky územím s vlastivedným sprievodcom po Bratislave a okolí – Ivorom Švihranom.

zdroj: ITB Development
zdroj: ITB Development

38 návrhov – 100 študentov – 22 univerzít z celého sveta

Deadline pre zasielanie návrhov bol koniec októbra. K tomuto dátumu dorazilo 38 návrhov z celého sveta – svoje zastúpenie v súťaži mali Filipíny, Rusko, Čína i Mexiko. „Boli sme pozitívne šokovaní účasťou, počet návrhov bol naozaj nad očakávanie a celosvetové zastúpenie taktiež. Navyše drvivá väčšina návrhov bola naozaj kvalitne spracovaná s množstvom myšlienok a nápadov. Študenti nám skomplikovali výber, tak dobre spracované návrhy si vyžadovali poctivé preštudovanie a čas,“  konštatuje Tomáš Šebo, architekt a porotca súťaže.

Temná história, ale aj svetlá budúcnosť raketovej základne na Devínskej Kobyle

Devínska Kobyla: Príroda verzus človek

Porota zložená zo skúsených architektiek s medzinárodnou pôsobnosťou (Dana Čupková, Miroslava Brooks, Lenka Petráková) a architektov (Imrich Vaško, Igor Lichý a Tomáš Šebo) nemala ľahké rozhodovanie. To prebiehalo až v 2 kolách – v prvom si porotcovia individuálne naštudovali návrhy a bodovacím systémom vytvorili TOP 10 návrhov, z ktorých v ďalšom kroku počas online diskusie vybrali víťazov.

Konečné rozhodnutie bolo náročné, vysoká kvalita prepracovania, ako aj miera ich realizovateľnosti porotu príjemne prekvapila. Nakoniec sa rozhodli udeliť dokopy 6 ocenení, a tak okrem sľúbených prvých 3 priečok, vyhlásili aj 2 ocenenia „honorable mention“ a Cenu starostu udelil aj člen poroty, starosta mestskej časti Devínska Nové Ves – Dárius Krajčír.

  • 1. Miesto: Ksenia Panferova a Polina Minina, Rusko
  • 2. Miesto: Dávid Nosko, Slovensko
  • 3. Miesto: Tristan Dee, Ira Espina a Patricia Ong, Filipíny

zdroj: ITB Development
zdroj: ITB Development
zdroj: ITB Development

Pre víťazov si organizátori pripravili aj prekvapenie – počas krátkeho rozhovoru o ich návrhoch sa dozvedeli od porotkýň súťaže, že sa umiestnili na prvých troch miestach. Aká bola ich reakcia?

Ocenenie „Honorable Mention“, si dva tímy študentov z University of Edinburgh – Michael Becker, Jaaziel Kajoba a Terry Feng spolupracujúci pod menom Lignum Vitae Team a Ching En Lin, Po Yen Huang a Geon Yeong Kim.

zdroj: ITB Development

Osobitné ocenenie sa rozhodol udeliť aj starosta MČ Devínska Nová Ves – Dárius Krajčír – Cenu starostu si vybojoval rovnako tím z univerzity v Edinburghu – Bingzhi Li, Hechcen Yuan a Tubohao Yang.

zdroj: ITB Development

Planetárium, náučný chodník alebo eko inkubátory?

Zadanie súťaže nedávalo študentom mantinely, čo sa týka kreativity, či realizovateľnosti. Študentské návrhy boli pestré a plné nápadov. Kým niektorí sa vybrali cestou zachovania historického dedičstva, iní sa zamerali na ekologický rozmer, no medzi návrhmi sa našli aj radikálnejšie, ako na príklad súkromné spa uprostred prírody.

Mnohé však boli, možno až prekvapivo, realizovateľné, pokiaľ  by bola vôľa toto územie spraviť turisticky atraktívnejším, no najmä bezpečnejším. Súčasný stav s chátrajúcimi objektami v neznámom „súkromnom“ vlastníctve je dlhodobo neudržateľný. V zahraničí sa s obdobnými priestormi a „pozostatkami“ vojnových objektov už vysporiadali.

Inšpiratívne premeny zo zahraničia k revitalizácii raketovej základne na Devínskej Kobyle

 „Táto súťaž predčila naše očakávania, dostali sme naozaj množstvo výborných návrhov a podnetov čo s územím robiť. Veríme, že toto je len začiatok. Územie raketovej základne má naozaj veľmi silný náboj, historický kontext. Nová Vyhliadková veža sem láka množstvo ľudí a to je moment, s ktorým sa oplatí pracovať a dať tomuto výnimočnému územiu ešte väčší zmysel a náplň. Zaslúži si to,“ uzatvára Tomáš Šebo.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá