Pláž z kultového filmu, ktorú denne navštívili tisíce turistov, bude zavretá do roku 2021

  • Pláž Maya Bay miestne úrady zatvorili v roku 2018
  • Za deň ju navštívilo v priemere 5 000 turistov, ktorí znečisťovali prírodu
  • Miestni obyvatelia prišli o dôležitý zdroj zisku
Unsplash
  • Pláž Maya Bay miestne úrady zatvorili v roku 2018
  • Za deň ju navštívilo v priemere 5 000 turistov, ktorí znečisťovali prírodu
  • Miestni obyvatelia prišli o dôležitý zdroj zisku

Turizmus škodí prírode rovnako ako plasty, fast fashion či priemysel. Dôkazom toho je aj thajská pláž Maya Bay ležiaca na ostrove Phi Phi Leh. Ešte nedávno tam dennodenne prichádzalo 5 000 turistov a miesto zaplavovali odpadkami a škodlivinami, ktoré postupne ničili jej krehký ekosystém. Toto exotické miesto si užilo takú veľkú popularitu, aj kvôli filmu Pláž z roku 2000 s Leonardom DiCapriom. Práve tu sa totiž natáčali scény legendárneho hollywoodskeho trháku.

Pláž bola natoľko znečistená, že sa ju thajské úrady rozhodli minulý rok dočasne zatvoriť. Zákaz vstupu na Maya Bay bude podľa najnovších informácií BBC platiť až do roku 2021. Od zatvorenia pláže sa do vôd v jej okolí opäť vrátil Žralok čiernohrotý. Miestne úrady potvrdili, že keď sa pláž znovu otvorí, dôjde k obmedzeniu počtu turistov, ktorí ju budú môcť navštíviť. Rovnako tak v jej okolí nebudú môcť premávať lode.

zdroj: Maya Bay, (Wikimedia, Mikecleggphoto)

Zatvorenie však predstavuje problém pre lokálnych obyvateľov, ktorí sa z veľkej väčšiny živili práve turizmom. Šéf lokálnej turistickej asociácie Wattana Rerngsamut požaduje, aby vláda pristúpila k alternatívnym riešeniam pre obyvateľov lokality, aby nemuseli živoriť.

Minulý rok postihol rovnaký osud aj ostrov Boracay na Filipínach. Kvôli extrémnemu znečisteniu ho museli 26. apríla dočasne uzavrieť. V roku 2017 ostrov navštívili takmer 2 milióny turistov.

Hlavným dôvodom uzavretia bolo nahromadenie odpadových vôd, ktoré znečisťovali miestnu prírodu. Reštaurácie, bary aj hotely úrady dokonca obvinili z toho, že svoj odpad vyhadzujú priamo do mora. Ostrov teraz čelí rovnakým problémom s nezamestnanosťou, keďže vďaka turizmu ročne zarobil aj 1,23 miliárd eur.

Zdroj: BBC, Dailymail.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech